jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۹۳۹۲۲۵   ۰۹ شهريور ۱۳۹۵  |  ۰۸:۱۷

برنامه نود این هفته ساعت 22:39 دوشنبه شب از شبکه سوم سیما روی آنتن رفت.

پیشنهاد کی روش به مردم ایران برای دیدار با قطر / قطری ها هویت ندارند

به گزارش جام جم آنلاین ، عادل فردوسی پور در ابتدا اعلام کرد بخش عمده ای از برنامه امشب به بازی ایران با قطر اختصاص خواهد داشت و بر همین اساس کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان مهمان ویژه برنامه نود است. گفت‌وگوی اسکایپی نیز با جان‌فرانکو زولا ستاره سابق تیم ملی ایتالیا انجام شد.

نظرسنجی برنامه نود هم درباره دیدار تیم های ملی فوتبال ایران و قطر بود.

به هر حال سرمربی تیم ملی فوتبال ایران به دعوت عادل فردوسی پور مهمان این برنامه بود و به سوالات پاسخ داد.

کارلوس کی روش در ابتدای صحبت هایش گفت: حضور هواداران در استادیوم حائز اهمیت خواهد بود و باید کاری کنیم که قطری ها در بدو حضور در استادیوم این قدرت را ببینند و این حضور می تواند برای بازیکنان یک قدرت و یک هدیه است تا کارمان را به خوبی انجام دهیم و سه امتیاز را کسب کنیم.
وی ادامه داد: این بازی فراتر از مهم است. این بازی ای است که جام جهانی برای ما شروع خواهد شد.

کی روش در ادامه صحبت هایش درباره پیشرفت ایران نسبت به گذشته گفت: ما کاملا آماده هستیم و مهمترین مساله این است که به گذشته نگاه نکنیم و به آینده بنگریم. تیمی داریم که فوتبال خوبی انجام می دهد. در سه دیدار گذشته ما یک مساوی و دو برد برای قطر داشتیم. اکنون اما آنها بازیکنان جدیدی در اختیار گرفته اند و آمادگی خوبی را پشت سر گذاشته اند. البته ما نیز جوانانی خوبی در اختیار داریم. این ترکیب جوانی و تجربه به ما کمک فراوانی خواهد کرد.

در ادامه این برنامه، بازیکنان تیم ملی اعم از مهدی طارمی، مسعود شجاعی، آندرانیک تیموریان، کریم انصاری فرد و ... به شرایط دیدار با قطر پرداختند و در این باره صحبت کردند که خواسته تمام آنها حمایت هواداران از تیم ایران در دیدار روز پنجشنبه شدند.

در ادامه این صحبت بازیکنان روبرو دوربین برنامه نود آنها به پیش بینی نتیجه احتمالی این دیدار پرداختند که در این میان طارمی دیدار را با برتری 2 بر صفر یا 3 بر صفر پیش بینی کرد. پژمان منتظری نیز اعلام کرد به چیزی جز برد دنبال چیزی نیستیم و آندرانیک تیموریان، به عنوان کاپیتان تیم ملی گفت: دوست ندارم پیش بینی کنم اما ما قطعا برای برد در زمین حاضر می شویم.

کارلوس کی روش در ادامه صحبت هایش در پاسخ به این ایده عادل فردوسی پور که گفته بود بهتر است در دیدار با قطر همه با پیراهن سفید حاضر شوند گفت: من ایده بهتری دارم و آن این است که همه از پنجره و بالکن های خود پرچم های ایران را به نمایش بگذارند. همه مردم همدل و متحد تا با هم به جام جهانی صعود کنند. این ایده ای بود که ما در پرتغال نیز به اجرا گذاشتیم.

در بخش بعدی برنامه نود که عوامل این برنامه با بازیکنان ترتیب داده بودند، بازیکنان به درخواست های خود از هواداران پرداختند که از بین آنها می توان به خواسته شان مبنی بر تشویق یک پارچه از دقیقه ابتدایی تا 90، استراحت قبل از شروع بازی و همچنین بین دو نیمه تا انرژی شان حفظ شود و تشویق در دقایق پایانی اشاره کرد.

کی روش درباره شرایط گروه ایران و اینکه گفته می شود در گروه آسانی قرار گرفته ایم گفت: چین هزینه های زیادی کرده است، ازبکستان نیز پیشرفت زیادی داشته، قطر نیز از شانس زیادی برخوردار است. در پایان بازی ها تا نوامبر برای 15 امتیاز خواهیم جنگید و در آنجا مشخص می شود چه تیم های شانس بیشتری خواهند داشت. بعد از آن 15 امتیاز نیز تا فروردین ماه و ما شرایط سختی خواهیم داشت.

او در مورد ترافیک شدید در پست های تیم ملی و بازیکنان باکیفیت کنونی گفت: تمام بازیکنان می دانند مسوولیت بزرگی دارند. بعضی اوقات در فوتبال، زمانی که به نظر می رسد گزینه های زیادی دارید مصدومیت یا اتفاقاتی باعث شود بازیکنان کمتر شود. ما اکنون گزینه های خوبی داریم و امیدوار هستم در آینده در هر پست دو یا سه بازیکن همطراز داشته باشیم. آن لحظه تیم ملی را با کیفیت و تجربه آماده مسابقات خواهیم کرد.

کی روش در واکنش به این سوال که سورپرایز خود برای قطر گفت: قطری ها همه جا حضور دارند. آنها بسیار جدی گرفته اند. فوتبال همیشه سورپرایز در کنار خود دارد. آنها یک دیدار دوستانه برابر سوئیس انجام دادند. آنها برابر عراق نیز تا لحظه آخر شهر و استادیوم را مخفی نگه داشتند. اما فوتبال اکنون به گونه ای است که آنها همه چیز را درباره ما می دانند و ما نیز همینطور. ما قبلا این بازیکنان را در اختیار نداشتیم. در تیم ملی ما تمام بازیکنان وظیفه بزرگی دارند و اکنون خوشحالم بازیکنانی در اختیار دارم که در اروپا بازی می کنند.

در بخشی از برنامه نود ویدئویی از حضور کارلوس کی‌روش و شاگردانش در موزه تیم ملی فوتبال ایتالیا پخش شد.

کی روش ادامه داد: هر جای جهان بازیکن ایرانی اگر برای کشورش و هویت و استحقاق این پیراهن را دارد باید دعوت شود. ما اکنون در عرصه بین المللی زندگی می کنیم و افرادی که می توانند کمک کنند باید دعوت شوند. وقتی قطر پاسپورت های جدید به بازیکنان می دهد تا برای این کشور بازی کنند من به بازیکنان پاسپورت اروپایی می دهم تا آنجا بازی کنند. ما بازیکنانی داریم که در لیگ داخلی مان آمادگی بیشتری دارند و بازیکنانی که در خارج بازی می کنند و تجربه بین المللی دارند. وقتی بازی بین المللی داریم این تجربه کمک می کنند. شما وقتی در جام جهانی بازی می کنید نیاز به تجربه دارید.

کی روش در ادامه بحث های خود گفت: وقتی بازیکنانی مثل جهانبخش، عزت اللهی، آزمون، انصاریفرد و .... داریم واقعا به آن افتخار می کنم.

کی‌روش در ادامه گفت: این نتایج نشان می‌دهد هواداران به تیم ملی اعتماد دارند و نکته مهمی است که مسئولیت ما را سنگین تر می کند؛ این افتخار را داشتیم امروز مقابل معاون رئیس جمهور دکتر جهانگیری تمرین کنیم؛ این اتفاقات مسوولیت ما را سنگین تر می کند ولی حمایت مردم بسیار اهمیت دارد؛ ما دو هوادار کاملا متضاد با یکدیگر داریم؛ هیچ هویت واقعی در قطر وجود ندارد؛ وقتی هواداران قطر وارد استادیوم می شوند که بازی‌شان برابر ایران را ببینند انتظار شکست ما را دارند ولی مردم ایران می‌خواهند خودمان پیروز شویم.


او ادامه داد: قطر تیم ستارگان جهان است که دور هم جمع شدند تا ایران را شکست دهند و در واقع هویت ندارند؛ به همین دلیل از هواداران می‌خواهیم به ورزشگاه بیایند تا پیروز شویم.

نکات پیش از بازی ایران- قطر

* تیم ملی 1198 روز است شکست نخورده است.
* سرمربی اروگوئه‌ای تیم ملی قطر هم در 72 درصد بازی‌هایی که هدایت این تیم را عهده‌دار بوده پیروز شده است.
* ایران در سه بازی اخیر مقابل قطر گل نخورده و آخرین مسابقه‌ای که در تهران برابر قطر انجام شده ایران گل نزده است.
* هادی عقیلی، مهدی رحمتی، علی کریمی و جواد نکونام در آخرین بازی ایران برابر قطر بودند که اکنون حضور ندارند و در تیم ملی قطر هم تنها یک بازیکن مانده است.
* ایران در تمام 21 بازی اخیر(به غیر از دیدار برابر آرژانتین) ایران گلزنی کرده است.
* اشکان دژاگه 2 بار، سردار آزمون و رضا قوچان‌نژاد هرکدام یک بار مقابل تیم ملی قطر گلزنی کردند.

آنالیز تیم چند ملیتی قطر!

سرمربی تیم ملی اضافه کرد: در کویت چه اتفاقی افتاد وقتی دولتشان از آنها حمایت نکرد؟ از دیدگاه بنده کار قطری‌ها که از همه جا ستاره جمع کردند خدمت به فوتبال آینده‌شان نیست اما این دغدغه ما نخواهد بود؛ آنها می‌آیند حریف را در زمین خود شکست دهند؛ آنها شاید بهترین زمین، مربی و ... دنیا را داشته باشند ولی ما نباید اجازه بدهیم افتخار پنج سال اخیر که اول آسیا بودیم را از دست دهیم و باید با اتحاد تماشاگران این تیم پر ستاره از سراسر جهان را مغلوب کنیم.

* در بخش دیگری از برنامه نود کلیپی از حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، گودرزی وزیر ورزش، مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال در تمرین روز دوشنبه تیم ملی پخش شد.

کی‌روش در خصوص البسه جدید تیم ملی گفت: پیراهن با کیفیتی بود؛ من دخالتی در برند، مد یا طرح آن ندارم و فقط راجع به کیفیت پارچه یا سیستم خنک کننده پیراهن‌ها صحبت می‌کنم چون در چین در هوای شرجی بازی داریم؛ در فوتبال باید از بهترین تکنولوژی استفاده کرد چون پوشیدن این پیراهن‌ها می‌تواند بازیکنان را در شرایط برابر مقابل حریفان قرار دهد.

او در خصوص عدم دعوت از بازیکنانی که سن بالاتری نسبت به دعوت شده‌ها دارند، اظهار کرد: نمی‌توانم کیفیت و تجربه خسرو حیدری را نادیده بگیرم چون او هنوز در برنامه من جای دارد؛ تیم ملی درب ورود و خروج دارد که بهترین‌ها در آن جای می‌گیرند.

سرمربی تیم ملی ایران ابراز کرد: جام جهانی سه روز دیگر شروع می‌شود؛ می‌شد کارهای بهتری انجام دهیم ولی فرصت صحبت از گذشته نیست و حالا باید روح و بدن خود را در فضای فعلی قرار دهیم؛ پنج‌شنبه شب 11 بازیکن درون زمین قرار می‌گیرند که امیدواریم بهترین عملکرد را مقابل قطر داشته باشند؛ البته تا زمانی که از تمام انرژی استفاده نکنیم نمی‌دانیم چه اتفاقی می‌افتد.

کی‌روش تصریح کرد: بحث‌هایی راجع به آماده‌سازی تیم ملی بوده است؛ وقتی اردویی در ایتالیا و تهران داشتیم تیم را برای بازی قطر یا چین آماده نکردیم؛ برای مسابقه با کره، روسیه و ... هم است؛ وقتی بپرسید دو هفته برای قطر زمان نیاز داریم من می‌گویم سه یا چهار هفته چون می‌خواهیم خودمان را برای جام جهانی و حضور در آن آماده کنیم. نگاه من به سمت باشگاه‌ها و مربیان این است که ما نمی‌توانیم کار را اصلاح کنیم.

او تصریح کرد: باید فاصله بین بازی چین و مسابقه بعد تمرین داشته باشیم چون ما هم نقطه نظرمان را در مورد بازیکنان باید ارائه دهیم چون در این صورت راحت‌تر می‌توانیم به جام جهانی برویم؛ صحبت ما فقط عدم حمایت مالی نبوده است؛ ما در فوتبال ایران جنگ و اختلافات زیادتر از حدی داشتیم.

کی‌روش گفت: مخصوصا بعد از تحریم‌ها الان زمان ایران است که خودمان را به جهانیان نشان دهیم؛ با فوتبال می‌توانیم خودمان را به جهان نشان دهیم و الان زمان تو(ایران) است که این کار را انجام دهد.

* گزارشی از بازی روستوف و آژاکس در پلی‌آف لیگ قهرمانان اروپا بخش دیگری از برنامه نود را به خود اختصاص داد.

کی‌روش در مورد انتخاب سخت بازیکنان برای ترکیب اصلی گفت: بله کار دشواری است اما یک سردرد و چالش خوب محسوب می‌شود؛ الان 15 تا 16 بازیکن از قطر تا کشورهای اروپایی بیرون از ایران داریم و علاوه بر آن در لیگ برتر بازیکنان خوبی حضور دارند؛ باید فدراسیون قطار محرک فوتبال ایران باشد تا به جایگاه واقعی خودمان دست یابیم تا بتوانیم به کشور واقعی اول فوتبال ایران از نظر آموزش مربیگری، تدارکات، بازیکنان، زمین تمرین، امکانات و ... برسیم. عشق به فوتبال که نکته مهمی است در فوتبال ایران وجود دارد.

او اضافه کرد: وقتی قرارداد را تمدید کردم آرزوی صعود به مرحله دوم جام جهانی را داشتم؛ ما باید آماده سازی خوب داشته باشیم که این مسئله در دست فدراسیون، بازیکن و ما نیست و در دست فوتبال ایران است؛ اگر بتوانیم با آرامش کار کنیم راهکار پیدا می شود که منافع تیم ملی و باشگاه‌ها در آن خواهد بود؛ در آینده باید این دو المان مهم کنار هم باشد؛ باید در صلح و آرامش کار کنیم. همه اهالی فوتبال فقط خدمت به مردم و هواداران فوتبال را دارند؛ همیشه گفتم وظیفه ما این است پیراهن تیم ملی را بالاتر ببریم.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران به قضاوت علیرضا فغانی در فینال المپیک ریو اشاره کرد و این اتفاق مهم را تبریک گفت.

همچنین جان‌فرانکو زولا سرمربی سابق العربی قطر در گفت‌وگوی اسکایپی با برنامه نود گفت: فوتبال قطر پیشرفت سریعی داشته و علت اصلی آن منابع بسیار زیادش است؛ به همین دلیل سطح فوتبال قطر هر روز در حال پیشرفت است.

او در مورد حضور استعداد در فوتبال قطر اظهار کرد: منابع بسیار زیاد فوتبالی در قطر است و با بهره‌گیری از مربیان و بازیکنان خوب دنیا از آنها استفاده می‌کنند؛ از نظر فوتبالی قطر جوان است و زمان می‌برد موفق شود و به پتانسیل کامل دست پیدا کند اما الان با آوردن ستاره روی فوتبال سرمایه گذاری می‌کنند؛ با این حال کار زیادی دارند چراکه در مسابقات انتخابی نتوانستند به تورنمت بزرگی برسند و دنبال آن هستند.

زولا ادامه داد: کوگی و حامد جزف دو بازیکن خوبی هستند که با من بودند و الان در تیم ملی قطر هستند؛ فکر نمی‌کنم جزف برای مسابقات انتخاب شود ولی کوگی جای ثابت‌تری در تیم ملی قطر دارد چون از پتانسیل بالایی برخوردار است و حتی فکر می‌کنم در اروپا آینده‌ای داشته باشد.

او در مورد عملکرد نکونام و دژاگه در فصل اخیر تیم العربی عنوان کرد: از بازی اشکان دژاگه مخصوصا در اوایل فصل رضایت کامل داشتم ولی مصدومیت ها برای او گران تمام شد؛ او بازیکن تاثیرگذاری بود و به عنوان بازیکن کنار کمک زیادی داشت و در هافبک نقش مهمی ایفا می‌کرد که من هم از او بهره بردم؛ نکونام در نیم‌فصل دوم به جمع ما آمد و در سه، چهار مسابقه اول فوق‌العاده بود. وقتی اضافه شد کنترل میدان را در اختیار گرفت اما به مرور زمان خسته بود و اُفت کرد چون فکر می‌کنم تمرینات پیش فصل را با ما نگذرانده بود ولی با این حال نکونام در زمین رهبر فوق العاده است که امیدوار بودم جوان‌تر بود در تیم ما حضور داشت.

زولا با اشاره به مربیگری نکونام در تیم ملی ایران ابراز کرد: شک ندارم نکونام تبدیل به مربی خوبی خواهد شد؛ وقتی تمرین می‌کردیم در مورد نکات مربیگری از من سوال می‌کرد و از مطرح شدن او در مربیگری شک ندارم.

او خاطرنشان کرد: دوران بازی از مربیگری برای من ساده‌تر بود اما با این حال از مربیگری واقعا لذت می‌برم و استعدادهای زیادی را می‌بینم و با آنها کار می‌کنم ولی با این حال زمان می‌برد در جایگاه مربی جا بیافتم؛ تجارب مربیگری در قطر مطمئنا به بنده کمک خواهد کرد.

ستاره سابق فوتبال ایتالیا در مورد پیش‌بینی‌اش از بازی ایران و قطر گفت: این کار همیشه سخت است؛ درست است که فوتبال قطر پیشرفت می‌کند اما ایران یک سر و گردن از آن بالاتر است و ایران می‌تواند با حضور پُر شور تماشاگرانش برنده باشد.

* در بخش آنالیز برنامه نود، بازی تیم ملی قطر در بخش دفاع و حمله مورد بررسی قرار گرفت که در آن گفته شد آنها بیشتر روی ضد حملات و حرکات عبدالکریم حسن مدافع چپ خود برنامه‌ریزی می‌کنند و همچنین روی ضربات ایستگاهی تاباتا بازیکن برزیلی‌الاصل طراحی حملات دارند؛ ویدئوی این بخش را در اینجا ببینید.

همچنین مهدی تاج در گفت‌وگوی تلفنی با برنامه نود ضمن تشکر از رسانه‌ها گفت: خوشبختانه تمام صندلی‌های ورزشگاه آزادی زده شده و امیدواریم جمعیت خوبی به ورزشگاه بیاید.

او در خصوص انتقاد از البسه جدید تیم ملی ابراز کرد: این پیراهن‌ها آدیداس اصل است که کی‌روش کاملا آن را تایید کرد؛ بعضی‌ها چون خط مشکی را ندیده بودند می‌گفتند اصل نیست ولی ما خودمان خواستیم آن خط سفید باشد؛ در این مقطع این البسه را تهیه کردیم و در آینده بهتر خواهد شد.

رئیس فدراسیون فوتبال ایران ابراز کرد: به دنبال این هستیم تمام رده‌های تیم ملی پیراهن آدیداس بپوشد.

تاج یادآور شد: از حضور دکتر جهانگیری و وزیر ورزش در تمرین تیم ملی تشکر می‌کنم؛ معاون اول رئیس جمهور مبلغی را وعده داد تامین خواهد کرد و به تیم ملی خواهد داد چراکه ما تاکنون از دستگاه‌های دولتی درآمد نداشتیم ولی حالا امیدواریم بخشی از نیازهای تیم‌های ملی را با پشتیبانی مسوولان تامین کنیم.

تاج تصریح کرد: پروازهای تیم ملی چارتر است و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

تاج در پایان گفت: بازی ما و سوریه قرار بود در لبنان برگزار شود اما نامه زدیم در کشوری غیر از لبنان این مسابقه انجام شود.

حواشی بازی ستارگان ایران و ستارگان لالیگا

علی کریمی: بعضی ها در فوتبال ما رفاقت نمی‌کنند؛ قبلا گفتم مربیان کنار بحث فنی به بازیکنان فوتبال معرفت یاد بدهند؛ در این مسابقه اگر ی‌ سری آدم ها بودند من نبودم.

بزیک: اتفاق خوبی است که بچه های ایران مقابل ستارگان لالیگا بازی می‌کنند.

خداداد عزیزی: اینگونه بازی‌های نمادین در همه جای دنیا رسم است ولی در ایران بلد نیستیم این کارها را انجام دهیم؛ متاسفانه فوتبالیست‌های ما ارتباط خوبی با هم ندارند و یکی می‌گوید او باشد من نیستم؛ این رفتارها درست نیست.

آخرین وضعیت انحلال تیم بانوان ملوان

مریم ایراندوست سرمربی تیم بانوان ملوان انزلی در این باره گفت: حدود سه ماه گذشته بود که بعد از مصاحبه کاپیتانمان صحبت هایی از سوی آقای رضائیان شد که تیم بانوان را منحل می کنیم اما ما کارمان را ادامه دادیم؛ این حرف‌ها از سوی مسوولان جدی‌تر شد ولی ما کارمان را جدی‌تر دنبال کردیم؛ تازه متوجه شدیم بار اضافه نبودیم و حمایت زیادی که از سوی مردم و رسانه‌ها و دوست داران ملوان به ما این انگیزه را داد که ما کارمان را انجام دادیم.

او ادامه داد: فکر می کنم دوستان بخاطر پوشش ضعف خودشان مسائل اسلامی را پیش کشیدند. ما تیمی بودیم که هدبند فوتبال را طراحی کردیم و به لیگ دادیم و پوشش کاملا اسلامی داریم. حرف های بدی زده شد که بازتاب بدتری داشت.

ایراندوست تصریح کرد: سقف قرارداد بازیکنان 35 میلیون تومان بود و کمترین هم 2 میلیون تومان است؛ 10 جام که در باشگاه ملوان است به تیم بانوان تعلق دارد.

رضائیان مدیرعامل باشگاه ملوان انزلی هم در این خصوص گفت: من هم اذعان دارم در آن اطلاعیه بخشی از حرف‌ها بد بود؛ اصلا بحث اخلاقی مطرح نیست؛ نباید به بازیکنان بانوان ملوان توهین کنید؛ می‌شود امید داشت که تیم بانوان ملوان منحل نشود و کارهایی در این زمینه انجام دادیم.

این برنامه در حالی ساعت 2:02 بامداد روز نهم شهریورماه خاتمه یافت که بیش از 94 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی به پیروزی تیم ملی ایران مقابل قطر رای دادند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ستار
-
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
در عوض تا دلت بخاد پول دارند. شما به یك تیم فوتبال كم پول بده ببین خوب بازی میكنند؟
۰
۰
وا زده
-
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
برو این دام بر مرغ دگر نه
۰
۰
میرزا
-
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
قطری ها دنبال هویت بخشی به تاریخ سیاه خود هستند
۰
۰
Alifi
-
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
امیدوارم خوب بازی كنیم و بازی رو با برد به پایان ببریم. اگر همه تیم ها به غیر از كره رو تو خونه ببریم و با كره هم مساوی كنیم و در خارج از خونه با یك برد و دو مساوی و یك شكست میریم جام جهانی... انشالله...
۰
۰

یادداشت

بیشتر
غافل از جوانگرایی

غافل از جوانگرایی

لیگ جهانی والیبال سال 1990 راه‌اندازی شد و در نوع خودش در ورزش جهان بی‌نظیر بود چون هیچ ورزشی در سطح دنیا لیگ نداشته مگر لیگ باشگاهی  اما این لیگ در رده ملی بود.

وداع تلخ با «آقا نادر»؛ مرد شماره یک اخلاق

وداع تلخ با «آقا نادر»؛ مرد شماره یک اخلاق

 نادر دست‌نشان متولد ۱۳۳۹‌ از نامداران فوتبال مازندران و پرافتخارترین بازیکن تیم نساجی مازندران بود که هم در دوران اوج و هم در دوران مربی‌گری، نزد همه کسانی که او را از نزدیک می‌شناختند، مرد اخلاق بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر