jamejamonline
اصفهان عمومی کد خبر: ۹۳۸۹۱۱   ۰۸ شهريور ۱۳۹۵  |  ۱۶:۳۳

پروفسور «جان هارنشا» ستاره‌شناس و رئیس بخش آموزش اتحادیه بین‌المللی ستاره‌شناسی IAU ضمن بازدید از اصفهان خواستار برگزاری کنفرانس بین‌المللی منجمان آماتور در این شهر شد.

اصفهان، نامزد کنفرانس جهانی منجمان

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین از اصفهان، پروفسور «جان هارنشاو» رئیس بخش آموزش اتحادیه بین‌المللی ستاره‌شناسی (IAU) با سفر به اصفهان به همراه رئیس مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان و رئیس کمیته علمی مرکز نجوم ادیب با مهدی جمالی‌نژاد شهردار اصفهان دیدار و گفت‌وگو کردند.

پروفسور هارنشا در این دیدار با بیان اینکه نجوم بیش از هر علم دیگری می‌تواند مهیج بوده و در تشویق نوجوانان و جوانان به سمت علم تاثیرگذار باشد، گفت: علاقه به نجوم علاقه به علم و مهندسی را به دنبال خود دارد.

وی با بیان اینکه از وجود مرکز انجمن نجوم ادیب اصفهان حیرت‌زده شدم، ادامه داد: قرار است پارکی نجومی نیز در بیرون از شهر اصفهان احداث شود که این موضوع مزیت‌های بسیاری مانند دور بودن از نور مزاحم شهر را در پی خواهد داشت.

رئیس بخش آموزش اتحادیه بین‌المللی ستاره‌شناسی )IAU( این اتحادیه را دارای بیش از 12 هزار عضو در سراسر جهان دانست و اضافه کرد: اگر قرار باشد منجمین کار حرفه‌ای انجام دهند باید از آلودگی نوری شهرها به دور باشند چراکه این موضوع یکی از عوامل مزاحم برای منجمین در سراسر دنیا و مانعی برای ارتباط معنوی شهروندان است.

وی با بیان اینکه مزیت آسمان تاریک حضور بیشتر گردشگران است، گفت: این موضوع در نیوزلند سبب ورود بیش از 150 هزار گردشگر از سراسر دنیا به این کشور شده است.

هارنشا ادامه داد: داشتن پارک نجومی در یکی از بیابان‌های اصفهان می‌تواند اتفاق بسیار خوبی برای ورود گردشگران به اصفهان باشد.

پرفسور جان هارنشا در ادامه پیشنهاد میزبانی اصفهان برای کنفرانس بین‌المللی منجمان آماتور را در سال 2019 داد که با استقبال مهدی جمالی‌نژاد شهردار اصفهان روبرو شد.

علوم اخترشناسی و کیهان‌شناسی ریشه‌ای عمیق در اصفهان دارند

شهردار اصفهان نیز در ادامه این دیدار ضمن معرفی کاملی از ویژگی‌های برجسته شهر اصفهان اظهار کرد: علم کیهان‌شناسی و اخترشناسی از جمله علومی است که در کنار سایر علوم بومی ایران توانسته وجه خود را به خوبی نشان دهد.

مهدی جمالی‌نژاد با بیان اینکه با نگاهی به سابقه دانشمندان ایرانی متوجه می‌شویم که آنها در کنار علوم مختلف کیهان‌شناس و اخترشناسان بسیار خوبی نیز بوده‌اند، تصریح کرد: این علوم نه تنها می‌توانند روی معنویت شهروندان اثر گذاشته بلکه در تشویق و جذب جوانان به علوم دیگر نیز نقش مثبتی ایفا کنند.

وی با تاکید بر اینکه شهر اصفهان در سال گذشته ثبت جهانی شده و به شبکه شهرهای خلاق جهان پیوسته، اضافه کرد: با این اتفاق اصفهان باید حضور موثر و خلاقانه‌ای در عرصه‌های مختلف مدیریتی و شهری داشته باشد و در این زمینه چه چیزی بهتر از علومی مانند کیهان‌شناسی و اخترشناسی.

شهردار اصفهان گفت: امیدوارم حضور افرادی دانشمند مانند پرفسور جان هارنشا در اصفهان بتواند بستری مناسب برای افزایش فعالیت‌های علمی نظیر اخترشناسی و کیهان‌شناسی را که ریشه‌ای عمیق در اصفهان و کشور دارد، فراهم کند.

هاجر مقضی- خبرنگار جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

سرویس اصفهان - یادداشت

بیشتر

سرویس اصفهان - گفتگو

بیشتر

نیازمندی ها