jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۹۳۶۵۱۰   ۰۳ شهريور ۱۳۹۵  |  ۰۵:۳۶

خودکشی از دلایل مرگ‌ومیر نوجوانان در سراسر جهان است. گفته می‌شود خطر اقدام به خودکشی در نوجوانانی که به سوءمصرف داروهای تجویزی نظیر مخدرها و آرامبخش‌ها روی می‌آورند، بیشتر است. پژوهشگران به منظور مطالعه ارتباط بین خطر اقدام به خودکشی و سوءمصرف مخدرها و آرام‌بخش‌های تجویزی، وضعیت 3300 نوجوان چینی را یک بار در حدود 14سالگی و بار دیگر یک سال بعد بررسی کردند.

ارتباط مخدرها و آرامبخش‌ها با خودکشی

پژوهشگران دریافتند گزارش اقدام به خودکشی در افرادی که از داروهای تجویزی به دلایل غیرپزشکی استفاده می‌کردند، تقریبا سه برابر بیشتر از افرادی بوده است که سابقه سوءمصرف نداشتند. همچنین مشاهده شد خطر اقدام به خودکشی بویژه در افرادی که از مخدرهای تجویزی استفاده می‌کردند، حتی از سه برابر نیز بیشتر بوده است.

بر مبنای یافته‌های فوق، پژوهشگران نتیجه گرفتند سوءمصرف مخدرهای پایه، آرامبخش‌ها و به طور کلی، استفاده غیرپزشکی از داروهای تجویزی موجب شکل‌گیری افکار خودکشی در نوجوانان می‌شود و این احتمال را که فرد از فکر خودکشی فراتر برود و در عمل دست به خودکشی بزند، افزایش می‌دهد. البته، پژوهشگران هنوز نمی‌دانند دقیقا چرا سوءمصرف داروهای تجویزی به افزایش خطر اقدام به خودکشی در نوجوانان منجر می‌شود، اما احتمال می‌رود شکل‌گیری افکار خودکشی در این گروه به دلیل تغییراتی باشد که سوءمصرف داروهای تجویزی روی خلق‌وخوی نوجوانان می‌گذارد.

این یافته‌ها در واقع زنگ خطری برای والدینی است که فرزند نوجوان دارند. والدین ‌باید فرآورده‌های دارویی خطرزایی را که احتمال می‌دهند از سوی فرزندشان مورد استفاده نابهنجار قرار بگیرند، از دسترس دور و نسبت به تغییرات رفتاری فرزند نوجوان خود حساس‌تر عمل کنند. تغییرات رفتاری نوجوانان نظیر پریشانی دائم، گوشه‌گیری و افت تحصیلی زمانی که از حالت موقتی خارج شوند، نشانگر مشکلاتی جدی هستند که نباید نادیده گرفته شوند.

منبع: Fox News

مترجم: صدف دژآلود‌

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آن 18 نفر در گوانتانامو

آن 18 نفر در گوانتانامو

ترم اول دانشجویی من در خوابگاه خصوصی گذشت، خوابگاهی که از خیلی جهات مثل تمام خوابگاه‌های دیگر بود.

شکست آلودگی با تعامل مدیران

شکست آلودگی با تعامل مدیران

هوای بسیاری از کلانشهرهای کشور آلوده و ترافیک همچنان از مشکلات اصلی شهروندان است. با این حال در چند روز اخیر خبرها از کاهش ۱۰درصدی ترافیک صبحگاهی و ۱۳تا ۱۵درصدی ترافیک عصرگاهی در کلانشهر تهران حکایت دارد؛ اتفاقی که اگر تداوم داشته باشد می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی در کلانشهری مانند تهران منجر شود زیرا کاهش ترافیک از آلودگی‌هوای تهران می‌کاهد و در بهبود سلامت‌روان شهروندان نیز بی‌تاثیر نیست.

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

«سلاح محیط‌ بانان پلاستیکی است و آنها نمی‌توانند در برابر شکارچیان متخلف از آن استفاده کنند.» روایت‌هایی که در ادامه می‌آید این حقیقت تلخ را بیشتر آشکار می‌کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها