خوشرو در مجمع عمومی سازمان ملل:

بدعهدی‌های غرب در برجام باید منعکس شود

امیرعبداللهیان در دیدار با سفیر چین:

ایران در برجام صادق بود آمریکا همچنان بدعهد

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و برجام گفت: ایران صداقت خود را به همگان ثابت کرد اما آمریکا مثل گذشته و به روال معمول بدعهدی و پیمان‌شکنی کرد.
کد خبر: ۹۳۵۸۹۰
ایران در برجام صادق بود آمریکا همچنان بدعهد

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، «پانگ سن» سفیر چین در تهران با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

در ابتدای این دیدار امیر عبداللهیان با اشاره به سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به پکن بر اهمیت سفر رئیس مجلس چین به تهران و توسعه همکاریهای پارلمانی دو کشور تأکید کرد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با اشاره به تشکیل گروه های دوستی پارلمانی در مجلس شورای اسلامی، رایزنی‌های نمایندگان پارلمان دو کشور را با توجه به روند توسعه مناسبات دو جانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی ضروری خواند.

امیرعبداللهیان به توافق هسته‌ای ایران و برجام اشاره کرد و گفت: ایران صداقت خود را به همگان ثابت کرد اما امریکا مثل گذشته و به روال معمول بدعهدی و پیمان‌شکنی کرد.

دستیار ویژه مجلس در پایان گفته‌های خود از نقش دولت چین در منطقه و دیدگاه واقع‌بینانه این کشور تشکر نمود.

سفیر چین در تهران با اشاره به سابقه طولانی همکاری دو مجلس ایران و چین بر افزایش همکاری‌های دوجانبه و گسترش فعالیت ها تأکید نمود.

وی بیان داشت که با موضع‌ ایران در قبال سوریه موافق است و اعتقاد دارد که ایران و چین در بسیاری از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دارای زمینه‌های مشترک می‌باشند.

سفیر چین در تهران افزود: حل بحران سوریه تنها از راه سیاسی می‌باشد و حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه مورد احترام است.

وی با اشاره به مسائل بحرین و یمن افزود: باید صلح و ثبات در کشورها برقرار شود تا تروریستها از این شرایط سوء استفاده نکنند.

سفیر چین در تهران همچنین به مذاکره هسته‌ای ایران اشاره و اذعان کرد: ایران با صداقت، تمامی وظایف خود در چارچوب برجام را انجام داده است.

وی به برخی تحریم ها اشاره کرد و گفت: باید طبق برجام این تحریم ها که بیشتر مالی هستند سریع‌تر برداشته شوند.

سفیر چین در تهران عنوان کرد: چین از اجرای کامل برجام از سوی طرفین استقبال می‌کند زیرا آن را الگویی برای حل مسالمت‌آمیز مناقشات سیاسی می‌داند.

امیرعبداللهیان به اوضاع کشورهای منطقه از جمله سوریه، یمن و بحرین اشاره نمود و اظهار کرد: ایران تلاش زیادی انجام داده است تا از طریق راه حل سیاسی مشکلات منطقه حل شود و برای این هدف حتی حاضر به شرکت در نشست چندجانبه حل بحران سوریه با حضر عربستان سعودی «در شرایط قطع رابطه با عربستان» و امریکا شده و از سوی دیگر وزیر خارجه ایران طرحی 4 ماده‌ای برای حل سیاسی موضوع را ارائه نموده که از سوی سازمان ملل متحد نیز به یک قطعنامه تبدیل شد.

وی تصریح کرد: ایران همواره امیدوار بوده است که بازیگران این مسئله از طریق سیاسی عمل کنند، اما در عمل اینگونه نشد و حمایتی جدی از راه‌حل سیاسی بین حکومت و معارضه به وجود نیامد. در سوریه برخی کشورها همچنان از تروریستها حمایت می‌کنند و برخی بازیگران منطقه‌ای و خارجی اجازه نمی‌دهند که سازمان ملل طرح سیاسی را پیش ببرد.

دستیار ویژه رئیس مجلس به تحولات یمن اشاره کرد و گفت: تشکیل پارلمان در هفته گذشته و حمایت میلیونها یمنی از آن یک تحول مهم می باشد. جمهوری اسلامی ایران از این اقدام استقبال می‌کند.

در ارتباط با موضوع بحرین امیرعبداللهیان، افزود: لغو تابعیت آیت‌الله شیخ عیسی قاسم از سوی دولت بحرین یک مسئله کاملا غیرانسانی است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها