jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۹۳۲۰۶۸   ۲۳ مرداد ۱۳۹۵  |  ۱۳:۲۸

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کشورهایی مثل آمریکا و عربستان که بدون رضایت دولت سوریه در آنجا دخالت می‌کنند حضورشان غیرقانونی است.

ولایتی: دخالت آمریکا و عربستان در امور داخلی سوریه غیرقانونی است

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، علی‌اکبر ولایتی در حاشیه دیدار با فرستاده ویژه رئیس‌جمهور کوبا در جمع خبرنگاران درخصوص سفر اخیر ظریف به ترکیه و آینده روابط ایران، روسیه و ترکیه اظهارداشت: آنچه اخیراً در ترکیه اتفاق افتاد نتایج مختلفی از آن استنتاج می‌شود از جمله اینکه دوستان واقعی ترکیه چه کسانی هستند و آن کشورهایی که دوست ترکیه نیستند، چه کسانی هستند.

وی افزود:‌ معلوم شد ایران دوست واقعی دولت و ملت ترکیه است، ایران علی‌رغم اختلافات در روز حادثه به کمک مردم و دولت ترکیه آمد و از دولت قانونی ترکیه حمایت کرد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل یادآور شد:‌ دولت و ملت ترکیه یکبار دیگر ایران را آزمودند و ایران نیز سربلند بیرون امد، سفر وزیر امور خارجه کشورمان به ترکیه به موقع و ملاقات با اردوغان و وزیر خارجه این کشور و دیدار با دیگر مقامات این کشور کار ارزشمندی بود.

ولایتی با بیان اینکه امیدواریم دولت ترکیه بتواند بر مشکلات پیروز شود و اینکه تفاهم بین دو کشور ایران و ترکیه روز به روز بیشتر شود، گفت:‌ حتی در موضوعات منطقه ای مثل سوریه؛ چراکه تصمیم گیری درباره آینده سوریه بر عهده مردم سوریه است بدون اینکه دیگران اجازه داشته باشند در امور داخلی سوریه دخالت کنند.

وی ادامه داد: اگر مداخله‌ای هم صورت می‌گیرد بر اساس دیدگاه دولت قانونی سوریه باشد. کشورهایی مثل امریکا و عربستان که بدون رضایت دولت سوریه در انجا دخالت می‌کنند، حضورشان غیرقانونی است؛ گذشت زمان پس از 5سال نشان داد مردم سوریه با دولتشان همراهی می‌کنند وگرنه دولت سوریه نمی‌توانست بیش از 5 سال اینگونه مقاومت کند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: گذشت زمان نیز نشان داده که پیروزی دولت سوریه قریب الوقوع است، ما امیدواریم ما با دولت ترکیه نیز به تفاهم برسیم؛ دیدگاه دولت جمهوری اسلامی ایران نیز نسبت به دولت و ملت سوریه تغییر نکرده و همچنان از دولت قانونی بشار اسد حمایت می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها