jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۹۲۹۹۳۱   ۱۸ مرداد ۱۳۹۵  |  ۱۰:۰۷

رفتارهای نامناسب نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا، موجب نگرانی چهره های سرشناس حزب و بالار فتن احتمال شکست وی در برخی از ایالت های کلیدی شده است.

هشدار جمهوریخواهان درباره احتمال شکست ترامپ در ایالت های کلیدی

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، یک هفته اخیر برای حزب جمهوریخواه آمریکا که دونالد ترامپ را به عنوان نامزد منتخب خود در رقابت ریاست جمهوری ۲۰۱۶ برگزیده است تا حد محسوسی دشوار و پر اضطراب بود تا آنجا که با ورود به هفته جدید، دو نفر از چهره های سرشناس جمهوریخواه به وی هشدار دادند که اگر رفتار و گفتار خود را تغییر ندهد، دستکم در دو ایالت کلیدی آمریکا، رقابت نهایی هشت نوامبر را به «هیلاری کلینتون» رقیب دموکرات واگذار خواهد کرد.

«جان کیسیک» فرماندار ایالت «اوهایو» و همچنین نامزد جمهوریخواه دور نخست انتخابات ۲۰۱۶ به همراه «جف فلِیک» سناتور ایالت «آریزونا» با حضور در دو مصاحبه تلویزیونی گفتند اگر ترامپ به رفتارهایی چون حمله به بزرگان حزب جمهوریخواه و یا زیر سوال بردن حرمت والدین سربازان کشته شده در جنگ ادامه دهد، شانس پیروزی در این دو ایالت را از دست خواهد داد.

ایالت های کلیدی آمریکا ایالت هایی هستند که تقریبا تا دقیقه ۹۰ نتیجه نهایی انتخابات در آنها نامشخص است.

رای مردم در این ایالت ها که در اصطلاح به ایالت های «آونگی» مشهور هستند همچون پاندول ساعت در نوسان است و هیچ معلوم نیست که دست آخر چه کسی در آنها به پیروزی میرسد و درست به همین دلیل است که می توانند نقشی سرنوشت ساز در تعیین رئیس جمهور بعدی آمریکا ایفا کنند.

به گفته کیسیک، شاید ترامپ توانایی جلب آراء بخشی از مردم اوهایو را داشته باشد اما اینکه وی قادر به پیروزی در این ایالت کلیدی باشد، امری دشوار است.

فلِیک نیز هشدار داد که اگر ترامپ مواضع مسئولانه ای اتخاذ نکند، احتمالا پیروزی در میدان رقابت آریزونا را از دست خواهد داد.

به گفته وی، اگرچه آریزونا تمایلات جمهوریخواهانه دارد، اما در سال های اخیر به دلیل رشد فزاینده لاتین تبارهای دموکرات گرا، به آوردگاهی سخت برای جمهوریخواهان بدل شده است.

آریزونا از سال ۲۰۰۰ میلادی در هر رقابتی، به نامزد جمهوریخواه رای داده است اما در انتخابات ریاست جمهوری سال میلادی ۱۹۹۵ به «بیل کلینتون» دموکرات رای داد.

ایالت کلیدی اوهایو نیز علریغم تمایلات جمهوریخواهانه، در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲، از «باراک اوباما» رئیس جمهوری فعلی حمایت کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ماجرای اروپای آشفته

ماجرای اروپای آشفته

آنگلا مرکل، صدراعظم سرزمین ژرمن‌ ها رسما از معادلات سیاسی و اجرایی کشورش کنار رفت تا اولاف شولتس و سوسیال‌ دموکرات‌ ها پس از ۱۶سال رسما در راس هرم قدرت در برلین قرار گیرند.

روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها