رئیس جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم

موضوع فیش‌های حقوقی برای درصد بسیار کمی بوده است

رئیس جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم گفت: وعده ام به مردم این است که امسال، سال خوبی می شود بویژه اینکه درباره آینده اقتصاد کشور، مسایل اجتماعی و امنیت ملی بسیار امیدوارترم.
کد خبر: ۹۲۸۱۰۶
موضوع فیش‌های حقوقی برای درصد بسیار کمی بوده است

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان امشب در برنامه گفت‌وگوی زنده تلویزیونی طی سخنانی اظهارداشت: برای بنده جای بسیار خرسندی است که امشب میهمان منزل مردم عزیزمان در سراسر کشور هستیم و نکاتی را به محضرشان عرض کنیم آنهم در روزی که روز 12 مرداد است و این روز برای من روز بسیار خاطره‌انگیزی است چرا که در این روزی بنده حکم تنفیذ آرای مردم را از دست مقام معظم رهبری دریافت کردم.

رئیس جمهور افزود: امیدوارم ملت ما مثل همیشه شاد و امیدوار و آماده برای آبادانی بیشتر کشور باشند.

وی در ادامه گفت از اینکه باید در موارد بسیار کوتاه تری در محضر مردم و حضور ملت ایران گزارش کار ارائه کنیم و یک مقداری این دفعه این فاصله طولانی شد جای تاسف دارد و باید در فواصل بعدی و در مدت‌های کوتاه تری این را جبران کنیم.

روحانی افزود: از ابتدای سال جاری که بیش از 4 ماه می‌گذرد وعده من در سال جدید به مردم این بود که امسال همواره سال بهتری خواهد بود به دلیل اینکه در سال گذشته (سال 94) دولت با مشکلات زیادی روبرو بود غیر از مسئله مذاکرات که با فراز و نشیب توام بودو در واقع پایان سال بود که اجرای برجام در 26 دی ماه 94 شروع شد علاوه بر آن سالی بود که به خاطر کاهش شدید و بی سابقه قیمت نفت فشارهای اقتصادی هم بر مردم ما وجود داشت.

امیدوارم بودم امسال سال گشایش‌ها باشد

رئیس جمهور ادامه داد: بنده بسیار امیدوار بودم که از آغاز امسال سال گشایش‌ها باشد هر روز که پیش می‌رویم با همت و تلاش مردم و با تلاش و کوشش و پیگیری دولت و ملت و همدلی با یکدیگر و هماهنگی با سایر قوا بتوانیم قدم‌های موثری برای سربلندی و رفاه مردم برداریم.

وی بیان کرد: بنده الان که 4 ماه از سال گذشته و هم اکنون نیز وارد ماه پنجم شده‌ایم بسیار امیدوارتر از روز اول سال که با مردم صحبت می‌کردم هستم، به آینده مسائل اقتصادی،‌اجتماعی،‌امنیت ملی بسیار امیدوارترم، اولا از لحاظ امنیتی دولت این افتخار را دارد در طول این سه سال با همه توان و تلاش در کنار قوای مسلح و نیروهای مسلح و به ویژه با همت مردم یک آرامش و ثبات بی نظیری را در سالهای گذشته و ماه‌های اولیه امسال شاهد هستیم و این ثبات و آرامش به حول و قوه الهی ادامه خواهد داشت.

روحانی تاکید کرد: ایران همواره منطقه ثبات است و تاثیرگذار در امنیت و ثبات کشورهای همسایه بوده و خواهد بود.

رئیس جمهور ادامه داد: علاوه بر این در زمینه مسائل اقتصادی گرچه ما هنوز آمار اولیه سه ماه نخست امسال را در رشد اقتصادی نداریم اما همه علامت‌ها به ما می‌گوید که حرکت رو به جلو است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تا پایان سال به رشد 5 درصدی خواهیم رسید یا خیر تصریح کرد: بنده بسیار امیدوارم که به هدف رشد 5 درصدی دست پیدا کنیم، علامت‌ها هم در همین آغاز سال به این مسئله تاکید دارد ، ما در طول 4 ماه گذشته رشد مصرف برقمان در بخش صنعتی بیشتر از 4 ماه سال گذشته است. همیشه مصرف برق در بخش صنعتی یک علامتی برای ما به شمار می‌رود از جمله در بخش صنعتی ، کشاورزی و ... نشان می‌دهد که این بخش‌ها و واحدهای تولیدی فعالترند و به نسبتی که رشد برق داشتیم باید به رشد اقتصادی هم برسیم. در این سه چهار ماه اخیر 4.2 رشد مصرف برق در صنعت داشتیم و این یک علامت اولیه است مبنی بر اینکه امسال در حرکت به سمت توسعه هستیم.

روحانی آمار بیمه شدگان در تامین اجتماعی رشدش به ما نشان می‌دهد که در سه چهار ماه امسال که در مسیر رشد حرکت می‌کنیم و این آمارها نشان می‌دهد حدود 461 هزار نفر بیمه شدگان در تامین اجتماعی بیشتر از سال گذشته است که این امر یک علامتی به شمار می‌رود که نشان می‌دهد ما حرکتمان به سمت جلو است.

رئیس جمهور ادامه داد: علاوه بر این موارد در صادرات غیر نفتی یک حرکت خوبی را شاهد هستیم.

قاچاق کالا در یک سال گذشته کاهش قابل توجهی پیدا کرده است

رئیس‌جمهور در ادامه گفت: بنده نموداری با خود‌ آورده‌ام که مربوط به صادرات و واردات کشور از سال 88 تا به امروز است. در سال 88 ارزش کل صادرات ما (4ماهه نخست) 5.9 میلیارد دلار و واردات ما 15.7 میلیارد دلار بوده است. همچنین در سال 89 صادرات 8 میلیارد دلار، ورادات 19 میلیارد دلار؛ در سال 90 صادرات 10.3 میلیارد دلار و واردات 18.6 میلیارد دلار؛ در سال 91 صادرات 10.1 میلیارد دلار و واردات 17.5 میلیارد دلار؛ در سال 92 صادرات 10.4 میلیارد دلار و واردات 13 میلیارد دلار؛ در سال 93 صادرات 11.3 میلیارد دلار و واردات 17.3 میلیارد دلار؛‌ در سال 94 صادرات 11 میلیارد دلار و واردات 13.9 میلیارد دلار و در سال 95 صادرات غیرنفتی 13.4 میلیارد دلار و واردات 12.9 میلیارد دلار بوده است.

روحانی افزود: این آمار نشان می‌دهد که صادرات ما بر واردات پیشی گرفته است، البته این به این معنا نیست که واردات بد است، بلکه واردات مصرفی بد است، آن هم اگر تولید داخلی داشته باشیم. اگر کالای اولیه یا مواد کارخانجات و قطعات وارد شود آن خوب است.

وی با بیان اینکه صادرات ما بر واردات پیشی گرفته است، گفت: این وضعیت نشان می‌دهد مسیر حرکت ما به سمت یک حرکت مثبت اقتصادی بوده است.

رئیس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون اقدامات دولت در راستای مبارزه با قاچاق و اینکه آیا آمار قاچاق کالا نیز در این آمارهای بیان شده وجود دارد یا خیر، گفت: این آمار مربوط به گمرک ایران است، بنابراین قاچاق در این آمار نیست، البته آماری که اخیراً به بنده داده شد نشان از این دارد که در یک سال گذشته قاچاق کاهش قابل توجهی پیدا کرده است و از 25 میلیارد امروز صحبت از 15 میلیارد است.

روحانی افزود: برای مبارزه با قاچاق همه باید دست به دست هم دهیم، در حال حاضر گمرکات ما دارد تجهیزات خوبی پیدا می‌کند، نیروهای مرزبانی ما نیز باید بیش‌تر تلاش کنند، البته وقتی به سمت دولت الکترونیک حرکت کنیم، بهتر می‌توانیم با قاچاق مبارزه کنیم.

وی با تأکید بر اینکه مبارزه با قاچاق برای رونق اقتصادی ما بسیار مهم است، گفت: قاچاق با تولید کالا در داخل در تضاد است، دولت در مبارزه با قاچاق راه خود را ادامه می‌دهد، رهبری نیز همواره بر مبارزه با قاچاق تأکید ویژه داشته‌اند، البته در این راه همه قوا باید دست به دست هم دهیم و نیروهای مسلح هم باید به ما کمک کنند.

روحانی با اشاره به چگونگی اجرای برجام خاطرنشان کرد: ما وقتی در مقابل طرف خارجی در مذکرات قرار می‌گیریم باید به گونه‌ای صحبت کنیم که اهمال و کم‌کاری‌هایشان را به رخ آنها بکشیم و وقتی با مردم خودمان صحبت می‌کنیم بخش دیگر ماجرا نیز باید مطرح شود.

5+1 اهمال‌هایی در اجرای برجام دارد

وی افزود: البته 1+5 اهمال‌هایی در اجرای برجام دارد اما در عین حال برجام فضای بسیار خوبی را برای اقتصاد کشور به وجود آورده است.

رئیس جمهور اظهار داشت: کارکنان صنعت نفت در طول چند ماه بعد از برجام به گونه‌ای عمل کردند که حتی دیگران نیز دچار تعجب شدند که چگونه ما در یک زمان کوتاه توانستیم تولید نفت‌مان را بالا ببریم و در صادرات نفت خام و میعانات حرکتی را در پیش بگیریم که به تقریباً به شرایط مشابه قبل از تحریم‌ها برسیم.

روحانی با بیان اینکه امروز ما با یک آمار و ارقام خوبی مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: در 10 ماهه نخست سال 94 مجموعه تولید نفت خام و میعانات گازی ما 3 میلیون و 250 هزار بشکه بوده و صادرات ما یک میلیون و 348 هزار بشکه بوده است. در 4 ماهه سال 95 تولید ما 4 میلیون و 122 هزار بشکه در روز بوده و صادرات ما 2 میلیون و 382 هزار بشکه در روز بوده است.

وی افزود: در تیرماه سال جاری تولید نفت خام و میعانات ما 4 میلیون و 154 هزار بشکه است و صادرات نفت خام و میعانات ما 2 میلیون و 428 هزار بشکه است که این یکی از آثار برجام به شمار می‌رود.

رئیس جمهور اظهار داشت: تا دیروز قدرت‌های بزرگ بالای سر ما ایستاده بودند و به ما تحمیل می‌کردند و می‌گفتند که از یک میلیون بشکه نفت خام یک بشکه اضافه هم نباید بفروشید و حتی کشورهای دیگر هم که می‌خواستند نفت ما را خریداری کنند در مقابل آنها ایستادگی می‌شد.

روحانی خاطرنشان کرد: ما این عزت امروز را داریم که به مقداری که دل‌مان می‌خواهد نفت می‌فروشیم که این مسئله علاوه بر لحاظ اقتصادی از لحاظ سیاسی و ابعاد انقلابی کشور مؤثر است. بخش عمده انقلاب ما استقلال است و بخش عمده استقلال این است که در اراده‌مان و در اجرای اراده‌مان در برابر قدرت‌های بزرگ به خوبی ایستادگی کنیم و اجازه ندهیم آنها چیزی را بر ما تحمیل کنند.

وی افزود: امروز علاوه بر اینکه دست ما در فروش نفت و میعانات باز شده در دسترسی‌ ما به پول نفت و میعانات نیز دست‌مان باز شده است.

رئیس جمهور اظهار داشت: کشورهایی که در دوران تحریم از ما نفت می‌خریدند برای ما شرایطی را تعیین می‌کردند که بخشی از بهای نفت خریداری شده را با دلار و بخشی دیگر را با پول ملی کشور خود تعیین می‌کردند که ما ناچار می‌شدیم پول ملی کشورشان را از خود آنها با خرید کالا از همان کشور مصرف کنیم. چرا امکان جابه‌جایی پول آن کشورها نبود و از سوی دیگر تبدیل آن نیز هزینه زیادی داشت. علاوه بر این، این کشورها حداقل 10 تا 20 درصد از پول نفت ما را به عنوان هزینه انتقال از ما دریافت می‌کردند.

روحانی خاطرنشان کرد: طبق اعلام وزیر نفت هر نفتی که ما امروز می‌فروشیم به یورو می‌فروشیم و یورو حاصل از فروش نفت به حسابی که ما تعیین می‌کنیم واریز می‌شود و پیش از برجام اینگونه نبود و حسابی نبود که بخواهد به آن حساب پولی واریز شود. حدود بیش از 400 بانک خارجی با ما در ارتباط هستند و این میزان روز به روز در حال افزایش است و ما می‌توانیم پول نفت‌مان را به شعبات مختلف و شعباتی که خودمان در خارج داریم استفاده کنیم.

وی افزود: در دوران برجام فرصت خوبی برای ما ایجاد شده و این مسئله نه تنها در بحث فروش نفت و دستیابی به درآمدهای نفتی بلکه در ارتباط با بیمه کشتیرانی نیز هست.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این سوال مجری که فرض کنید برجامی در کار نبود و ما سناریوی قبلی را ادامه می‌دادیم تا اینجا فکر می‌کنید وضعیت ما در حوزه هایی که شما اسم بردید یا حتی اسم نبردید به چه شکل بود اظهار داشت: ببینید اگر شرایط قبل از برجام یعنی قبل از مذاکرات دولت یازدهم و توفیقاتی که بدست آوردیم التبه در مقطعی به یک توافق موقت رسیدیم و بعد هم رفتیم که به برجام رسیدیم، شرایط در آن زمان این گونه بود که باید نفت یک میلیون بشکه می‌فروختیم و نه بیشتر و با مقرراتی که آنها تحمیل کرده بودند به تدریج این میزان کاهش پیدا می‌کرد،‌ و امروز در شرایطی می‌بودیم که نمی‌توانستیم نفتمان را به کشوری صادر کنیم سپس شرایط دسترسی مان به اموالمان در خارج از کشور روز به روز سخت تر می‌شد و کشورها سخت گیری‌های بیشتری می‌کردند و می‌دیدند ما نمی‌توانیم در صادرات از جمله نفت، خودرو پتروشیمی و ... یک شرایط بسیار سختی برای کشور پیش می‌آمد.

مهمترین اثر برجام این بود که سایه شوم تهدید از بالای سر ما رفع شد

وی افزود: همچنین مهمترین اثر برجام این بود که سایه شوم تهدید از بالای سر ما رفع شد، آن کاری که دشمان ما انجام داده بودند یعنی پرونده ما را به شورای امنیت برده بودند آنهم در فصل هفتم و 6 تا 7 قطعنامه علیه ما صادر کرده بودند و تحریم‌های سخت و شدید هم اعمال کرده بودند و هر زمانی ممکن بود کشور ما وارد یک آتش ناخواسته و جنگ ناخواسته شود. این تهدید از سر ما رفع شد.

روحانی اضافه کرد: آنها ایران را به عنوان کشوری در سازمان ملل معرفی کرده بودند که تهدید صلح و امنیت جهانی است و این مسئله هم در قطعنامه‌های شورای حکام بود و هم در قطعنامه‌های سازمان ملل بود. بنابراین این شرایط ایران هراسی از بین برده شد.

رئیس جمهور تاکید کرد: البته بنده این نکته را به مردممان عرض کنم که توفیق ما در برجام لطف 1+5 نبوده نه اینکه آنها چیزی را سخاوتمندانه به ملت ما بخشیده باشند زیرا مردم ما با ایستادگی، مقاومت و اتحادشان و رهبری شجاعشان که هدایت‌های خود ایشان باعث شد ما این توفیق را در برجام پیدا کنیم، ما در واقع رفته‌ایم و حقمان را باز ستانده‌ایم و کسی نیامد این حق را به ما تقدیم کنم و لطف کسی نبود بلکه ایستادگی ملت بزرگوار ما بود.

وی بیان کرد: در سایه مقاومت ،ملت ایران به پیروزی رسید ما از اول هم گفتم به دنبال برد باخت نیستیم بلکه به دنبال یک توافق برد برد هستیم و توافقی که طرف مقابل هم احساس کند یک موفقیتی بدست آورده و ما هم به توفیقاتمان دست پیدا کنیم و لذا می بینید که طرف مقابل مدام می‌گوید ما ایران را از ساخت بمب دور کردیم و بگذاریم آنها به این حرفها دلشان خوش باشد در حالی که ایران براساس فتوای مقام معظم رهبری هیچ وقت به دنبال بمب نبوده و نیست و نخواهد بود.

روحانی اضافه کرد: بنابراین اگر بخواهیم وضعیت فعلی را با آن شرایط بسنجیم امروز در یک شرایط بسیار سختی قرار می‌داشتیم و علاوه بر اینکه ما باید حقمان را در هر مقطعی بازستانیم، دیگران می‌خواهند حق ما را تضییع کنند مگر مسئله هسته‌ای حق ما نبود؟ آنها رفتند در شورای امنیت و گفتند ایران حق غنی سازی ندارد اما امروز طبق همان مصوبه شورای امنیت ایران نه تنها حق غنی سازی دارد بلکه حتی در مقام فروش مواد غنی سازی شده خودش است، آب سنگین را تولید می‌کنیم و به کشورهای دیگر می‌فروشیم اورانیوم هم غنی سازی می‌کنیم و به کشورهای دیگر می‌فروشیم همچنین در زمینه فناوری‌های هسته‌ای قادر هستیم به فناوری‌های نو دسترسی پیدا کنیم و رآکتور اراک را با همکاری یکی دو کشور دیگر نوسازی می‌کند و در واقع آنچه که مهم است احقاق حقوق ماست و در بسیاری از زمینه‌ها شرایط به گونه‌ای است که فضای بهتری را برای مردم به منظور کار و کوشش و فعالیت و سرمایه گذاری فراهم کرده است.

رئیس جمهور گفت: هم اکنون سرمایه گذاری در ایران آغاز شده بیش از 3 میلیارد دلار سرمایه گذاری در کشورمان قطعی شده و قراردادهای دیگر هم در حال نهایی شدن است، البته اگر طرف مقابل ما دقیقا به آنچه که متعهد بود ظاهر و روح برجام به خوبی عمل می‌کرد ما امروز شرایط بهتری می‌داشتیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا هم اکنون سنگ اندازی‌هایی از طرف مقابل در اجرای برجام صورت می‌گیرد یا خیر گفت: حتما سنگ اندازی‌هایی وجود دارد همان هایی که با اصل برجام مخالف بودند در درون آمریکا شما می‌دانید که مجلس آمریکا و کنگره اینگونه بودند با برجام مخالف بودند مخصوصا جمهوری خواهان که مرتب مخالفت می‌کردند برای اینکه برجام به امضا نرسد و تصویب نشود.

روحانی ادامه داد: همچنین رژیم صهیونیستی همیشه مخالف بود و در این مسیر سنگ اندازی می‌کرد و مانع تراشی می‌کرد برخی کشورهای دور و اطراف ما متاسفانه روی کودک صفتی‌شان با برجام مخالف بودند و امروز هم در اجرای برجام سنگ اندازی می‌کنند، شما در آمریکا می‌بینید که کنگره هر روز به دنبال تصویب یک لایحه‌ای است برای اینکه یک مشکلی را جلوی پای ایران به وجود آورد و دولت آمریکا مجبور می‌شود برخی موارد را وتو کند و با برخی دیگر مخالفت کند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: همان طور که مقام معظم رهبری بیان فرمودند اگر طرف ما طرفی بود به تعهدات خودش دقیق عمل می‌کرد هم به نفع منطقه و هم به نفع خودشان بود، مقام معظم رهبری فرمودند که این یم آزمایش و امتحان بود برای طرف مقابل،‌اگر آمریکایی‌ها با حسن نیت و دقیق برجام را اجرا می‌کردند و جلوی سنگ اندازی‌ها و کند کاری‌هایی که امروز می‌بینیم را می‌گرفتند و شاهد آن نبودیم چه بسا به طرف مقابل اعتماد می‌کردیم و در یک موضوع دیگر هم حاضر بودیم با آنها مذاکره کنیم که ممکن بود به نفع منطقه آمریکا ما و دیگران باشد.

وی افزود: متاسفانه آنها این آزمایش را به خوبی انجام نداند و به تعهدات خودشان دقیق پایند نبود اما در عین حال ما باید حواسمان جمع باشد در برابر طرف مقابل، همچنین بنده می‌خواهیم این نکته را تاکید کنم که برجام حاصل وحدت و انسجام ملی و همکاری تمام قوا حمایت همه ملت بزرگوار، رهنمودهای رهبری زیرا در سایه ایشان بود که ما در برجام پیروز شدیم و امروز هم ادامه راه ما برای اینکه از فرصت به وجود آمده به خوبی استفاده کنیم باز هم همان وحدت و انسجام و هدایت‌های رهبری را می‌خواهیم. باید دست به دست هم دهیم و همه قوا در کنار یکدیگر و اگر دیدیم طرف مقابل ما روزی و جایی می‌خواهد نقدی را انجام دهد ما در برابر او به قاطعیت بایستیم و ایستادگی کنیم.

روحانی گفت: این نکته را اضافه کنم که برجام در بعضی زمینه ها خیلی خوب اجرا شد مثل صادرات نفت و گاز بیمه کشتی رانی نقل و انتقال پول در برخی موارد و در بعضی جاها با کندی پیش می‌رود مانند عدم فعالیت بانک‌های بزرگ در ارتباط با ایران البته بهانه‌هایی که می‌تراشند و فشارهایی که پشت پرده به آنان وارد می‌شود و در برخی نقل و انتقال ذخایر ما یا تبدیل ذخایر ما به ارزهای دیگر هنوز کمابیش مشکلاتی وجود دارد اما روند به گونه‌ای است که هر چقدر ما جلوتر می‌رویم گشایش بیشتری پیش روی ماست.

موضوع فیش‌های حقوقی برای درصد بسیار کمی بوده است

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی پیرامون برنامه دولت برای مبارزه با فساد و اینکه دولت چه زمانی متوجه فیش‌های نجومی شد، گفت: موضوعی که به پرداخت‌های غیرمتعارف و فیش‌های حقوقی معروف شد، یک حرکت خیری بود. افرادی که این موضوع را با هر نیتی دنبال کردند باعث شد تا در مجموع به نفع مردم و کشورمان و در مسیر درست مبارزه با فساد و بحث شفافیت قرار بگیرد.

روحانی اضافه کرد: نقش فضای مجازی نیز در این زمینه بسیار مؤثر بود، تأکید دولت یازدهم از روز اول نیز به همین موضوع بود که البته برخی معتقد بودند باید با این شبکه‌ها مبارزه کرد و فیلتر کرد، همه نظرسنجی‌ها این را نشان می‌دهد که بیش از 60 درصد مردم به فضای مجازی برای طنز و سرگرمی مراجعه می‌کنند و باقی برای دریافت اخبار و اطلاعات علمی به فضای مجازی مراجعه می‌کنند.

وی ادامه داد: مردم خود با آگاهی‌شان نخواهند گذاشت این ابزار مفید با سوءاستفاده گروه کوچکی از بین برود، به خصوص که ما به دنبال دولت الکترونیک و ساخت شبکه اطلاعات ملی هستیم و یکی از اهداف دولت نیز همین است که هرچه زودتر یک شبکه الکترونیک ملی سامان دهد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه اساس مسئله در موضوع فیش‌های نجومی شفافیت است، گفت: اساس مسئله دسترسی مردم به اطلاعات و غیرجناحی بودن مبارزه با فساد است. نباید مسئله را حزبی و جناحی کنیم، باید همه با فساد مبارزه کنیم، باید با سوءاستفاده، رانت و خصوصاً رانت اطلاعاتی مبارزه کنیم.

روحانی با تأکید بر اینکه ما باید برخی از امور را با اصلاح ساختاری تغییر دهیم، گفت: ما باید تشکیلاتی را سامان دهیم تا از فساد دور شویم، بر همین اساس به این نتیجه رسیدیم که در زمینه اداری و استخدامی یک معاونت جداگانه‌ای لازم است و دو معاونتی که در گذشته ادغام شده بود، با حکمی به دو سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی شکل دادیم.

وی افزود: بر این اساس تمام امور اداری و استخدامی در کل کشور در یکجا متمرکز و در اختیار رئیس‌جمهور قرار گرفت و همین‌طور در خصوص برنامه و بودجه. ما باید تشکیلات‌مان را سامانی بدهیم تا بتوانیم از فساد دور شویم و نگذاریم فساد محقق شود.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به نهادهای عمومی و خصوصی موجود گفت: زمانی یک نهادی خصوصی است و بخش خصوصی مقررات خود را دارد، اما یک زمانی این نهاد دولتی است که طبق قانون اقدام می‌کند، حال وقتی یک نهادی عمومیِ غیردولتی یا خصولتی شد، یعنی نه خصوصی است و نه دولتی، وقتی از اموال عمومی استفاده می‌کند، مشکلاتی ایجاد می‌‌کند.

روحانی با بیان اینکه ما در زمینه حقوق و دریافتی‌ها شکاف‌هایی داشتیم که می‌شد از آنها سوءاستفاده کرد، اظهار داشت: در برخی مقررات آن‌قدر استثنا وجود داشت که ما را با مشکلاتی مواجه کرد.

وی پیرامون زمان طرح موضوع حقوق‌های نجومی در دولت گفت: اولین باری که این بحث مطرح شد در زمان بررسی بودجه سال 95 بود، در آن زمان این بحث مطرح شد که برخی غیرمتعارف حقوق می‌گیرند که در این خصوص برخی بنگاه‌های اقتصادی مثال زده شد و یا اینکه وام‌هایی گرفته می‌شود که از لحاظ نرخ و مقدار با عموم متفاوت است، البته در آنجا قوانین خوبی تصویب شد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: هم‌زمان با این مباحث موضوع حقوق‌های نجومی نیز مطرح شد که اول حقوق یکی‌، دو نفر مطرح شد و بعد حقوق‌های دیگران. چیزهایی درست شد از جمله پاداش، کارانه و یا رفاهیات و تحت عناوین دیگری پرداخت‌های اضافه‌ای را می‌دادند و یا هیأت مدیره برخی دستگاه‌ها خودشان تصمیم می‌گرفتند. وقتی ذی‌نفع خودش برای خودش تصمیم بگیرد، برخلاف انصاف اتفاقاتی می‌افتد که در این خصوص بحث تهیه لایحه‌ای صورت گرفت.

روحانی افزود: ما متوجه شدیم مواردی برخلاف انصاف بوده است، شاید بگویند در چارچوب بوده، اما حقوق باید متناسب با کار و فعالیت باشد، تصمیمات خوبی گرفته شد و همه قوا همکاری کردند و رهبری نیز دستور دادند مقرراتی که دولت تصویب می‌کند برای سایر نهادها هم لازم‌الاجرا باشد. دولت تصمیماتی اتخاذ کرد و درنهایت شورای حقوق و دستمزد چارچوبی را تعیین کرد.

وی با بیان اینکه موضوع فیش‌های حقوقی برای درصد بسیار کمی بوده است، گفت: اولاً کارمندان و کارکنان دولت کاملاً از این مسئله مبرا هستند و اینکه گفته می‌شود حقوق آنها کاسته می‌شود، صحت ندارد. این موضوع فیش‌های حقوقی به چند هزار مدیری که در سازمان‌های دولتی و غیردولتی داریم مربوط می‌شود که به یک درصد مدیران ما نیز نمی‌رسد.

روحانی گفت:‌اکثر غریب به اتفاق مدیران جامعه ما برای کشور و ملت‌شان خادمان بوده و هستند و خدمت می‌کنند و این موارد استثنا بوده و در عین حال مهم است و به نظر من کار بسیار خوبی در این باره شروع شده است.

وی افزود: همه کسانی که در این زمینه اعم از مردم و رسانه‌ها تلاش کرده و به موضوع اهتمام داشته‌اند تا این عمل غیرعادلانه و غیر منصفانه و در برخی موارد ناصحیح و پولی نامشروع است با آن مقابله شود و این مقابله باز هم ادامه پیدا می‌کند اگر موردی وجود داشته باشد.

رئیس جمهور اظهار داشت: هر موردی تشخیص دهیم که از مواردی بوده تخلف شده و برخلاف قوانین و مقررات بوده یا سوءاستفاده از قانون بوده است این پول‌ها باز می‌گردد و اگر افرادی هم علاوه بر این حقوق فساد دیگری داشته باشند به دستگاه قضایی سپرده می‌شوند.

روحانی خاطرنشان کرد: مردم و جامعه ما بدانند که دولت در این زمینه حساس است نسبت به بیت‌المال و پولی که از آن مردم است و به مردم تعلق دارد حساسیت دارد و کسانی هم که برای مردم خدمت می‌کنند باید در چارچوب مقررات حقوق‌شان را دریافت کنند و لذا در مقررات جدیدی که دولت وضع کرده دیگر بحث حقوق و فوق‌العاده مطرح نیست بلکه مجموع دریافتی باید به یک رقمی منحصر شود و از آن رقم بالاتر نرود.

وی افزود: هدف نظام در سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی بر این بود که بخش‌های غیر ضروری که ضرورتی ندارد تصدی آنها برعهده دولت باشد به مردم واگذار شود. متأسفانه اجرای بد قانون اصل 44 یکی از مسائلی بود که این مشکلات را به وجود آورد و به جایی که این اموال به مردم واگذار شود به نهادها و بخش‌های عمومی غیر دولتی واگذار شد و مشکل دو طرفه شد و دیگر نه دولت نظارت داشت و نه بخش خصوصی بود و بخش بزرگی از فساد نیز از همین جا رخ داد.

رئیس جمهور اظهار داشت: اینکه در دولت‌های قبل به چه شکل واگذاری‌ها انجام شده و چه مقدار به بخش خصوصی واگذار شده چه مقدار نه، نکته اینجا است که بخش بسیارکمی به بخش خصوصی واگذار شده و در این دولت تلاش‌مان براین بوده که آنچه به بخش خصوصی واگذار می‌شود به طور واقعی واگذار شود. البته مشکلاتی هم در این بار وجود دارد و مشکلاتی را هم به وجود می‌آورند.

روحانی خاطرنشان کرد: راه این است که ما اقتصاد را به خود مردم واگذار کنیم، دست بخش خصوصی را باز بگذاریم، مشکلاتی که پیش پای آنها است برداریم، دستگاه‌هایی که باید امنیت کشور را حفظ کنند و مسئولیت‌های اصلی کشور را بر دوش داشته باشند در بخش اقتصاد وارد نشوند و اقتصاد را به مردم واگذار کنیم و مردم هم منصفانه مالیات‌شان را پرداخت کنند و دولت نیز حامی بخش خصوصی باشد، چارچوب‌های لازم را تهیه کند ازلحاظ سیاست خارجی و امنیت از مردم حمایت کند.

وی افزود: بسیاری از امور هست که می‌توان آن را به مردم واگذار کرد و مردم بهتر و دقیق‌تر آن را اداره می‌کنند و رقابت‌ سالم‌تری شکل می‌گیرد. ما باید با رانت‌ها و قاچاق‌ها مبارزه کنیم و شرایط را برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی فراهم کنیم و باید با فناوری‌های نو کشور را در مسیر پیشرفت بیشتر قرار دهیم و در این شرایط هست که شاهد خواهیم بود با اینگونه فسادها مواجه نباشیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: اگر مدیریت ما یک مدیریت دقیق باشد و دولت ما به سمت یک دولت الکترونیک برود بسیاری از این مفاسد از پیش پای مردم برداشته می‌شود.

روحانی خاطرنشان کرد: ما برای اینکه بخواهیم کشور را در مسیر رونق و تولید قرار بدهیم نیازمند سرمایه داخلی و سرمایه خارجی هستیم یا به بودجه دولت یا به حمایت‌ بانک‌ها نیازمندیم. بودجه دولت محدود است و به عنوان نمونه در بخش‌های عمرانی رقم آن رقمی نیست که بتواند تحول بزرگی در کشور ایجاد کند.

وی ادامه داد: در بخش سرمایه‌گذاری‌های داخلی نیز که عمدتاً آنها باید به میدان بیایند این بخش نیز بدون کمک بانک قادر نیستند که سرمایه‌‌گذاری قابل ملاحظه‌ای انجام دهند و ما باید بانک‌ها را متحول کنیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: ما اخیراً بسته‌ای را برای مسئله بانک‌ها تحت عنوان برنامه اصلاح امور بانکی کشور اعلام کرده‌ایم و در این زمینه لایحه‌ای نیز در ضمن اصلاح لایحه بودجه تقدیم مجلس شده که اگر مجلس شورای اسلامی آنها را تصویب کند بانک‌ها تقویت می‌شوند تا بتواند تسهیلات بیشتری را در اختیار مردم قرار دهند و نرخ سود تسهیلات نیز به طور همزمان کاهش پیدا کند.

روحانی خاطرنشان کرد:نرخ تسهیلات کاهش پیدا کرده به خاطر اینکه بانک مرکزی در بازار بین بانکی فعال شد و نرخ‌ها را پایین آورد و امروز بحث این است که سود تسیهلات 18 درصد باشد و سود سپرده‌ها نیز به 15 درصد کاهش پیدا کرده به دلیل اینکه تورم در کشور کاهش کرده است.

وی افزود: خوشبختانه ما امسال به تورم تک‌رقمی رسیدیم و الان تورم ما زیر 10 درصد (9.5) است و این نشان می‌دهد که در این مسئله شرایط خوبی را از نظر اقتصادی ایجاد می‌کنیم و وقتی تورم زیر 10 درصدد است دیگر مفهوم ندارد سود سپرده چند واحد درصد بیشتر باشد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این سوال مجری که با توجه به کاهش نرخ تورم آیا دولت قادر است که رکود حاکم در بخش اقتصاد را نیز برطرف کند اظهار داشت: ما در سال 93 یک بار توانستیم از رکود عبور کنیم و به رشد 3 درصد برسیم البته کاهش شدید قیمت نفت نگذاشت که ما آن روند را ادامه دهیم و امسال نیز آن روند را ادامه خواهیم داد زیرا ما از شرایط سخت سال 94 کمی عبور کردیم و به همین دلیل هم امسال تورم ما تک رقمی خواهد بود و رشد 5 درصد هم خواهیم داشت.

از رکود می‌توانیم عبور کنیم

وی افزود: بنابراین این کاهش تورم به معنی تشدید رکود نیست، ما از رکود هم می‌توانیم عبور کنیم،‌برای عبور از رکود البته نیاز داریم به تشویق سرمایه گذاری از جمله سرمایه گذاری داخلی و خارجی همچنین به فناوری‌های نوین نیاز داریم به طور مثال الان در بخش کشاورزی شما می‌بینید که یک حرکت بسیار خوبی ایجاد شده به طور مثال در سایر فناوریهای نوین برای اصلاح زمین آبیاری با بهره وری بالا و آبیاری نوین و کانال کشی هایی که انجام شده بنده گفتم سال گذشته 85 هزار هکتار زهکشی و کانال کشی داشتیم و برای آبیاری هم سال گذشته 325 هزار هکتار مجهز شدند به آبیاری‌های نوین که این اقدامی قابل تحسین است.

وی گفت: در برخی از استانها مثلا در استان خوزستان که یک طرح ویژه‌ای بود از زمان سفر رهبری که ایشان قول داده بود و باقی مانده بود ما حدود 200 هکتار را در این دو استان خوزستان و ایلام کانال کشی کردیم و 46 هزار هکتار در منطقه سیستان در حال انجام است بنابراین امروز یک کار بزرگی در کشاورزی در حال انجام است و شما شاهد بودید که سال گذشته در بخش کشاورزی رشد بالای 5 درصد داشتیم و انشاءالله امسال در بخش گندم به نقطه‌ای می‌رسیم که دیگر نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت تا امروز حدود 9 و نیم میلیون تن از مردم خریداری شده و پیش بینی می‌شود که ما به بالا 10 میلیون تن برسیم.

روحانی ادامه داد: امروز از تسهیلاتی که بانک‌های ما دادند در این 4 ماه حدود 44 درصد نسبت به سال گذشته تسهیلاتی بیشتری بانکها پرداخت کردند که شامل سرمایه در گردش یا به منظور تکمیل پروژه‌های نیمه تمام بوده و امسال ما 7 هزار و 500 واحد اقتصادی متوسط و کوچک را تکمیل و برای پرداخت تسهیلات به آنها پرونده 4 هزار به بانکها ارسال شده و بانکها قول دادند که 6 هزار این واحدها تسهیلاتشان پرداخت شود،‌بنده سال خوبی را پیش رو می‌بینم هم در بخش کشاورزی و هم در بخش صنعت و ما یک حرکت بسیار خوبی را شاهدیم.

رئیس جمهور همچنین در چارچوب اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری تاکید کردند، گفت: ستاد اقتصاد مقاومتی فعالند و تلاش می‌شود ما امسال 36 پروژه بزرگ ملی به ثمر برسانیم ، بیش از 10 سد امسال تکمیل می‌شود و آبگیری می‌شود و همچنین برای تولید 10 هزار مگاوات برق برنامه‌ریزی می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آن اهتمام ویژه‌ای که دولت در به سرانجام رساندن برجام داشت در مقوله تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دارد یا خیر و شما نسبت اقتصاد مقاومتی به برجام را چگونه ارزیابی می‌کنید اظهار داشت: بنده قبلا هم تاکید کرده‌ام که اگر ما در برجام به نتیجه برسیم و یا نرسیم راه ما اقتصاد مقاومتی است این مسئله را در سخنرانی‌های ماه رمضان پارسال قبل از اینکه به توافق هسته‌ای برسیم اعلام کرده بودم،‌واقعا راه ما اقتصاد مقاومتی است زیرا اقتصاد ما باید درونزا و برونگرا باشد و شفافیت نیز جزو همین مسئله اقتصاد مقاومتی است.

وی ادامه داد: اگر تمامی ابعاد اقتصاد مقاومتی اجرا شود شاهد یک تحول بزرگ خواهیم بود و برجام زمینه بهتری را برای اقتصاد مقاومتی آمده می‌کند ،‌اقتصاد مقاومتی بخش بزرگش شامل صادرات غیر نفتی است و ما اگر بخواهیم صادرات غیر نفتی را توسعه دهیم راهش این است که بانکهای ما باید بتوانند ارتباط داشته باشند با دنیا و اقتصاد مقاومتی به معنای انزوا نیست و همان طور که رهبری فرمودند اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد قوی و پایدار و دانش بنیان. که البته ما در زمینه شرکت‌های دانش بنیان کار بزرگی انجام دادیم و 2500 شرکت دانش بنیان فعال شدند و تسهیلات و وام و امتیاز به آنها داده می‌شود و 40 هزار نفر به طور مستقیم در این شرکت‌های دانش بنیان در این یکی دو سال اخیر مشغول به کار و فعالیت شدند بنابراین برجام زمینه را برای سرعت بخشیدن در اقتصاد مقاومیت آماده می‌کند.

روحانی افزود: در همین اقتصاد مقاومتی بحث مربوط به صادرات است که شامل صادرات نفت و گاز و غیره می‌شود و همه اینها در سایه اقتصاد مقاومتی عملیاتی و در چارچوب برجام تسهیل می‌شود، برجام این زمینه را کاملا آماده می‌کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما برای اقتصاد دانش بنیان برجام زمینه را به منظور جذب فناوری‌های نو آماده می‌کند، جهاد دانشگاهی در جلسه شورای انقلاب فرهنگی اعلام می‌کرد آنقدری که شرکت‌های دانش بنیان سر ما ریختند که ما نمی‌دانیم کدام را انتخاب کنیم به این خاطر که با کدامشان بعد از برجام کار کنیم، یکی از گشایش‌هایی که برجام ایجاد کرده فناوری‌های نوینی است که از دنیا سرازیر می‌شود در کنار سرمایه گذاری و این می‌تواند به اقتصاد مقاومتی ما کمک کند برای اینکه ما شاهد رونق باشیم.

وی گفت: بنده باید به این موضوع تاکید کنم، با دوستان دولتی در جلسات اقتصادی پیرامون این مسئله زیاد صحبت کردم، همه هدف ما رونق اقتصادی و اشتغال جوانانمان است ما یک کشوری داریم که 11 میلیون نفر از افراد کشورمان تحصیل کرده دانشگاهی هستند ما جزو 5 کشور اول دنیا در فارغ التحصیلان مهندسی هستیم و کشور جوانی هستیم که 47 درصد جمعیت کشورمان بین 15 تا 40 سال است بنابراین شرایط خوبی داریم لذا وقتی می‌بینیم یک جوان تحصیلکرده ما بیکار است این مسئله یک بار بسیار سنگینی بر دوش ما است، بنابراین این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توان برای این جوانان اشتغال ایجاد کرد که در پاسخ باید گفت ایجاد همین شرکت های دانش بنیان موجب اشتغال می‌شود و در این یک سال اخیر 250 نفر از تحصیلکردگان بالای دکتر از کشورهای خارج به ایران بازگشتند و در شرکت‌های دانش بنیان شروع به فعالیت کردند.

روحانی ادامه داد: تعداد 2500 شرکت دانش بنیانی که الان فعال شدند و روز به روز بر تعداد آن افزوده می‌شود شرایط را برای کشور ما آماده می‌کند و بنده اخیرا دیدم یک چارچوبی بود برای استخدام که چند روز پیش در دولت مشاهده شد و دیدم این اعلامیه به گونه‌ای است که فقط افراد تحصیلکرده پسر را می‌خواهد جذب کند که بنده در دولت گفتم چه فرقی دارد بین دختر و پسر زیرا بحث ما شایسته سالاری است ممکن است جایی باشد که خانم ها مایل نباشد در آن محیط کار کنند و یا شرایط برایشان مناسب نباشند اما در جایی که هر دو جنسیت می‌توانند فعال باشند چه تفاوتی دارد که ما ظلم کنیم نسبت به خانم ها پس اگر این طور است چرا دختر خانم‌های ما درس می‌خواند و تحصیل می‌کنند و یکی از افتخارات ماست که در دانشگاه‌های ما درس می‌خوانند و میان نخبگان حضور فعال دارند.

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال مجری که مشاهده می‌شود این تبعیض جنسی در برخی از رشته‌های دانشگاهی وجود دارد اگر دستوری برای بررسی این موضع بدهید که بتواند راهگشا باشد گفت: بله ما نباید اجازه دهیم ما باید آزاد بگذاریم در همین روزهای اخیر در آموزش و پرورش موضوع هدایت تحصیلی مطرح بود که بنده به وزیر دستور داده و گفتم شما حق ندارید اجبار کنید بلکه باید بچه‌ها را هدایت کنید نه اینکه اجبار کنید زیرا باید شرایط فراهم کنید برای انتخاب آنها.

وی گفت: ما باید یک چارچوب و مقرراتی بگذاریم نه اینکه یک فرد بتواند برای ده نفر و یا صد نفر تصمیم بگیرد به طوری که بنده بشوم مشاور و برای چند نفر تصمیم بگیرم و به طور کلی بحث مشورتی اجباری که برخی مطرح کرده بودند مورد اشکال است و اگر هم می‌خواهیم اجباری در این رابطه داشته باشیم باید چارچوب و قانون بگذاریم و طبق آن مقررات عمل کنیم مثلا یک وقتی بود که برای رشته ریاضی باید این دروس و یا معدل شما در یک حدی باشد یک قانون مشخصی که دیر در این مسیر نتواند یک فرد تصمیم بگیرد زیرا وقتی یک تصمیم را به یک فردی واگذار می‌کنیم می‌شود سلیقه‌ای و امکان دارد بر حق کسی اجحاف شود و باید مقرارتی تدوین شود که همه از آن اگاهی داشته باشد نه اینکه فردی یا جمعی بخواهند برای مردم و یا فرزندان آنها تصمیم گیری کنند.

رئیس‌جمهور در ادامه پیرامون حضور ورزشکاران در المپیک برزیل و برنامه‌های دولت برای حمایت از ورزشکاران گفت: همه وعده‌هایی که به ورزشکاران داده شده بود، این دولت آنها را عملیاتی کرد. قانونی هم برای استخدام قهرمانان به تصویب رسید.

روحانی تصریح کرد: دولت از اینکه هم ورزش قهرمانی توسعه پیدا کند و هم ورزش عمومی، اهتمام ویژه‌ای دارد که طبق آمار ورزش عمومی از 9 درصد به 21 درصد افزایش پیدا کرده است. در این دوره افرادی که به المپیک راه پیدا کردند بیشتر از دوره قبل بودند.

وی پیرامون وعده‌های دولت ازجمله نجات اقتصادی، احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان گفت: ما از ابتدای دولت چارچوب اخلاقی را برای همه مسئولان و مدیران آماده کردیم و قسم‌نامه‌ای در چارچوب اعتدال و اخلاق قسم خوردیم؛ چراکه اخلاق اساس پیشرفت مادی و معنوی است. همه آسیب‌های اجتماعی که ما امروز با آن مواجه هستیم به این خاطر است که از اخلاق فاصله گرفتیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اگر شکافی در جامعه به وجود می‌آید و وحدت ملی ما را خدشه دار می‌کند در ضعف اخلاق است، گفت: همه باید تلاش کنیم تا اخلاق مورد مراعات قرار بگیرد. اگر در جامعه دروغ و نسبت ناروا نباشد، امنیت و آرامش وجود خواهد داشت.

روحانی ادامه داد: امنیت و آرامش تنها این نیست که تروریست یا کشوری به ما حمله نکند که البته آن هم مهم است، در جامعه مردم باید احساس امنیت کنند، اینکه فردی، روزنامه‌ای و یا تریبونی آبروی مردم را خدشه‌دار نکند، مسئله بسیار مهمی است. گاهی اوقات وقتی می‌خواهیم کسی را متهم کنیم، می‌گوییم «شنیده شده است»، این کلمات مجهول هیچ از بار گناه و فساد اخلاقی کم نمی‌کند. اگر می‌خواهیم به پیشرفت برسیم باید در سایه اخلاق و احترام به یکدیگر پیش برویم و آبروی مردم را به تاراج نگذاریم.

وی با بیان اینکه بخشی از امنیت، امنیت فرهنگی است، گفت: باید کاری کنیم که اگر کسی سخن ناروایی گفت و اخلاق را زیرپا گذاشت، خود او منزوی شود. شاید در این زمینه خود من و دولت من باید کار بیش‌تری انجام دهیم.

رئیس‌جمهور در ادامه پیرامون معضلات آبی و برنامه دولت برای فائق آمدن به بحران‌های زیست‌محیطی گفت: در دولت مسئله سیاست خارجی و برجام یک اولویتی بود تا تحریم ظالمانه را برداریم و آرامشی در اقتصاد به وجود‌ آوریم تا مردم بتوانند حرکتی به پیش داشته باشند، البته در زمینه سلامت هم احساس امنیت کنند.

موضوع آب یک مسئله فانتزی نیست

روحانی گفت: ما از ابتدای دولت نیز بر مسئله محیط‌زیست و آب حساس بودیم و اولین مصوبه دولت نیز در مورد دریاچه ارومیه بود که توانستیم آب این دریاچه را تثبیت کنیم و توانستیم آن را از خطر حتمی دور کنیم. در زمینه بنزین و گازوئیل نیز اقدامات مؤثری انجام دادیم و توانستیم امسال استفاده از سوخت مایع در نیروگاه‌ها را به 9 درصد برسانیم.

وی با بیان اینکه موضوع آب یک مسئله فانتزی نیست، گفت: اگر در این مسئله دیر بجنبیم، حتی در آب آشامیدنی نیز دچار مشکل می‌شویم. یکی از راه‌حل‌ها واردات آب از کشورهای همسایه است، از دیگر برنامه‌ها به آب شیرین کردن‌ها و دیگر موارد می‌توان اشاره کرد.

رئیس‌جمهور در پایان گفت: این دولت برای آب بیش‌ترین سرمایه‌گذاری را انجام داده است، به‌خصوص آب‌های مرزی که با اجازه رهبری 8 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای آب داریم برداشت می‌کنیم و از اولویت‌های برنامه ششم توسعه است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱۱
وحید
-
۰۱:۳۹ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
خدایی كی وقت داره متن به این طولانی رو بخونه یخورده كوتاه تر بود بهتر بود مخاطب هم خسته نمیشه با تشكر
یوسف
-
۰۶:۳۲ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
جناب ریاست جمهور درست میفرمایند زمان احمدی نژاد جدای ریخت وپاشهای تامین اجتماعی وجابجا كردن طلاهاو هیجده كانتینر پول وطلاهائی كه در خیابانهای استانبول رها شدند ورجب طیب اردوغان رئیس جمهور تركیه خبرشان را اعلام كرد ششصد میلیارددلار در وسط گم وگور شد سوای سكوهای نفتی كه بلعیده شدند
رحیمی
-
۰۷:۲۱ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
فاصله حقوقی بین یك كارمند و كارگر معمولی با مدیران بسیار زیاده و جای تاسف داره! من یك كارگر با 30 سال سابقه خدمت كه متاسفانه دولت به اصطلاح خدوم هم ماده 10 قانون نوسازی صنایع را اجرا نكرد و به تعهدات خود عمل نكرد ماهیانه یك ملیون و ششصد هزار تومان میگیرم در حالیكه ...........
ولش كن دیگه خسته شدم از بس گفتم و جوابی نشنیدم!
احمد
-
۰۷:۳۰ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
رییس جمهور محترم چیزی در باره ی كلید تدبیر و امیدشان نگفتند و اصلا معلوم نشد كه این كلید را چگونه میخواستند استفاده كنند و در چه كسی را با آن باز كنند!!!
بهروزرجبی
-
۰۷:۳۶ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
سلام.بنا به فرمایش جناب آقای رئیس جمهورحقوقهای نامتعارف مربوط به چند هزار نفر!!ازمدیران میشود اما این مدیران غالبا ازمدیران سطح یك كشور هستند مدیران سطح 2و3 كه معمولا امكان چنین سوءاستفاده هایی راندارند .بهتر بودایشان بین مدیران سطح یك كشور درصدگیری می كردند.بعلاوه گاهی هریك ازاین درصدبسیاركم به قدرچندصدنفر ازكارمندان زحمت كش دولت دریافتی داشته اند انتظارمردم این بود كه دولت محترم همان زمان كه متوجه این ناهنجاری می شد سریعا اقدام می نمود تا كار به شبكه های اجتماعی كشیده نشود.علی ایحال ان شاءالله كه باتدابیر اتخاذشده جلوی این پرداختهای نامتعارف برای همیشه گرفته شوداماازطرف دیگر پرداختهای نجومی دولت تنها به اینجا ختم نمی شود .در كشوری كه پدری برای عمل قلب دختر 5ساله اش دریك بیمارستان دولتی ناچار است كلیه خودرادرمعرض فروش بگذارد پرداختهای میلیاردی درحوزه ورزش وشایدحوزه های مشابه دیگرهم، ناحق وبی عدالتی است ومردم رابشدت آزار می دهد.اینكه یك مسئول وزارت ورزش ظاهرا آقای سجادی درپاسخ به سوال خبرنگارصدا وسیما اظهار می دارند قراردادها(فوتبالی ها) هم زیاد بالا نیست (نقل به مضمون) پیام خوبی ازیك مقام وزارتی نیست وباورمردم را نسبت به اقدامات دولت درمقابله بادستمزدهای نجومی وفوق نجومی كاهش می دهد.البته مردم شریف ایران هرگز تدابیر وخدمات دولت رادرحوزه های دیگرهمانند بهداشت ودرمان (ایجادبیمه سلامت)ویا مسائل بسیار مهم امنیتی و امثالهم، ازنظردور نداشته ونخواهندداشت.
بی طرف
-
۰۸:۴۰ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
فیش حقوقی داداش گرامی شما چنده؟
حسین
-
۰۸:۵۳ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
اقای روحانی عزیزم حقوق ما كارگرا رو به خدا اگه امسال تا دو میلیون كنید بازم به شما رای میدم امسال شاد و سالم و سرفراز و پاینده باشید . امین یا رب العالمین
بی طرف
-
۰۹:۱۳ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
میگم این خبره یا طومار؟! چقد طولانیه... یكم خلاصه بنویسید بتونیم بخونیم لطفا
كسرا
-
۰۹:۱۸ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
آقای رییس جمهور آرزوی موفقیت برای شما و دولت محترم دارم موفقیت شما موفقیت ایران خواهد بود . شما انسان بزرگواری هستید و حجب و حیایی كه در این سه سال در مقابل تهمت ها و ناسزاها و سنگ اندازیها از خود به خرج داده اید بسیار قابل ستایش می باشد .
رهامهر
-
۱۰:۱۵ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
با فهمیدن یا نفهمیدن فیش حقوقی افراد فرقی هم حاصل شد ؟نتیجه چی شد؟
علی تهرانی
-
۱۰:۵۶ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
۰
۰
باسلام:ضمن خسته نباشید خدمت رئیس جمهور محبوب ایران .مشاغل را به جوانان برومند متخصص ایرانی بسپارید .
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها