jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۹۲۴۳۰۰ ۰۱ مرداد ۱۳۹۵  |  ۱۷:۱۵

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پافشاری جان کری همتای آمریکایی خود را برای خروج بشار اسد از قدرت در سوریه به عنوان پیش شرط همکاری مستقیم واشنگتن و مسکو در مبارزه با تروریسم رد کرد.

مخالفان اسد با صندوق های رای او را برکنارکنند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، لاوروف که برای از سرگیری مذاکرات ژنو با دستور کار حل سیاسی بحران سوریه تلاش می کند، امروز (جمعه) در نشست «اندیشه سیاسی» در استان ولادیمیر نزدیک مسکو تاکید کرد: وزیر خارجه آمریکا در مذاکرات هفته گذشته در مسکو بار دیگر خواستار کناره گیری رییس جمهوری سوریه شد.

به گزارش خبرگزاری روسیا سگودنیا، وزیر خارجه روسیه بیان کرد: آنان (آمریکایی ها) می گویند علیه تروریسم باید متحد شد و به عنوان نمونه کری در مذاکرات اخیر تاکید کرد که پیش از هر توافق برای مبارزه مشترک با تروریست ها بشار اسد باید از قدرت کناره گیری کند.

لاوروف ادامه داد: در برابر این گفته کری که «80 درصد سوری ها از بشار اسد حمایت نمی کنند» به وزیر خارجه آمریکا گفتم «نخست باید با تروریست ها مبارزه کنیم تا نظم در سوریه برقرار شود تا 80 درصد مخالفانی که شما می گویید بتوانند براساس یک ساز وکار دموکراتیک پذیرفته شده و پای صندوق های رای، رییس جمهوری سوریه را کنار بگذارند».

وزیر خارجه روسیه در پایان تاکید کرد: کری با پیشنهاد انتخاب دموکراتیک مردم در باره سرنوشت بشار اسد مخالفت کرد و گفت «این روند حداقل یک سال زمان می برد در حالیکه واشنگتن می خواهد این اقدام فوری صورت گیرد»، ولی من تاکید کردم «آیا تضمین می کنید، سناریوی لیبی در سوریه تکرار نشود که با سرنگونی قذافی این کشور به کانون تروریسم تبدیل شد».

براساس تازه ترین برنامه اعلام شده، روسیه که از تاخیر در از سرگیری مذاکرات ژنو برای حل سیاسی بحران سوریه ناخرسند است، هفته اول مرداد ماه نشستی در باره اوضاع این کشور با آمریکا و سازمان ملل برگزار می کند.

مذاکرات مسکو و آمریکا با نظارت دی میستورا 26 یا 27 جولای (5 یا 6 مرداد) در سازمان ملل برگزار خواهد شد.

انتظار می رود، در این نشست مانند مذاکرات قبلی که اواخر تیرماه با حضور وزیران خارجه آمریکا و روسیه برگزار شد، طرفین در باره روند حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک بحران سوریه مذاکره کنند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در جریان نشست قبلی سوریه بر لزوم پرهیز از اتخاذ معیارهای دوگانه و استفاده ابزاری گروه گروه کشورهای غربی-عربی ضد سوری پنج سال پیش با جذب تندروترین تروریست های تکفیری و سازماندهی گروه های تروریستی مختلف از جمله داعش، جبهه النصره، احرارالشام و جیش الاسلام برای جنگ در سوریه، این کشور و عراق را گرفتار نبردهای داخلی کردند که تاکنون ده ها هزار کشته، میلیون ها آواره و ویرانی های گسترده برجای گذاشته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر