jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۹۱۴۴۸۹   ۲۹ خرداد ۱۳۹۵  |  ۱۱:۵۱

نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح یک فوریتی تدوین کرده‌اند که براساس آن ضمن تعیین سقف پرداختی ۱۰ میلیون برای حقوق‌ها، بر لزوم استرداد حقوق‌های نجومی به خزانه و افزایش حقوق کمتر از یک‌ونیم میلیون تومان تاکید شده است.

تعیین سقف ۱۰میلیونی برای حقوق‌‌ها / افزایش حقوق‌ کمتر از یک‌ونیم میلیون

به گزارش جام جم آنلاین ، «حقوق‌های نجومی» در دل فیش‌هایی با رقم‌های هشت، 9 یا 10 رقمی منتشر می‌شود؛ رقم‌هایی که برای مردم غریب است و برای مدیران نشاط‌آور.

تعداد فیش‌های منتشره که زیاد می‌شود گلایه‌های مردم هم سیر صعودی می‌گیرد؛ برخی از رکودی می‌گویند که سر سفره‌هایشان آمده و از پول‌هایی حرف می‌زنند که سفره‌های دیگری را رنگین کرده است.

حقوق‌های نجومی؛ گلایه مردم، نشاط مدیران

گلایه‌ها به راهروهای پارلمان هم می‌رسد؛ مردمی که به خانه ملت آمدند تا بگویند از آنچه بر آنها می‌گذرد، زبان به اعتراض باز می‌کنند و از پول‌هایی سخن به میان می‌آوردند که گاهی می‌تواند زندگی اغلب مردم شهرشان را تکانی بدهد اما نصیب کسانی شده که تنها فرقشان با آنها یک حکم مسئولیت است.

مردم می‌گویند و نمایندگان مجلس می‌شنوند؛ تریبون‌های پارلمان روشن می‌شود و بهارستان‌نشینان به حقوق‌های نجومی اعتراض می‌کنند.

طرح نمایندگان برای جلوگیری از پرداخت حقوق‌های نجومی

در گوشه‌ای دیگر پارلمان طرحی درحال تدوین است؛ نمایندگان مجلس طرحی را تهیه و تدوین کرده‌اند تا سدی باشد مقابل حقوق‌های که سقفی ندارد.

قرار است این طرح فردا (یکشنبه) با قید یک فوریت تقدیم هیات رئیسه مجلس شود تا اولین طرح پارلمان دهم به «حقوق» اختصاص یابد.

تعیین سقف 10 میلیونی برای حقوق‌ها / استرداد حقوق‌های نجومی

این طرح دارای 3 محور کلی است که «تعیین سقف 10 میلیون تومانی برای حقوق‌ها»، «استرداد حقوق‌های بیش از سقف تعیین شده» و «اختصاص سهم مازاد حقوق‌های بالای 10 میلیون به افرادی با حقوق کمتر از یک و نیم میلیون و بازنشسته‌های با حقوق کمتر از یک و نیم میلیون» این 3 محور را تشکیل می‌دهند.

عنوان «ساماندهی نظام پرداخت حقوق و مزایا» را بر این طرح نهادند و قرار است در قالب یک ماده واحده با 2 تبصره ارائه شود.

عزت‌الله یوسفیان‌ملا که از طراحان طرح است، می‌گوید «نمایندگان در طول دوره نمایندگی بارها و بارها درباره پایین بودن حقوق از مردم گلایه‌هایی می‌شنوند؛ باید فکری برای این موضوع کرد»

مقایسه‌ فیش‌های حقوقی مدیران و کارمندان

وی به ملاقات‌های خود و سایر نمایندکان مجلس با مردم اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: مردم در روزهای اخیر بیشتر درباره حقوقشان مطالبه دارند؛ فیش‌های حقوقی مقامات را که در رسانه‌ها منتشر شده برای ما می‌آورند و می‌گویند چرا فاصله حقوق‌ها اینقد زیاد است.

نماینده آمل در مجلس دهم به طرح مجلس برای تعیین سقف حقوقی اشاره می‌کند و دلیل تهیه چنین طرحی را پاسخ پارلمان به دغدغه مردم توصیف می‌کند.

خط و نشان پارلمان برای حقوق‌های کلان با طرح ساماندهی نظام پرداخت حقوق و مزایا

وی که پیش‌بینی می‌کند طرح یک فوریتی «ساماندهی نظام پرداخت حقوق و مزایا» بیش از 100 امضای وکلای ملت را بگیرد، جزئیات طرح را اینگونه بیان می‌کند «تمامی قوا براساس قانون مدیریت خدمات کشوری عمل می‌کنند، در آنجا که قانون عمومیت دارد شامل همه می‌شود و آنجا که عمومیت ندارد قوانین خاص اجرا می‌شود»

«ما در این طرح به دنبال آن هستیم که دیگر قانون خاصی برای کسی نباشد» یوسفیان‌ملا این را می‌گوید و اضافه می‌کند: باید برای تمام موارد پرداختی قانون مشخصی باشد و نباید شاهد اجرای قوانین خاص برای برخی مدیران باشیم.

نمایند آمل در مجلس در همین زمینه تاکید می‌کند: با این طرح دنبال آن هستیم که قانونی را به تصویب برسانیم که طی آن موارد قانونی شامل همه افراد اعم از مدیر و کارمند بشود، چه آنهایی که با قانونی مدیریت خدمات کشوری حقوق می‌گیرند، چه کسانی که با قوانین خاص حقوقشان را دریافت می‌کنند.

جزئیات 3 محور طرح ساماندهی حقوق و مزایا

وی به 3 محور اصلی طرح اشاره می‌کند و جزئیات محور اول را اینگونه تشریح می‌کند «طبق این طرح هیچ مقام یا فردی نمی‌تواند در یک ماه بیش از 10 میلیون حقوق دریافت کند، چه قانون خاص و چه قانون مدیریت خدمات کشوری؛ همه مقامات ازجمله دولتمردان، نمایندگان مجلس و افراد مسئول در قوه قضائیه شامل این طرح می‌شوند.»

یوسفیان‌ملا محور دوم طرح را هم اینگونه بیان می‌کند «در این طرح بعد از تعیین سقف برای حقوق‌ و مزایا، بازگرداندن حقوق‌های بالای سقف تعیین شده آمده است»

نماینده مردم آمل در مجلس اضافه می‌کند «در طرح، تاریخ 92.1.1 تعیین شده تا پس از تصویب قانون تمام افرادی که بالاتر از سقف مصوب حقوق گرفته‌اند باید وجوه مازاد را بازگردانند؛ وجوه بازگرداننده شده باید به خزانه واریز شود»

حقوق‌های نجومی پس از استرداد به کجا می‌رود؟

طبق گفته یوسفیان‌ملا محور سوم طرح هم در صورت تصویب مقرر خواهد کرد که وجوه حاصله از مازاد حقوق بالای سقف تعیین شده به حساب افرادی واریز خواهد شد که مبلغ حقوق آنها کمتر از یک و نیم میلیون تومان است.

وی می‌افزاید که سقف پرداختی به افراد با کمتر از حقوق یک و نیم میلیون تومان شامل بازنشستگان هم خواهد شد و در طرح پیش‌بینی شده که این پرداخت‌ها به بازنشستگان هم تعلق گیرد.

نماینده مردم آمل در مجلس معتقد است در صورتی که طرح روز یکشنبه به هیات رئیسه تحویل داده شود تا حدود 2 یا 3 هفته دیگر در صحن به تصویب خواهد رسید.

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مهران
-
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۹
ما مردم عادی صبح تا شب باید جون بكنیم با ماهی 800 هزار تومان تا یك میلیون. همون هم نمیدن. به بد بختی میدن. اون بالا بالاها هم دویست میلیون حقوقشون هست....
۰
۰
بینام
-
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۹
محاله استرداد پولها به آنهایی بدهند كه حقوق هاشون كم بوده اگر اینكار بشه معجزه است
۰
۰
بی نام
-
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۹
بازنشستگان مظلوم ترین قشر جامعه هستند كه به سختی عمر را می گذر انند به خصوص كه در این سن هزینه درمان هم دارند باور كنید كه آخر ماه با قرض و بدهی سر می كنند و جالب است كه وقتی حقوق می گیرند توانایی پرداخت ندارند . ماهها مراجعه به دكتر به دلیل نداشتن هزینه به تعویق می اندازند باو جود اینكه از درد های مختلف می نالند . همیشه چشم انتظار یارانه ، اضافه حقوق و عیدی می باشند كه هیچ كدام دردی از دردهای آن ها را داو نمی كنند . شایسته مسئولان به فكر مردم باشند كه ثواب دنیا و آخرت در آن است . مردم ما لیاقت بهترین ها را دارند درست نیست كه اینگونه با فقر و تنگدستی آنهم در كشوری ثروتمند زندگی كنند. و دارای فرزند دانشجو می باشند . ایام عید و در مناسبت های مختلف توانایی خرید ندارند می مانند كه چه كنند اگر بخورنند قادر به خرید لباس برای فرزندان خود، كه اكثرا خانواده های خود را درك نمی كنند، نیستندو اگر از ما یحتاج فرزندان خود را تامین كنند نمی دانند تا آخر ماه چگونه زندگی كنند.
۰
۰
محمد
-
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۹
لطفاً اصلاح فرمایید " پارلمان دهم"
۰
۰
اسدی_یك بازنشسته
-
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۰
با سلام حال اونا با این قانون میان و پولهای اضافی رو پس میدن و شما هم اونا رو تقسیم میكنید بین ما .شما مردم رو چی فرض كردید یعنی تا این حد؟
۰
۰
جابر
-
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۰
نیروی شركتی هستم، قانون كار برای افراد مجرد دریافتی را 970 هزار تومان آورده بود در حالیكه 901هزارتومان پرداخت می كنند. بدون بن و مزایا. ماهانه 350هزار هم قسط می دهم. اضافه كاری را بین خودشان تقسیم می كنند و به من كه می رسه یك ریال هم نمی دهند. از امثال ما كم كنید بدید به مدیران بالادستی. بیچاره ها خیلی زحمت می كشند. دستشون توی جیبه معلوم نیست كی میان كی میرن.
۰
۰
یونس
-
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۰
پس چرا كسی به فكر حقوق های نجومی سالهای قبل نیست، مگه تو دولت قبل كم خوردن و آب هم روش، فقط هم این به حقوق ها بسنده نشه چرا كه در قالب كارانه یا از روش دیگه میره به حساباشون، اول هم از مدیران بانكی شروع كنید مخصوصا تو استانها كه فكر میكنن كسی قرار نیست پیگیر كارانه های 30 میلیون و بیشترشون بشه، آقا اصلا برید از بانك صادرات شروع كنید كه من دارم میبینم
۰
۰
RobertoUtell
Russian Federation
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۰
Всем добрый вечер

Вот сайт где можно присмотреть себе хорошую рабочию программку, тысячи программ длЯ пк, игр длЯ пк, все это вам будет доступно на сайте


http://dirrip.com/ - скачать программы софт длЯ компьютера
۰
۰

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر