jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۹۱۱۰۲۳   ۱۷ خرداد ۱۳۹۵  |  ۱۴:۳۷

دکتر توفیق السعدی رئیس بخش علم اعصاب و رئیس اداره خدمات پزشکی در مرکز روان و اعصاب آمریکا گفت روزه داران در ماه رمضان با چهار مشکل شایع مواجه می شوند که توصیه هایی در این زمینه وجود دارد.

راهکارهایی برای رفع مشکلات شایع روزه داران

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، این مشکلات شایع و راهکارهای مقابله با آنها عبارتند از:

1- سردرد: بسیاری از کسانی که در ماه رمضان روزه می گیرند از سردرد رنج می برند. این مشکل به چند علت شایع است و احتمال دارد علت آن گرسنگی یا کم خوابی یا کمبود قند خون یا نبود موادی مانند کافئین یا نیکوتین باشد.

به همین علت بهتر است کسانی که هنگام روزه گرفتن سردرد می گیرند رژیم غذایی متناسب و متوازنی داشته باشند. خوردن سحری و نوشیدن مایعات تا حد امکان مهم است. آب اهمیت زیادی دارد و باید منبع اول رفع تشنگی در ماه رمضان باشد. در صورت لزوم می توان با نظر پزشک برای جلوگیری یا کاهش امکان سردرد، هنگام سحری از برخی داروهای مسکن نیز استفاده کرد.

همچنین می توان با قرار نگرفتن درمعرض تابش مستقیم نور آفتاب یا استفاده از کلاه هنگام خارج شدن از خانه از سردرد جلوگیری کرد. اما در صورت ادامه سردرد بعد از ماه رمضان یا داشتن عوارض شدید مراجعه به پزشک متخصص ضروری است.

2-خارج شدن کافئین از بدن: کاهش مصرف کافئین در ماه رمضان می تواند به خارج شدن کافئین از بدن منجر شود.

بهتر است قبل از ماه رمضان به تدریج مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین را کاهش داد یا قبل از آغاز روزه یک فنجان قهوه تلخ نوشید که می تواند به جلوگیری از خروج کافئین از بدن که احتمالا به سردرد منجر می شود، کمک کند.

3- کم خوابی: به احتمال زیاد خواب در ماه رمضان کم می شود و این ممکن است به عدم تمرکز و افزایش عصبانیت و خشم منجر شود اما درک امکان وقوع آن به شخص کمک می کند تا به منظور حفظ سلامت و جلوگیری از افزایش وزن و انجام دادن کارهای روزمره به طور طبیعی در هنگام روزه گرفتن، برای تغییر برنامه روتین خود تلاش کند.

همچنین خوردن سحری انرژی مورد نیاز روزه دار را برای فعالیت در روز تامین می کند و این خواب راحتی را برای روزه دار در هنگام صبح تضمین می کند.

4-افزایش استرس: تغییر در برنامه های روزمره و خواب کمتر ممکن است به افزایش استرس و نگرانی منجر شود از این رو مهم است با هرگونه عامل احتمالی فشار به آرامی برخورد کرد تا از هرگونه آثار جانبی آن جلوگیری کرد و این با خودداری از انجام دادن کارهای فیزیکی بیش از حد توان و فعالیت های بدنی استرس زا امکان پذیر است، چرا که توان روزه دار به علت کاهش انرژی که از غذا می گیرد کم می شود به همین علت بهتر است در این مدت از هرگونه فعالیت بدنی از جمله انجام دادن تمرینات ورزشی خودداری کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش