jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۵۸۴۸ ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

پس از برگزاری اولین کنگره حزب کارگر به رهبری کیم جونگ اون، رهبر جوان کره‌شمالی، کارشناسان احتمال می‌دهند مقام‌های این کشور به دنبال برقراری ارتباط موثر با دنیا و تغییر در سیاست خارجی کشورشان باشند.

به گزارش ایرنا، پیونگ یانگ در اولین گام پس از این کنگره چهار روزه که هفته پیش برگزار شد، ری یونگ هو، سفیر سابق این کشور در انگلیس و معاون سابق وزیر خارجه را به عنوان وزیر خارجه جدید کره منصوب کرد. این دیپلمات باتجربه و کارکشته که سابقه مذاکره با آمریکا و کره‌جنوبی به عنوان دو رقیب کره شمالی را در کارنامه دارد، ریاست دستگاه دیپلماسی این کشور را به‌عهده گرفت تا شاید بتواند درهای بسته مجامع بین‌المللی را روی کشورش بگشاید.

آسوشیتدپرس در گزارشی در این باره نوشت: تحلیلگران کره جنوبی بر این عقیده‌اند که انتصاب ری یونگ هو به این سمت در این مقطع زمانی، بخشی از تلاش‌‌های پیونگ یانگ برای احیای دیپلماسی به بن‌بست رسیده و بهبود روابط با جهان است. البته نباید فراموش کرد انتصاب یونگ هو به این سمت به این زودی نمی‌تواند درهای بسته به روی پیونگ یانگ را بگشاید و مذاکرات هسته‌ای متوقف شده را به حرکت بیندازد.

کره شمالی پس از انجام چهارمین آزمایش هسته‌ای و پرتاب موشک دوربرد در اوایل سال‌جاری میلادی با تحریم‌های بیشتری از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد روبه‌رو شد. مذاکرات شش جانبه خلع‌سلاح هسته‌ای کره شمالی با حضور این کشور و آمریکا، کره جنوبی، روسیه، چین و ژاپن از سال 2008 و به دلیل خروج پیونگ یانگ از این مذاکرات متوقف شده است.

ری یونگ هود، سال 2011 با نماینده ارشد هسته‌ای کره جنوبی در بالی اندونزی به توافق مهمی در زمینه ازسرگیری مذاکرات متوقف شده دست یافت که در نوع خود بسیار مهم بود، اما حضور نظامی آمریکا در منطقه و نگرانی کره شمالی از این حضور، پیونگ یانگ را از میز مذاکره دورتر و به سمت دستیابی به سلاح هسته‌ای و موشک‌های دوربرد نزدیک‌تر ساخت. تحلیلگران بر این عقیده‌اند که اقدامات و سابقه وزیر خارجه جدید کره شمالی، نویددهنده این است که این کشور برای خروج از وضعیت فعلی و ارتباط با کشورهای جهان و همچنین تحقق وعده‌های اقتصادی رهبر جوان این کشور وارد عمل شده است، حال باید منتظر ماند و دید که آیا این تغییر مهره اول دومینوی تغییرات در کره شمالی است یا تغییرات به همین یک مورد ختم خواهد شد. نکته دیگر این‌که آیا آمریکا به عنوان یکی از مهم‌ترین کشورهای مخالف کره شمالی به همراه هم‌پیمانان منطقه‌ای خود، یعنی ژاپن و کره‌جنوبی تغییرات در این کشور را به فال نیک خواهندگرفت یا خیر و این‌که تعامل با این کشور به چه نحوی خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر