jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۹۴۱ ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

شرکت‌های بین‌المللی نفتی به دولت عراق هشدار دادند در صورت ادامه کاهش شدید بودجه‌های این شرکت‌ها در سال جاری میلادی، طرح‌های افزایش تولید نفت خام این کشور دچار تاخیر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بغداد، یک مقام بلندپایه نفت عراق روز جمعه بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت: برخی از این شرکت‌های نفتی گلایه کرده‌اند بودجه پیشنهادی کنونی ممکن است مانع ادامه عملیات در عراق شود و بی‌پی، شل و لوک اویل تاکنون با بودجه‌های پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری مخالفت کرده‌اند.

شرکت‌های نفتی فعال در توسعه میدان‌های گسترده نفت عراق، شامل بی‌پی، رویال داچ شل، اکسون موبیل، انی، لوک اویل و پتروناس، نقشی مشابه شرکت‌های خدمات نفتی دارند و باید هزینه‌هایشان را همه ساله به دولت اعلان کنند تا با نفت خام تولید شده از میدان‌های کنونی نفتی پرداخت شود.

این ترتیبات هنگامی که بهای نفت بالای صد دلار برای هر بشکه بود، بخوبی موثر بود، اما از هنگام سقوط بهای نفت به حدود 40 دلار برای هر بشکه، عراق به منظور تامین نفت کافی برای بازپرداخت هزینه‌های سرمایه‌گذاری‌های این شرکت‌ها، با دشواری روبه‌رو شده است.

دولت عراق برای تامین تقریبا تمامی درآمدهایش به نفت وابسته است و هزینه مبارزه با گروه تروریستی داعش در استان‌های شمالی و غربی این کشور می‌کند.

عراق با توجه به مشکل در تامین منابع مالی، از شرکت‌های نفتی خارجی برای دومین سال پیاپی درخواست کرده است بودجه توسعه منابع نفت این کشور را کاهش دهند، اما هنوز دوطرف نتوانسته‌اند درباره سطح هزینه‌ها به توافقی برسند.

دولت عراق همچنین می‌گوید بهای کالاها و خدمات به دلیل رکود بازار نفت بشدت کاهش یافته است، بنابراین شرکت‌های نفتی باید مبالغ کمتری دریافت کنند.

عادل عبدالمهدی، وزیر نفت عراق در فوریه گفت: بودجه برای تامین هزینه‌های توسعه‌ای شرکت‌های نفتی خارجی در 2016 از 23 میلیارد دلار به 9 میلیارد دلار کاهش یافته است. تولید نفت عراق که یکی از 13 کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک است، در سال گذشته میلادی افزایش یافت و در ژانویه 2016 به سطح بی‌سابقه چهار میلیون و 775 هزار بشکه در روز رسید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر