jamejamnashriyat
نشریات جام ورزشی بانوان کد خبر: ۹۰۴۸۶۲ ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

نیم قرن فعالیت در یک رشته ورزشی شوخی نیست. نیم قرن تکاپو در تمام رده‌های سنی و فعالیت در ارکان مدیریتی مختلف بدنه ورزش و بخصوص ژیمناستیک کار بسیار بزرگی است که از پس هر کسی برنمی‌آید.

یک بانو اما این کار را به خوبی انجام داده. همانی که نیم قرن است در ژیمناستیک فعالیت دارد و همانی که اکنون می‌تواند تاریخچه ورزش ژیمناستیک کشور باشد. او جمیله سروری است، بانویی 66 ساله که جایگاهی قابل توجه در تاریخ ورزش ایران و البته ورزش بانوان دارد. او در 14سالگی یعنی 55 سال پیش در المپیک 1964 که در توکیو برگزار شد، شرکت کرد تا هنوز هم پس از گذشت بیش از نیم قرن جوان‌ترین ورزشکاری در تاریخ ورزش ایران باشد که در رقابت‌های المپیک شرکت می‌کند.

اما حضور این ژیمناست در المپیک 1964 هم برای خودش داستانی دارد. او وقتی به دهکده بازی‌ها اعزام می‌شود از دیدن امکانات کاملی که آنجا وجود دارد شوکه می‌شود، چراکه تاآن زمان فقط در زیرزمین خانه‌شان تمرین کرده بود و وقتی امکانات کامل آنجا را می‌بیند دست و پای خود را گم می‌کند.

جمیله 14 ساله، اما پس از دیدن آن شرایط تب و لرز می‌کند و با همان بیماری در مسابقات شرکت می‌کند. آن روز بیش از 60 نفر در رقابت‌ها شرکت داشته‌اند که سروری از بین آن همه ژیمناست از سراسر جهان فقط از پنج تای آنها در رتبه بالاتری قرار می‌گیرد، اما این یک موفقیت تاریخی برای سروری می‌شود که اکنون 66 ساله است. او نه‌تنها تبدیل به تنها بانوی ژیمناستیکی تاریخ ورزش ایران در المپیک می‌شود که عنوان جوان ترین ورزشکار ایرانی در این رقابت‌ها را نیز به دست می‌آورد.

سروری که سال‌ها مربی آموزش و پرورش بوده مدتی هم در خارج از کشور زندگی کرد، اما بسرعت دوباره به ایران بازگشت. او مدیریت در ارکان مختلف ژیمناستیک را هم شروع کرد تا در نهایت به سمت نایب‌رئیسی فدراسیون ژیمناستیک رسید.

با این که از این مهره ارزشمند ورزش بانوان در سمت مدیریتی ورزش هم استفاده شده، اما او هرگز تجارب المپیکی و غیرالمپیکی خود در ژیمناستیک بانوان را به طور کامل در اختیار ژیمناستیک بانوان قرار نداده است. سروری امیدوار است با طراحی اسلامی لباس‌های ژیمناست‌ها، دختران ایرانی هم امکان حضور در رقابت‌های برون مرزی را پیدا کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر