jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۷۹۰ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

مهران مدیری خوش‌صحبت است و این اصلا ربطی به فن بیان او ندارد که بازیگر است و بیان خوب یکی از مهارت‌‌هایی است که هر بازیگری باید بلد باشد.

حرف‌های مدیری در برنامه دورهمی به دل می‌نشیند چون بازی نمی‌کند، صادقانه صحبت می‌کند، کاملا به موضوعاتی که مطرح می‌کند مسلط است و می‌داند از چه زاویه‌ای باید آنها را آسیب‌شناسی کند تا شاخک‌های مردم را نسبت به آنها حساس و مخاطبان خود را تشویق کند که از زاویه‌ای متفاوت به موضوع نگاه کنند و یاد بگیرند چگونه به خودشان و دیگران آسیب نزنند و یاد بگیرند که نگذارند دیگران هم راه آسیب زدن به آنها را بلد شوند.

جمعه شب مدیری موضوع دروغ را برای طرح در برنامه دورهمی انتخاب کرده بود. مشکلی که از قدیم‌الایام و از همان زمانی که بشر روی این کره خاکی پا گذاشته و هر روز هم شکل و ابعاد تازه‌تری به خود گرفته و این روزها آن‌قدر پیشرفت کرده و به‌روز شده که از سرعت پیشرفت فناوری‌های رایانه‌ای و موبایلی هم جلو زده است. انگار آدم‌ها تبحر و خلاقیت عجیبی در دروغ گفتن دارند و هیچ توصیه و پند و اندرز هم نمی‌تواند باعث شود که بیشتر مردم این خصوصیت بد را کنار بگذارند و راستگو باشند.

مدیری در ابتدا خیلی ساده و با مثال‌هایی ساده و روان انواع آدم‌های دروغگو را معرفی کرد و در ادامه با چند نمایش ثابت کرد که چقدر زود می‌توان از یک آدم راستگو به آدمی دروغگو تبدیل شد. برگ برنده مدیری این است که نصیحت نمی‌کند، آسمان و ریسمان بهم نمی‌بافد، نمونه‌های دور از ذهن مثال نمی‌زند. او این تبحر را دارد که آن‌قدر به ذهن مخاطب نزدیک شود که انگار کنار تو نشسته و دارد دروغگویی را به تو نشان می‌دهد که خیلی فرز و سریع دروغ می‌گوید و فریب او آن‌قدر هوشمندانه است که در تور او می‌افتی و حرفش را باور می‌کنی. مدیری به مخاطب هشدار می‌دهد که خوشبینی خوب است، اما گاهی باید کمی هم بدبین بود و همه آنچه را که می‌شنوی یا می‌بینی باور نکنی. بپذیریم برخی بیماری آزار دهنده‌ای به نام دروغگویی دارند. آنها با این بیماری بدون این که خودت متوجه شوی به ذهن و روان تو آسیب وارد می‌کنند.

برنامه دورهمی دارد بتدریج جا می‌افتد و کامل‌تر می‌شود. انگار سازندگان آن به مرور دستشان آمده که هدف از ساخت این برنامه، آموزش مهارت‌هایی است که به ظاهر خیلی ساده هستند و هرکسی باید آنها را بلد باشد، اما معلوم نیست به چه دلیل به معضلی اخلاقی و تربیتی تبدیل شده‌اند.

طاهره آشیانی

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر