jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۶۱۸ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

استاد محمود فرشچیان، نگارگر برجسته کشورمان دو اثر تازه‌اش را رونمایی کرد تا «سیمرغ» و «محیط‌زیست» هم در کنار دیگر آثار این هنرمند زینت‌بخش دیوارهای کاخ موزه سعدآباد بشوند. اثر اول به پیشنهاد آیت‌الله جوادی‌آملی و اثر دوم به پیشنهاد معصومه ابتکار خلق شده‌اند.

به گزارش مهر، در این برنامه فرهنگی که به همت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی برگزار شد، دو اثر سیمرغ و محیط زیست از محمود فرشچیان با حضور مسعود ‏سلطانی‌فر معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بهمن نامورمطلق معاون صنایع ‏دستی و هنرهای سنتی کشور و جمعی از هنرمندان عصر روز جمعه در کاخ موزه سعدآباد رونمایی شد. ‏این آثار با تکنیک اکرلیک کار شده‌اند و نگارگری هر کدام از آنان بیش از شش ماه طول کشیده است.

در اثر «سیمرغ» تعداد زیادی از مرغ‌ها برای یافتن حقیقت و دیدار با سیمرغ به سمت کوه قاف در حرکت هستند و هدهدی آنان را راهنمایی می‌کند. نیمی از مرغان در بین راه از بین می‌روند و تنها سی‌مرغ به پایان راه می‌رسند و درمی یابند که سیمرغ خود آنان بوده‌اند. این اثر بیانگر این است که حقیقت همیشه در وجود خود آدم‌هاست و برای رسیدن به حقیقت باید راه بی‌نهایت طی کرد.

در تابلوی «محیط زیست»، حیوان درنده‌ای به تصویر کشیده شده است که قصد آسیب رساندن به سایر حیوانات را دارد و استاد فرشچیان با هدف حمایت از محیط زیست، این اثر راخلق کرده است.

این هنرمند درباره تابلوی «سیمرغ» گفت: این اثر را به پیشنهاد آیت‌الله جوادی‌آملی و «محیط زیست، انسان و طبیعت» را به ‏پیشنهاد معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خلق کرده‌ام.

او در جمع خبرنگاران درباره آثار جدید خود گفت: «سیمرغ» سمبلی از انسان‌هاست و نشان می‌دهد ما انسان‌ها همیشه در ‏جست‌وجوی حقیقت هستیم. ‎در نمایشگاه سال گذشته که خانم ابتکار نیز حضور داشتند، چند تابلو با مضمون طبیعت به نمایش گذاشته بودم. این مساله ‏مطرح شد که چرا تابلویی در رابطه با محیط‌زیست خلق نمی‌شود برای همین تابلوی «محیط زیست، انسان و طبیعت» را کشیدم.‎‏ در ‏گوشه‌ای از اثر دیوی دیده می‌شود که نماد محیط زیست است و همه‌جا را آلوده کرده است. در سوی دیگر فرشته‌هایی حضور دارند که ‏محیط زیست را پاک می‌کنند. فرشچیان ادامه داد: به نظر بنده حفاظت از محیط زیست کاری ندارد و از هموطنانم استدعا می‌کنم محیط زیست را دوست داشته باشند و ‏آن را حفظ کنند.

استاد محمود فرشچیان متولد بهمن 1308 در اصفهان، بزرگ‌ترین مینیاتوریست و نقاش و نگارگر ایرانی است که بنیانگذار مکتب منحصر به فرد خود در نقاشی ایرانی است که کسب مدال طلای جشنواره بین‌المللی هنر آمریکا، نشان درجه یک هنر ایران، تندیس اسکار هنری و نخل طلایی ایتالیا و اروپا تنها بخشی از مجموعه افتخارات و عناوین پرشمار این چهره ماندگار ایرانی است. تابلوی عصر عاشورای استاد فرشچیان معروف‌ترین اثر او در بین مردم ایران زمین است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر