jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۶۱۸ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

استاد محمود فرشچیان، نگارگر برجسته کشورمان دو اثر تازه‌اش را رونمایی کرد تا «سیمرغ» و «محیط‌زیست» هم در کنار دیگر آثار این هنرمند زینت‌بخش دیوارهای کاخ موزه سعدآباد بشوند. اثر اول به پیشنهاد آیت‌الله جوادی‌آملی و اثر دوم به پیشنهاد معصومه ابتکار خلق شده‌اند.

به گزارش مهر، در این برنامه فرهنگی که به همت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی برگزار شد، دو اثر سیمرغ و محیط زیست از محمود فرشچیان با حضور مسعود ‏سلطانی‌فر معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بهمن نامورمطلق معاون صنایع ‏دستی و هنرهای سنتی کشور و جمعی از هنرمندان عصر روز جمعه در کاخ موزه سعدآباد رونمایی شد. ‏این آثار با تکنیک اکرلیک کار شده‌اند و نگارگری هر کدام از آنان بیش از شش ماه طول کشیده است.

در اثر «سیمرغ» تعداد زیادی از مرغ‌ها برای یافتن حقیقت و دیدار با سیمرغ به سمت کوه قاف در حرکت هستند و هدهدی آنان را راهنمایی می‌کند. نیمی از مرغان در بین راه از بین می‌روند و تنها سی‌مرغ به پایان راه می‌رسند و درمی یابند که سیمرغ خود آنان بوده‌اند. این اثر بیانگر این است که حقیقت همیشه در وجود خود آدم‌هاست و برای رسیدن به حقیقت باید راه بی‌نهایت طی کرد.

در تابلوی «محیط زیست»، حیوان درنده‌ای به تصویر کشیده شده است که قصد آسیب رساندن به سایر حیوانات را دارد و استاد فرشچیان با هدف حمایت از محیط زیست، این اثر راخلق کرده است.

این هنرمند درباره تابلوی «سیمرغ» گفت: این اثر را به پیشنهاد آیت‌الله جوادی‌آملی و «محیط زیست، انسان و طبیعت» را به ‏پیشنهاد معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خلق کرده‌ام.

او در جمع خبرنگاران درباره آثار جدید خود گفت: «سیمرغ» سمبلی از انسان‌هاست و نشان می‌دهد ما انسان‌ها همیشه در ‏جست‌وجوی حقیقت هستیم. ‎در نمایشگاه سال گذشته که خانم ابتکار نیز حضور داشتند، چند تابلو با مضمون طبیعت به نمایش گذاشته بودم. این مساله ‏مطرح شد که چرا تابلویی در رابطه با محیط‌زیست خلق نمی‌شود برای همین تابلوی «محیط زیست، انسان و طبیعت» را کشیدم.‎‏ در ‏گوشه‌ای از اثر دیوی دیده می‌شود که نماد محیط زیست است و همه‌جا را آلوده کرده است. در سوی دیگر فرشته‌هایی حضور دارند که ‏محیط زیست را پاک می‌کنند. فرشچیان ادامه داد: به نظر بنده حفاظت از محیط زیست کاری ندارد و از هموطنانم استدعا می‌کنم محیط زیست را دوست داشته باشند و ‏آن را حفظ کنند.

استاد محمود فرشچیان متولد بهمن 1308 در اصفهان، بزرگ‌ترین مینیاتوریست و نقاش و نگارگر ایرانی است که بنیانگذار مکتب منحصر به فرد خود در نقاشی ایرانی است که کسب مدال طلای جشنواره بین‌المللی هنر آمریکا، نشان درجه یک هنر ایران، تندیس اسکار هنری و نخل طلایی ایتالیا و اروپا تنها بخشی از مجموعه افتخارات و عناوین پرشمار این چهره ماندگار ایرانی است. تابلوی عصر عاشورای استاد فرشچیان معروف‌ترین اثر او در بین مردم ایران زمین است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر