jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۳۲۵ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

با آن‌که مسئولان حوزه مسکن با اظهارات گاه و بیگاه خود در صدد ایجاد جو روانی در این بخش برای رونق هستند، اما بازار مسکن بی‌توجه به این اتفاقات همچنان در رکود به سر می‌برد.

به گزارش تسنیم، در سه سال سپری شده از عمر دولت یازدهم، وزارت راه و شهرسازی به‌طور عام و معاونت امور ساختمان و مسکن این وزارتخانه به طور خاص به هر دری زده‌اند تا با اظهارات گاه و بیگاه خود بازار مسکن را ازرکود خارج کنند.

در نبود برنامه‌ای عملیاتی در بخش مسکن،‌ مدیران مربوطه فقط از سازوکار ایجاد جو روانی برای رونق مسکن استفاده کرده‌اند، یعنی موردی که دلالان و سوداگران مسکن همواره به دنبال آن بوده‌اند و در دهه 80 و اوایل دهه 90 بخوبی از آن استفاده کردند.

از سال 92 تاکنون تنها برنامه دولت یازدهم برای بخش مسکن تحریک تقاضا با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن بوده است. به طوری‌که‌ وام 25 میلیون تومانی خرید مسکن به 160 میلیون تومان (فقط برای زوج‌های جوان) افزایش یافته است، اما مدیران مربوط گویا از یک موضوع مهم غافل بوده‌اند؛ قدرت خرید مردم در چند سال گذشته همواره روند نزولی داشته و کمتر خانواری می‌تواند از عهده اقساط دو میلیون تومانی وام جدید مسکن برآید.

هرچه دولتی‌ها تلاش کرده‌اند مردم را برای ورود به بازار مسکن تحریک کنند، اما کمتر موفق شده‌اند. مساله‌ای که در پاره‌ای مواقع واکنش‌ها و اظهارات جالب مسئولان وزارت راه و شهرسازی را به دنبال
داشته است. گرچه به نظر می‌رسد برخی مسئولان درک درستی از وضعیت اقتصادی خانوارهای ایرانی ندارند که باز هم روی رونق بازار مسکن از طریق تحریک تقاضا اصرار می‌کنند. در این جهت اخیرا دستگاه‌های اجرایی و اقتصادی برای رونق بخش مسکن با معاون اول رئیس‌جمهور جلساتی را برگزار کرده‌اند که دولت طی سه سال اخیر همواره از کنترل تورم و کاهش آن به‌عنوان یکی از دستاوردهای خود یاد کرده و از هر فرصتی برای بیان آن به نحو احسن استفاده می‌کند. اما رویه شماری از مسئولان ذی‌ربط در مسکن دقیقا با دستاورد مذکور مغایرت دارد، زیرا آنها بصراحت می‌گویند برای رونق مسکن باید کاری کرد تا قیمت‌ها افزایش یابد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر