jamejamonline
فرهنگی کتاب و ادبیات کد خبر: ۹۰۴۲۲۷ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۵:۴۵

کتاب به قلم دکتر باقر ساروخانی و دکتر اسدالله بابایی فرد در 351 صفحه نوشته و توسط انتشارات دیدار در سال 1391 چاپ شد.

اینترنت، جهانی شدن و هویت فرهنگی جوانان در ایران

این کتاب بازتابی از علاقه و عنایت به مسأله خاص هویت فرهنگی در ایران در عصر جهانی شدن است؛ از این لحاظ که هویت و فرهنگ در حال حاضر به عنوان یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد بررسی در علوم اجتماعی، بویژه جامعه‌شناسی و مطالعات فرهنگی مورد توجه صاحب‌نظران است و امروزه هویت و فرهنگ به عنوان مهم‌ترین عناصر زندگی انسانی به شمار می‌آیند.

پرسش مهم کتاب، بررسی چگونگی نوع رویارویی جوانان ایرانی بویژه دانشجویان با اینترنت و تأثیرات استفاده از اینترنت بر عناصر گوناگون هویت جوانان ایرانی همچون هویت دینی، ملی، قومی و تعلق به ملیت، شخصیت‌ها و مفاخر ملی است.

کتاب حاضر از شش بخش تشکیل شده است:

1 ـ جهانی شدن: یک پدیده انسانی ـ اجتماعی نوظهور

2 ـ جهانی شدن: ابعاد، پیامدها و دیدگاه‌ها

3 ـ مبانی نظری پژوهش درباره جهانی شدن و فرهنگ

4 ـ رویکردهای گوناگون درباره اینترنت، هویت و فرهنگ

5 ـ اینترنت، جهانی شدن و هویت فرهنگی؛ تجربه جامعه ایران

6 ـ راهکار‌های رویارویی با پدیده جهانی شدن

در این کتاب آمده است: کاربران اینترنت غالبا با اراده، آگاهی، انتخاب و گزینش شخصی از اینترنت استفاده می‌کنند. چنین واقعیتی یادآور مفهوم مخاطب فعال است. از این رو کاربران اینترنت در بهره‌گیری از آن بشدت تحت تأثیر ارزش‌ها و آموزه‌های خانواده هستند. به بیان دیگر، بخشی از خودکنترلی کاربران ایرانی اینترنت ناشی از نحوه تربیت آنها در نهاد خانواده است.

میان عناصر مختلف هویت فرهنگی و گرایش به جهانی شدن به واسطه اینترنت، رابطه معنادار و مستقیم وجود دارد. به بیان دیگر به موازات بالا رفتن میزان استفاده از اینترنت، میزان تعلق به عناصر هویت فرهنگی نیز افزایش می‌یابد. جهانی شدن، پدیده‌ای است که ریشه در بنیان‌های تاریخی، اجتماعی و فرهنگی ایرانیان دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر