jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۱۳۰ ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

با توجه به این‌که از زمان مطرح شدن قانون عملیات بانکی بدون ربا (1362) بیش از سه دهه گذشته، همواره می‌بینیم بسیاری از سیاست‌های نظام بانکی کشورمان در راستای این مهم یعنی عملیات بانکی بدون ربا نیست و تطابقی با سیاست‌های تعیین‌شده در این زمینه نداشته و به نوعی با فاصله گرفتن از آن، سیستم بانکداری کشورمان اکنون با چالش مواجه شده است.

این درحالی است که امروز اغلب مراجع دینی، عملیات بانکی کشورمان را ربوی دانسته و معتقدند مشکلات موجود باعث شده حتی بانک‌های کشورمان کارکرد سیستم ربوی را هم نداشته و به نوعی از مسیر و تعریف صحیح بانکداری فاصله گرفته‌ و از فعالیت اصلی خود دور شده‌اند و به فعالیت‌های بنگاه‌داری اشتیاق بیشتری دارند که همین امر می‌تواند دلیل اصلی ناتوانی آنها در پرداخت تسهیلات به تولید یا ایجاد انگیزه‌های تولیدی باشد.

هرچند نباید فراموش کنیم که نظام مدیریت بانکداری ایران نیز طی پنج دهه گذشته تغییر نکرده و هر دو معضل باعث شده تا کل بانکداری ایران فاصله معناداری با استانداردهای بین‌المللی بانکداری داشته باشد. مطلوب این بود که مجلس در فرصت مناسب با بررسی قانون پیشنهادی مشکلات احتمالی را برطرف و نظام بانکی کشورمان را با ارائه قانونی بدون نقیصه به سمت اصلاح و غیرربوی شدن هدایت می‌کرد که به دلایل متعدد این امر محقق نشد. بنابراین همین موضوع باعث شد تا نمایندگان مجلس با رای اخیر خود به این قانون، در واقع به عملکرد نظام بانکی ایران اعتراض کرده باشند.

از سوی دیگر، لازم است به این نکات توجه داشته باشیم که بی‌توجهی به اصلاح قانون نظام بانکداری کشورمان تاکنون باعث شده بانک‌های ایران درگیر مسائلی چون افزایش بدهی‌های دولت و بنگاه‌داری شوند و مجموعا با تبدیل دارایی‌های خود به دارایی‌های حقیقی قدرت تسهیلات دهی به صنایع را نداشته باشند.

جعفر قادری

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر