jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۰۰۰۸۸   ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

رئیس پژوهشکده خون سرطان و سلول‌های بنیادی خون‌ساز ایران گفت: در ایران سالانه 6000 نفر تحت عمل پیوند مغز استخوان در کشور قرار می‌گیرند.

به گزارش ایسنا، اردشیر قوام‌زاده افزود: از سال 62 که فوق‌تخصص رشته سرطان خون در بالغان از سوی وزارت بهداشت تائیدیه گرفته است، تاکنون 275 نفر پزشک فوق‌تخصص در این زمینه تربیت شده‌اند و هم‌اکنون در استان‌ها حداقل یک متخصص این رشته وجود دارد. وی عنوان کرد: بیشتر پیوندهای مغز استخوان، از ط ریق پیوند سلول‌ها از خون افراد دهنده سلول که اغلب خویشاوندان نزدیک بیماران هستند، انجام می‌شود که این آمار مشابه مراکز پیوند مغز استخوان در کشورهای پیشرفته است.

به گفته این مقام مسئول، پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز، بهترین روش درمانی در سرطان‌های خون، بیماری‌های خونی مانند تالاسمی ماژور، بیماری‌های متابولیک، بیماری‌های دستگاه ایمنی، سیروز کبدی، توده‌های سرطانی مانند سرطان سینه، ریه، کبد و حتی بیماری‌های روماتیسمی است

وی تصریح کرد: میزان موفقیت درمان بیماری‌های نیازمند به پیوند در پژوهشکده خون و سرطان دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، حدود 67 درصد است که از جمله بالاترین آمارهای دنیا در این حوزه به حساب می‌آید.

قوام‌زاده یادآور شد: در همه پژوهشکده‌ها و مراکز علمی پیشرفته جهان در رابطه با پیوند سلول‌های بنیادی نمی‌توان روش درمانی را یافت که در ایران از آن استفاده نشود و ما توانسته‌ایم به این میزان از توانمندی دست یابیم که در زمینه پیوند سلول‌های بنیادی در بین کشورهای پیشرفته جهان مطرح شویم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

خودمان به خودمان رحم کنیم

خودمان به خودمان رحم کنیم

متاسفانه کرونا روی زندگی همه تأثیر منفی گذاشته است. به‌خصوص هنرمندان و پیشکسوت‌هایی مثل من که حدود ۱۵- ۱۴ ماه است که هیچ پیشنهادی را قبول نکردم.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر