jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۰۰۰۸۸   ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

رئیس پژوهشکده خون سرطان و سلول‌های بنیادی خون‌ساز ایران گفت: در ایران سالانه 6000 نفر تحت عمل پیوند مغز استخوان در کشور قرار می‌گیرند.

به گزارش ایسنا، اردشیر قوام‌زاده افزود: از سال 62 که فوق‌تخصص رشته سرطان خون در بالغان از سوی وزارت بهداشت تائیدیه گرفته است، تاکنون 275 نفر پزشک فوق‌تخصص در این زمینه تربیت شده‌اند و هم‌اکنون در استان‌ها حداقل یک متخصص این رشته وجود دارد. وی عنوان کرد: بیشتر پیوندهای مغز استخوان، از ط ریق پیوند سلول‌ها از خون افراد دهنده سلول که اغلب خویشاوندان نزدیک بیماران هستند، انجام می‌شود که این آمار مشابه مراکز پیوند مغز استخوان در کشورهای پیشرفته است.

به گفته این مقام مسئول، پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز، بهترین روش درمانی در سرطان‌های خون، بیماری‌های خونی مانند تالاسمی ماژور، بیماری‌های متابولیک، بیماری‌های دستگاه ایمنی، سیروز کبدی، توده‌های سرطانی مانند سرطان سینه، ریه، کبد و حتی بیماری‌های روماتیسمی است

وی تصریح کرد: میزان موفقیت درمان بیماری‌های نیازمند به پیوند در پژوهشکده خون و سرطان دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، حدود 67 درصد است که از جمله بالاترین آمارهای دنیا در این حوزه به حساب می‌آید.

قوام‌زاده یادآور شد: در همه پژوهشکده‌ها و مراکز علمی پیشرفته جهان در رابطه با پیوند سلول‌های بنیادی نمی‌توان روش درمانی را یافت که در ایران از آن استفاده نشود و ما توانسته‌ایم به این میزان از توانمندی دست یابیم که در زمینه پیوند سلول‌های بنیادی در بین کشورهای پیشرفته جهان مطرح شویم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر