jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۹۲۳۷ ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد کمبود خواب بر سوخت و ساز کلسترول تاثیر می‌گذارد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی ـ عروقی را افزایش می‌دهد.

به گزارش ایسنا، کمبود خواب در فرآیند تفکر، اختلال ایجاد می‌کند و موجب بروز احساس خستگی و اضطراب در فرد می‌شود؛ اما نتایج مطالعات جدید حاکی از آن است کمبود خواب می‌تواند تاثیر مخربی بر متابولیسم کلسترول داشته باشد و در نتیجه خطر بیماری‌های قلبی ـ عروقی را افزایش دهد.

متخصصان دانشگاه هلسینکی فنلاند دریافته اند در افرادی که کمبود خواب دارند ژن‌های انتقال‌دهنده کلسترول به مخاطره می‌افتند. همچنین سطح کلسترول خوب در این افراد پایین‌تر از حد معمول است. پایین بودن سطح کلسترول خوب به ایجاد پلاک‌هایی در رگ‌ها منجر می‌شود و می‌تواند مشکلات قلبی به همراه داشته باشد. پزشکان در تحقیقات پیشین نیز دریافته بودند نداشتن خواب کافی با بروز بیماری‌های مزمن همچون از دست رفتن قدرت حافظه، چاقی و اضافه وزن ارتباط دارد. بر این اساس، مشخص شده است داشتن خواب کافی در کنار برخورداری از رژیم غذایی سالم و ورزش می‌تواند از شروع هر گونه بیماری پیشگیری کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر