jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۸۵۴۴   ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

رای دیوان عالی آمریکا درخصوص پرداخت غرامت از دارایی‌های بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران، بار دیگر غیرقابل اعتماد بودن این کشور و رفتار دوگانه مقامات آمریکایی را به نمایش گذاشت.

آنچه از اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و سایر مقامات این کشور در این‌باره برمی‌آید، نشان می‌دهد که این اقدام غیرقانونی از ابتدا تا انتها با هماهنگی و حمایت کامل رئیس‌جمهور، کنگره، مقامات قضایی و وزارت خارجه آمریکا صورت گرفته و مبنای آن ایراد اتهام تکراری و بی‌اساس به کشورمان در حمایت از تروریسم ذکر شده که رئیس‌جمهور آمریکا در سال 2012 با امضای خود، این موضوع را قانونی کرده است، اما رای غیرمستند و بدون پشتوانه دیوان عالی آمریکا، ناقض اصول و قواعد بین‌المللی و بدعتی خطرناک است که در آینده نیز آشکارا دست آمریکا را در راهزنی و غارتگری اموال و دارایی‌های ملت ایران باز می‌گذارد. از این‌رو باید راه‌ها و اقدامات مناسبی برای مقابله جدی با این قضیه توسط نهادهای ذی‌ربط اندیشیده شود.

همزمانی اعلام این رای با حضور وزیر امور خارجه کشورمان در نیویورک و انجام مذاکرات دوجانبه وزیران خارجه ایران و آمریکا نیز از نکات قابل توجه در این مساله است و نشان می‌دهد آمریکایی‌ها در اعمال سیاست‌های قلدرمآبانه و زورگویانه خود از گستاخی لازم برخوردارند و با کسی رودربایستی ندارند.

صرف‌نظر از آلودگی رای صادره به اغراض سیاسی، رنگ و بوی نژادپرستی و رویکرد تبعیض‌آمیز طرف آمریکایی در تعیین مبلغ غرامت و خون‌بهای اتباع خود در مقایسه با اتباع دیگر کشورها نیز شرم‌آور و اهانت‌آمیز است. دولت آمریکا که نقش اول را در حمایت از فرقه تروریستی منافقین با مسئولیت ترور 17هزار ایرانی، کشتارهای وسیع و گسترده در عراق، افغانستان و پاکستان و شکل‌گیری گروه‌های تروریستی تکفیری داعش، جبهه النصره و مانند آنها ایفا کرده، برای هر آمریکایی در حوادثی مانند بیروت و لاکربی، خون‌بهایی معادل ده میلیون دلار تعیین کرده است.

این درحالی است که واشنگتن برای هر کشته مظلوم افغانی و عراقی ناشی از حملات نیروهای متجاوز آمریکایی، مبلغی بین 20 تا 50 هزار دلار و برای هر شهروند بیگناه ایرانی در حمله موشکی سبعانه و جنون‌آمیز ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری کشورمان، مبلغی معادل 190 هزار دلار در نظر گرفت. جالب این‌که این پرداخت‌ها هم تحت شرایط خاص و پس از آن صورت گرفت که این کشور از سایر راه‌ها برای شانه خالی کردن از پرداخت این غرامت‌ها ناامید شده بود. هریک از این موارد، مدرکی مستند مبنی بر استفاده ابزاری آمریکا از تمامی ارزش‌ها و بازی این کشور با اصول بین‌الملل است و نمونه‌ای عینی از فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر «برخورد بی‌منطق و فریبکارانه آمریکا در قبال ملت ایران» است.

گرچه از یک‌سو باید برای رفع مشکلات موجود و حل و فصل چنین چالش‌های جدیدی که از سوی آمریکا ایجاد می‌شود، تدبیر کرد، اما از سوی دیگر نیز باید به این موارد به عنوان چراغی برای ادامه راه نگریست و در ادامه تعامل محدود با ایالات متحده، آن را به‌عنوان یک تجربه مدنظر داشت.

سیدمحمدعلی حسینی

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر