jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۷۰۵۱ ۳۱ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

مرگ ستایش در ورامین و نیز دختربچه‌ای به همین نام در نی‌ریز فارس طی روزهای اخیر علاوه بر جریحه‌دار کردن احساسات جامعه، بار دیگر وقوع این اتفاقات تلخ و روند روبه رشد آن را به ما گوشزد کرد؛ اتفاقی که از نگاه آسیب‌شناسان اجتماعی به دلیل فقدان آموزش‌های لازم رو به افزایش است .

دکتر عباس گلدوست، استاد دانشگاه و مدرس آسیب‌های اجتماعی در گفت‌وگو با جام‌جم آنلاین با اشاره به این که جرم اصولا در هر جامعه‌ای رخ می‌دهد، ولی آنچه از اهمیت برخوردار است نحوه برخورد با آن است، می‌گوید: یک پسربچه 17 ساله که به لحاظ سنی در اوج تمایلات جنسی قرار دارد و احتمال این که در این زمینه بیش‌فعال هم بوده باشد، تصمیم به آزار دختر شش ساله می‌گیرد و برای این‌که بر این خلاف خود سرپوش بگذارد، مرتکب خلاف بزرگ‌تری می‌شود. درحالی که اگر به این پسربچه توسط خانواده‌اش آموزش‌های لازم داده می‌شد که چنانچه مرتکب خلافی شدی و کار اشتباهی انجام دادی، با ما در میان بگذار تا کمکت کنیم، شاید این پسربچه پس از تجاوز دیگر مرتکب اسیدپاشی نمی‌شد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که آسیب‌های روحی و روانی تجاوز نیز برای فردی که مورد تجاوز قرار گرفته بسیار سنگین است، عنوان می‌کند: قبول دارم، ولی با روش‌های درمانی بهبود می‌یابد، ولی از آنجا که ما پلیس زن کم داریم، بیشتر جرم و جنایت‌هایی مثل تجاوز مخفی می‌ماند و نه‌تنها فرد متجاوز مورد پیگرد قرار نمی‌گیرد، زن و دختری هم که به او تجاوز می‌شود، بازتوانی نمی‌شود و با درد خود سال‌ها می‌سازد.

وی آموزش کودکان و فرزندان در زمینه انواع آسیب‌های اجتماعی را ضروری می‌داند و می‌افزاید: اغلب این جرم‌ها در حاشیه شهرهای بزرگ که ساکنان آن عموما مهاجرانی از روستا‌ها و شهرهای کوچک هستند، رخ می‌دهد. در این مناطق نیز پدر و مادرها از آموزش فرزندان خود غافلند و آنان را در کوچه‌ها و خیابان‌ها برای بازی رها می‌کنند بدون این که نگرانی درباره وقوع چنین اتفاقاتی داشته باشند.

گلدوست یادآور می‌شود: ما باید بپذیریم مسائل جنسی یک نیاز است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت، ولی باید به شکلی مناسب و صحیح هدایت شود، لذا وجود برنامه‌های آموزشی در این زمینه در صداوسیما آن هم در ساعت‌های مناسب ضروری است.

وی در عین حال رسانه‌ای کردن این نوع جرم و جنایت‌ها را آن هم در سطح وسیع که موجب برانگیختن احساسات جامعه می‌شود، جایز ندانسته و تصریح می‌کند: این پسر نوجوان مسلما دچار اختلالات روحی و روانی بوده و نیاز به بازپروری دارد و خانواده‌اش نیز در درمان او کوتاهی کرده است، لذا پرداختن به آن در سطح گسترده مشکلی را حل نمی‌کند. باید با بررسی علمی، آکادمی و در عین حال خاموش، درصدد رفع و کاهش آن برآمد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر