jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۶۹۹۷   ۳۱ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

با گذشت بیش از دو ماه از امضای تفاهم‌نامه خرید 118 هواپیمای ایرباس توسط ایران، این تفاهم‌نامه همچنان منتظر چراغ سبز آمریکا بوده و نهایی نشده است.

در سفر رئیس‌جمهور کشورمان به فرانسه در بهمن‌ماه سال گذشته، تفاهم‌نامه اولیه خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس به ارزش دست‌کم 5‌/‌10 میلیارد دلار به امضا رسید که قرار شد پس از 40 روز کاری این تفاهم‌نامه به قرارداد نهایی منتج ‌شود که تاکنون چنین نشده است.

وزیر حمل و نقل، دریا و شیلات فرانسه که دیروز به تهران سفر کرده، کسب مجوز آمریکا را مانع نهایی شدن این تفاهم‌نامه اعلام کرد.

آلن ویدالیس طی نشستی خبری در تهران در پاسخ به پرسشی درباره پایبندی فرانسه به تعهداتی که با ایران دارد با توجه به فشار کشور آمریکا که برخی از این قراردادها را با کندی روبه‌رو کرده است، گفت: همچنان مشکلات بخصوص در زمینه بانکی وجود دارد، اما مهم این است که سفارش‌دهندگان و مسئولان ایرانی و طرف فرانسوی مصمم هستند تا هر چه سریع‌تر مشکلات را رفع کنند. وی در خصوص مذاکرات بین ایران‌ایر و ایرباس تصریح کرد: مذاکراتی انجام شده هر چند این مذاکرات بسیار طولانی بود، اما توافق اولیه صورت گرفته و در حال نهایی شدن است و فکر می‌کنم در چند هفته آینده و حتی کمتر از آن، این توافق نهایی شود. به گزارش فارس، وی با بیان این‌که در شرکت هواپیماسازی ایرباس بیش از 10 درصد تجهیزات آمریکایی است، افزود: برای فروش این تجهیزات نیاز به مجوز آمریکاست اما به هر حال قرارداد باید علی‌القاعده تا هفته آینده نهایی شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر