jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۶۹۹۷ ۳۱ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

با گذشت بیش از دو ماه از امضای تفاهم‌نامه خرید 118 هواپیمای ایرباس توسط ایران، این تفاهم‌نامه همچنان منتظر چراغ سبز آمریکا بوده و نهایی نشده است.

در سفر رئیس‌جمهور کشورمان به فرانسه در بهمن‌ماه سال گذشته، تفاهم‌نامه اولیه خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس به ارزش دست‌کم 5‌/‌10 میلیارد دلار به امضا رسید که قرار شد پس از 40 روز کاری این تفاهم‌نامه به قرارداد نهایی منتج ‌شود که تاکنون چنین نشده است.

وزیر حمل و نقل، دریا و شیلات فرانسه که دیروز به تهران سفر کرده، کسب مجوز آمریکا را مانع نهایی شدن این تفاهم‌نامه اعلام کرد.

آلن ویدالیس طی نشستی خبری در تهران در پاسخ به پرسشی درباره پایبندی فرانسه به تعهداتی که با ایران دارد با توجه به فشار کشور آمریکا که برخی از این قراردادها را با کندی روبه‌رو کرده است، گفت: همچنان مشکلات بخصوص در زمینه بانکی وجود دارد، اما مهم این است که سفارش‌دهندگان و مسئولان ایرانی و طرف فرانسوی مصمم هستند تا هر چه سریع‌تر مشکلات را رفع کنند. وی در خصوص مذاکرات بین ایران‌ایر و ایرباس تصریح کرد: مذاکراتی انجام شده هر چند این مذاکرات بسیار طولانی بود، اما توافق اولیه صورت گرفته و در حال نهایی شدن است و فکر می‌کنم در چند هفته آینده و حتی کمتر از آن، این توافق نهایی شود. به گزارش فارس، وی با بیان این‌که در شرکت هواپیماسازی ایرباس بیش از 10 درصد تجهیزات آمریکایی است، افزود: برای فروش این تجهیزات نیاز به مجوز آمریکاست اما به هر حال قرارداد باید علی‌القاعده تا هفته آینده نهایی شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر