jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۶۶۷۲ ۳۰ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

پیام فدریکا موگرینی، مسئول هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا به کشورهای 1+5 درباره برجام، بسیار صریح بود.

وی دیروز در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما به این کشورها هشدار داد: ایران به تعهداتش در برجام بخوبی عمل کرده و آنهایی که در پی شکست برجام هستند، بدانند که شکست برجام، شکست همه است و همه کشورها از این رهگذر متضرر می‌شوند.

اظهارات موگرینی در جریان سفر به تهران، در حالی ‌ا‌ست که کارشکنی‌های واشنگتن در مسیر اجرای برجام، حتی صدای متحدان اروپایی کاخ سفید را هم درآورده است. بر همین اساس، موگرینی دیروز در پاسخ به این سوال که چرا غربی‌ها در عمل به تعهداتشان تعلل می‌کنند، گفت: حضور بخش‌های بانکی و اقتصادی اروپا در ایران همان‌قدر که به نفع ایران است، منافع اروپا را نیز دربرمی‌گیرد و دلیلی ندارد که اروپا در این زمینه کارشکنی کند.

وی در مورد حضور بانک‌های خارجی و همکاری آنها با ایران از طریق سوئیفت اظهار کرد: ما دستورالعمل جدیدی برای همکاری بانک‌های اروپایی با ایران تهیه کرده‌ایم و هیچ مانعی برای همکاری آنها با ایران وجود ندارد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر نگرانی بانک‌های اروپایی از تهدیدات آمریکا گفت: مذاکراتی را در سطوح بالا با مقامات آمریکایی انجام داده‌ایم و همچنان در حال مذاکره هستیم و برخی مشکلات را هم حل کرده‌ایم، چون ما باید از منافع بانک‌ها و سرمایه‌گذاران اروپایی دفاع کنیم تا آنها بتوانند بدون دغدغه کار خود را در ایران آغاز کنند.

موگرینی، رئیس هماهنگی گروه 1+5 در مذاکرات هسته‌ای با ایران، در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی وی از اظهارات برخی نمایندگان کنگره آمریکا و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور در رد برجام و توافق هسته‌ای ایران و 1+5 گفت: از ابتدا می‌دانستیم که این توافق‌نامه دشمنانی دارد که ممکن است در همه جای دنیا از جمله آمریکا باشند. البته نگران برخی تلاش‌های سیاسی در رد برجام نیستم و مطمئنم برجام با قدرت مسیر خود را طی خواهد کرد. وی افزود: تعهدات برجام در سطح دولت‌ها ازجمله دولت آمریکا انجام شده و اشخاص نمی‌توانند آن را نفی کنند.

موگرینی اضافه کرد: کمیسیون مشترکی بر چگونگی اجرای توافق جامع ایران و 1+5 نظارت دارد و تاکنون دو بار تشکیل جلسه داده و هفته آینده نیز نشست دیگری برگزار خواهد کرد تا اجرای تعهدات دوطرف را ارزیابی کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر