jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۶۵۹۶ ۳۰ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

در ادامه اعتراضات ماه گذشته، صبح دیروز گروهی از ساکنان بغداد با حضور در میدان التحریر وکراده مریم (خیابان منتهی به منطقه سبز امنیتی) تجمع کرده و با سر دادن شعارهایی خواستار تسریع اصلاحات واقعی و فراگیر شدند. این در حالی است که رایزنی‌ها و جلسات فوق‌العاده میان جریان‌های سیاسی برای تشکیل یک دولت تکنوکرات ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، تظاهرکنندگان پرچم و دستنوشته‌هایی با مضامین متفاوت حمل می‌کردند که در آن بر خواسته‌های خود از جمله مبارزه با فساد، تغییرات حکومتی و تشکیل دولت تکنوکرات تاکید شده بود.

تجمع‌کنندگان همچنین درشعارهای خود از تحصن برخی نمایندگان در پارلمان عراق که از روز سه‌شنبه گذشته شروع شده است، حمایت کردند. آنها همچنین خواستار خلع رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر، به دنبال برکناری رئیس پارلمان بودند.

نمایندگان تحصن‌کننده در صحن پارلمان عراق، پنجشنبه گذشته پس از یک رای‌گیری اعلام کردند با 172 رای سلیم الجبوری و دو معاون وی را برکنار کرده‌اند، موضوعی که برخی دیگر از جریان‌های سیاسی عراق آن را نپذیرفتند. روز شنبه قرار بود نمایندگان اعتصابی رئیس و اعضای هیات رئیسه پارلمان را انتخاب کنند که به دلیل نرسیدن به حد نصاب، جلسه تشکیل نشد. با این حال روز گذشته سلیم الجبوری، رئیس پارلمان عراق گفت بزودی نشست پارلمان برگزار شده و درباره کابینه جدید عراق رای‌گیری خواهد شد.

وی در سخنانی اظهار کرد: بدون وجود دولتی قوی نمی‌توان از مشکلات جاری در کشور عبور و بر آنها غلبه کرد. وی افزود: در روزهای آینده شاهد برگزاری نشست پارلمان با حضور همه نمایندگان خواهیم بود.

در پی تجمع دیروز معترضان در میدان التحریر، بار دیگر تدابیر امنیتی و ترافیکی در مرکز بغداد اجرا و خیابان‌های منتهی به منطقه بویژه دروازه منطقه سبز و پل جمهوری روی تردد خودروها بسته شد.

همچنین ورودی برخی خیابان‌های منتهی به التحریر نیز با دیوارهای بتنی مسدود شد. این منطقه تا پیش از تحصن مقتدی صدر در ماه گذشته میلادی، مشمول تدابیر سخت امنیتی بود و نیروهای امنیتی، اجازه عبور تظاهرکنندگان از دو پل جمهوری و سنک را نمی‌دادند.

برخی منابع محلی بر این باورند که تظاهرات دیروز در پی فراخوان و بیانیه مقتدی صدر و دعوت مردم از طریق مساجد بویژه در شهرک صدر سازماندهی شد. پیش‌بینی می‌شود این تظاهرات طی روزهای آینده نیز ادامه داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر