jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۶۵۹۶ ۳۰ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

در ادامه اعتراضات ماه گذشته، صبح دیروز گروهی از ساکنان بغداد با حضور در میدان التحریر وکراده مریم (خیابان منتهی به منطقه سبز امنیتی) تجمع کرده و با سر دادن شعارهایی خواستار تسریع اصلاحات واقعی و فراگیر شدند. این در حالی است که رایزنی‌ها و جلسات فوق‌العاده میان جریان‌های سیاسی برای تشکیل یک دولت تکنوکرات ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، تظاهرکنندگان پرچم و دستنوشته‌هایی با مضامین متفاوت حمل می‌کردند که در آن بر خواسته‌های خود از جمله مبارزه با فساد، تغییرات حکومتی و تشکیل دولت تکنوکرات تاکید شده بود.

تجمع‌کنندگان همچنین درشعارهای خود از تحصن برخی نمایندگان در پارلمان عراق که از روز سه‌شنبه گذشته شروع شده است، حمایت کردند. آنها همچنین خواستار خلع رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر، به دنبال برکناری رئیس پارلمان بودند.

نمایندگان تحصن‌کننده در صحن پارلمان عراق، پنجشنبه گذشته پس از یک رای‌گیری اعلام کردند با 172 رای سلیم الجبوری و دو معاون وی را برکنار کرده‌اند، موضوعی که برخی دیگر از جریان‌های سیاسی عراق آن را نپذیرفتند. روز شنبه قرار بود نمایندگان اعتصابی رئیس و اعضای هیات رئیسه پارلمان را انتخاب کنند که به دلیل نرسیدن به حد نصاب، جلسه تشکیل نشد. با این حال روز گذشته سلیم الجبوری، رئیس پارلمان عراق گفت بزودی نشست پارلمان برگزار شده و درباره کابینه جدید عراق رای‌گیری خواهد شد.

وی در سخنانی اظهار کرد: بدون وجود دولتی قوی نمی‌توان از مشکلات جاری در کشور عبور و بر آنها غلبه کرد. وی افزود: در روزهای آینده شاهد برگزاری نشست پارلمان با حضور همه نمایندگان خواهیم بود.

در پی تجمع دیروز معترضان در میدان التحریر، بار دیگر تدابیر امنیتی و ترافیکی در مرکز بغداد اجرا و خیابان‌های منتهی به منطقه بویژه دروازه منطقه سبز و پل جمهوری روی تردد خودروها بسته شد.

همچنین ورودی برخی خیابان‌های منتهی به التحریر نیز با دیوارهای بتنی مسدود شد. این منطقه تا پیش از تحصن مقتدی صدر در ماه گذشته میلادی، مشمول تدابیر سخت امنیتی بود و نیروهای امنیتی، اجازه عبور تظاهرکنندگان از دو پل جمهوری و سنک را نمی‌دادند.

برخی منابع محلی بر این باورند که تظاهرات دیروز در پی فراخوان و بیانیه مقتدی صدر و دعوت مردم از طریق مساجد بویژه در شهرک صدر سازماندهی شد. پیش‌بینی می‌شود این تظاهرات طی روزهای آینده نیز ادامه داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ناقلان بی علامت

چالش ناقلان بی علامت

ناقلان بدون علامت افرادی هستند که در ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی آنها ویروس وجود دارد اما علائم بالینی ندارند. این افراد در هر مکانی ممکن است حضور داشته‌باشند، بنابراین در مکان‌های شلوغ مخصوصا اتوبوس و مترو باید فرض کنیم هر فردی ممکن است ناقل ویروس باشد.

خوب بمانید

خوب بمانید

دیروز، رهبر معظم‌ انقلاب در جلسه مجازی با رئیس و نمایندگان مجلس، عبارات قابل توجهی در وصف مجلس یازدهم به کار بردند که حتما برای تک تک منتخبان ملت باعث افتخار و منشأ قوت قلب است.

گفتگو

بیشتر
خیلی هم موفق هستم!

گفت‌وگو با لاله صبوری، بازیگر باسابقه تلویزیون که حالا چند سالی است دیگر نقش‌های پررنگی بازی نکرده است

خیلی هم موفق هستم!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر