jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۵۶۵۸ ۲۶ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

انتخابات پارلمانی سوریه در حالی بر گزار شد که تحولات میدانی این کشور از وجود اراده ملی برای پایان دادن به بحران پنجساله سوریه حکایت دارد. این انتخابات که دومین انتخابات پارلمانی در طول پنج سال گذشته سوریه تلقی می‌شود، در شکل گیری یک نظام دموکراتیک و پارلمانی نقش موثری خواهد داشت.

حضور نزدیک به 24 حزب سیاسی مخالف دولت سوریه در انتخابات نشان می‌دهد که همگرایی احزاب برای کمک به برون رفت از بحران نفسگیر پنجساله در مقایسه با گذشته افزایش یافته است. هر چند بحران سوریه به دلیل دخالت برخی بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی همچنان ادامه دارد، اما دمشق مصمم است به موازات پیشروی‌های میدانی در ترمیم زیرساختار‌های سیاسی فرسوده خود گام بردارد.

در انتخابات پارلمانی اخیر سوریه بیش از 3500 نفر برای عضویت در نخستین پارلمان غیر تک حزبی تاریخ 60 سال اخیر سوریه به رقابت پرداختند. تعدیل قانون اساسی کشور در سال 2012، اجازه فعالیت به احزاب سیاسی غیر همسو، کاهش نقش سیاسی و اجرایی حزب بعث و تقسیم قدرت بین احزاب مختلف بخشی از تلاش دولت بشار اسد برای تشکیل یک نظام پارلمانی ودموکراتیک به شمار می‌رود. این اقدامات پاسخ منطقی دولت سوریه به مطالبات مردم این کشور است اما متاسفانه برخی کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی مایل به حل سیاسی بحران سوریه نیستند.

اعتراضات مردمی سوریه که از مارس سال 2011 آغاز شد با هدف انجام اصلاحات سیاسی در پیکره نظام سوریه شکل گرفت اما دخالت عربستان، قطر، ترکیه، آمریکا و غرب تظاهرات مردمی را به سمت خشونت و جنگ داخلی سوق داد. حضور صدها گروهک تروریستی از 80 کشور مختلف جهان در بحران سوریه نشان داد که قدرت‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای اهدافی کاملا تعریف شده از بحران سازی در سوریه دارند. فرا گیر شدن بحران سوریه و مهاجرت میلیون‌ها جنگزده سوری به کشورهای اروپایی، بازیگران بحران سوریه را نسبت به پیامدهای این بحران بشدت نگران کرد. با این‌حال حضور هم پیمانان دولت و ملت سوریه در عرصه‌های میدانی این کشور برای مقابله با گروهک‌های تکفیری تروریستی، معادلات نظامی سوریه را به سود دولت بشار اسد تغییر داد. آزادسازی شهرهای استراتژیک نبل و الزهرا و پیشروی ارتش و نیروهای مردمی سوریه در شمال حلب، لاذقیه وحمص نشان داد که طرح‌های مشترک عربستان، رژیم صهیونیستی، ترکیه، وآمریکا برای سرنگونی دولت بشار اسد با استفاده از شیوه‌های تهاجمی، با شکست مواجه شده است.

از این رو پیروزی‌های نظامی دولت و ملت سوریه در سرکوب گروهک‌های تروریستی سقف چانه زنی دمشق را در مذاکرات آینده با مخالفان خود افزایش خواهد داد. انتخابات پارلمانی دیروز سوریه که به رغم تهدید گروهک‌های تروریستی در فضایی کاملا دموکراتیک و آزاد برگزار شد، نشان داد که بحران سوریه در حال نزدیک شدن به یک نقطه پایانی است. لذا پارلمان آینده سوریه که از طیف‌های مختلف سیاسی تشکیل شده، می‌تواند در تشکیل یک دولت وحدت ملی وایجاد همگرایی داخلی برای حل نهایی بحران نقش مهمی ایفا کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر