jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۵۶۵۸   ۲۶ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

انتخابات پارلمانی سوریه در حالی بر گزار شد که تحولات میدانی این کشور از وجود اراده ملی برای پایان دادن به بحران پنجساله سوریه حکایت دارد. این انتخابات که دومین انتخابات پارلمانی در طول پنج سال گذشته سوریه تلقی می‌شود، در شکل گیری یک نظام دموکراتیک و پارلمانی نقش موثری خواهد داشت.

حضور نزدیک به 24 حزب سیاسی مخالف دولت سوریه در انتخابات نشان می‌دهد که همگرایی احزاب برای کمک به برون رفت از بحران نفسگیر پنجساله در مقایسه با گذشته افزایش یافته است. هر چند بحران سوریه به دلیل دخالت برخی بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی همچنان ادامه دارد، اما دمشق مصمم است به موازات پیشروی‌های میدانی در ترمیم زیرساختار‌های سیاسی فرسوده خود گام بردارد.

در انتخابات پارلمانی اخیر سوریه بیش از 3500 نفر برای عضویت در نخستین پارلمان غیر تک حزبی تاریخ 60 سال اخیر سوریه به رقابت پرداختند. تعدیل قانون اساسی کشور در سال 2012، اجازه فعالیت به احزاب سیاسی غیر همسو، کاهش نقش سیاسی و اجرایی حزب بعث و تقسیم قدرت بین احزاب مختلف بخشی از تلاش دولت بشار اسد برای تشکیل یک نظام پارلمانی ودموکراتیک به شمار می‌رود. این اقدامات پاسخ منطقی دولت سوریه به مطالبات مردم این کشور است اما متاسفانه برخی کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی مایل به حل سیاسی بحران سوریه نیستند.

اعتراضات مردمی سوریه که از مارس سال 2011 آغاز شد با هدف انجام اصلاحات سیاسی در پیکره نظام سوریه شکل گرفت اما دخالت عربستان، قطر، ترکیه، آمریکا و غرب تظاهرات مردمی را به سمت خشونت و جنگ داخلی سوق داد. حضور صدها گروهک تروریستی از 80 کشور مختلف جهان در بحران سوریه نشان داد که قدرت‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای اهدافی کاملا تعریف شده از بحران سازی در سوریه دارند. فرا گیر شدن بحران سوریه و مهاجرت میلیون‌ها جنگزده سوری به کشورهای اروپایی، بازیگران بحران سوریه را نسبت به پیامدهای این بحران بشدت نگران کرد. با این‌حال حضور هم پیمانان دولت و ملت سوریه در عرصه‌های میدانی این کشور برای مقابله با گروهک‌های تکفیری تروریستی، معادلات نظامی سوریه را به سود دولت بشار اسد تغییر داد. آزادسازی شهرهای استراتژیک نبل و الزهرا و پیشروی ارتش و نیروهای مردمی سوریه در شمال حلب، لاذقیه وحمص نشان داد که طرح‌های مشترک عربستان، رژیم صهیونیستی، ترکیه، وآمریکا برای سرنگونی دولت بشار اسد با استفاده از شیوه‌های تهاجمی، با شکست مواجه شده است.

از این رو پیروزی‌های نظامی دولت و ملت سوریه در سرکوب گروهک‌های تروریستی سقف چانه زنی دمشق را در مذاکرات آینده با مخالفان خود افزایش خواهد داد. انتخابات پارلمانی دیروز سوریه که به رغم تهدید گروهک‌های تروریستی در فضایی کاملا دموکراتیک و آزاد برگزار شد، نشان داد که بحران سوریه در حال نزدیک شدن به یک نقطه پایانی است. لذا پارلمان آینده سوریه که از طیف‌های مختلف سیاسی تشکیل شده، می‌تواند در تشکیل یک دولت وحدت ملی وایجاد همگرایی داخلی برای حل نهایی بحران نقش مهمی ایفا کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر