jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۹۵۴۶۱   ۲۶ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۵:۱۵

پژوهشگران ژاپنی موفق شدند‌کامل‌ترین بافت پوستی کشت شده در شرایط آزمایشگاهی را با موفقیت به بدن موش‌ها پیوند بزنند. این بافت پوستی از سلول‌های بنیادی برگرفته از لثه موش کشت شده و دارای لایه‌های متعدد نظیر فولیکول مو و غدد تولیدکننده چربی است.

ژاپنی‌ها بافت پوستی مشابه پوست طبیعی تولید کردند

در این مطالعه، پژوهشگران ابتدا از لثه موش، سلول‌های بنیادی استخراج و سپس این سلول‌ها را به سلول‌های بنیادی پرتوان القایی تبدیل کردند. فناوری تولید سلول‌های بنیادی پرتوان القایی در سال 2006 کشف شد. در این روش، سلول‌های به دست آمده می‌توانند تقسیم سلولی انجام دهند و در نتیجه رشد به اندام‌های مختلف تغییر شکل پیدا کنند. در آزمایش فوق، سلول‌های پوستی کشت شده به یک موش طاس که سیستم ایمنی آن سرکوب شده بود، پیوند زده شد. در نتیجه آزمایش، بافت پیوندی جواب داد و رویش مجدد مو آغاز شد. به گفته پژوهشگران، این روش، پنج تا ده سال آینده روی موارد انسانی قابل اجرا خواهد بود و در بهبود پوست ـ بویژه در قربانیان سوانح سوختگی ـ کاربرد دارد. این روش در مقایسه با سایر روش‌های پیوند که در حاضر انجام می‌شود کارآمدتر است؛ زیرا در روش‌های موجود بافت پوستی کشت شده بسیاری از اجزای زیستی مهم مانند فولیکول‌های مو و غدد برون‌ریز را ندارد و در نتیجه از کارآمدی قابل قبولی برخوردار نیست.

روش جدید کشت بافت‌های پوستی در ساخت نمونه‌های واقعی پوست کاربرد دارد و به شرکت‌های سازنده مواد دارویی و آرایشی امکان می‌دهد محصولات خود را روی نمونه‌های واقعی پوست آزمایش کنند. نتایج این مطالعه در نشریه ساینس اَدوَنسِز (Science Advances به معنی پیشرفت‌های علم) منتشر شد و از سوی پژوهشگران دیگری که در این زمینه فعالیت می‌کنند، بسیار مورد استقبال قرار گرفت. تاکاشی تسوجی، سرپرست تیم پژوهشی، ادعا می‌کند این موفقیت رؤیای رشد مجدد اندام‌های واقعی بدن را به واقعیت تبدیل خواهد کرد.

مترجم: صدف دژآلود

منبع: BBC

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو