jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۴۴۶۹ ۲۳ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

وزیر امورخارجه کشورمان در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا مبنی بر این‌که مرحله دوم برجام، محدودیت برنامه موشکی ایران است، تاکید کرد: برجامی برای مسائل دفاعی در کار نیست و اتفاقا مسائل دفاعی ما بصراحت از برجام کنار گذاشته شده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمدجواد ظریف در نشست خبری مشترک با همتای استونیایی خود اظهار کرد: این بخش اظهارات وزیر خارجه آمریکا در بحرین، به حدی بی‌اساس بود که وزارت خارجه آمریکا آن را تکذیب کرد و ادعا کردند که چنین اظهاراتی بیان نشده است. رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: بحث موشکی و توانمندی‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران موضوع مذاکره و معامله نیست و اگر دولت آمریکا درباره مباحث دفاعی جدی است، باید فروش سلاح به منطقه را که هر روز علیه مردم بی‌دفاع یمن استفاده می‌شود و آنان را به خاک و خون می‌کشد، کاهش دهد. ظریف افزود: دولت آمریکا باید فروش سلاح‌هایی را که با اعلام رسمی رژیم صهیونیستی برای حمله به غیرنظامیان به کار می‌رود، کاهش دهد.

تروریسم؛ زاییده حضور آمریکا در منطقه

وزیر امورخارجه، معضل تروریسم در منطقه را زاییده حضور آمریکا در عراق و اشغال این کشور دانست و در پاسخ به اتهامات اخیر جان کری علیه کشورمان مبنی بر حمایت ایران از تروریسم، گفت: اتهام جان کری درباره حمایت ما از تروریسم، آن‌قدر بی‌اساس است که هیچ‌کس در دنیا به آن توجه نمی‌کند.

وی خطاب به وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: امروز آقای کری باید از متحدانش سوال کند که سلاح‌های داعش از کجا تامین شده است؟ نفت داعش کجا فروخته می‌شود و آثار عتیقه عراق و سوریه که داعش می‌دزدد کجا به فروش می‌رسد؟ ظریف با تاکید بر ضرورت پاسخگویی به این پرسش‌ها افزود: به جای این‌که اتهامات بی‌اساس و نخ‌نما علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کنند، باید مقداری جدی‌تر به مسائل منطقه نگاه بیندازند و بیش از این خود و منطقه را گرفتار سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های غلط و خطرناک نکنند.

مارینا کالیوراند، وزیر خارجه استونی هم در نشست خبری مشترک با ظریف با ابراز خرسندی از سفر به تهران ابراز امیدواری کرد، این سفر به گسترش روابط و همکاری‌های ایران و استونی منجر شود. وی افزود: استونی اکنون عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا دارای روابطی بسیار خوب با ایران است.

اهمیت همکاری‌ اروپا با ایران برای حل مسائل منطقه‌ای

همچنین روز گذشته حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در دیدار مارینا کالیوراند وزیر خارجه استونی با استقبال از گسترش و تعمیق همکاری میان تهران با اتحادیه اروپا و از جمله استونی تاکید کرد: توسعه همکاری‌های همه‌جانبه اتحادیه اروپا و ایران، در حل و فصل مسائل پیچیده منطقه‌ای و بین‌المللی نیز از نقش و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

به گزارش سایت ریاست جمهوری، وی به موضوع تروریسم و ضرورت مبارزه همگانی با آن پرداخت و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نگران بی‌ثباتی در برخی کشورها از شمال آفریقا تا شماری از کشورهای خاورمیانه و منطقه است. روحانی اضافه کرد: عمده این کشورها با اقدامات بی‌ثبات‌کننده تروریست‌ها و گروه‌های تروریستی مواجه‌اند و تلاش برای ایجاد ثبات و امنیت در این کشورها می‌تواند به ثبات منطقه و کل جهان کمک ‌کند؛ چرا که تجربه نشان داده اگر با گروه‌های تروریستی به طور جدی مبارزه نشود، این معضل می‌تواند به دیگر مناطق از جمله اروپا نیز سرایت کند.

رئیس‌جمهور با اشاره به پذیرایی ایران از میلیون‌ها آواره و پناهجو و همچنین کمک به دولت‌ها و ملت‌های منطقه برای مبارزه با گروه‌های تروریستی تصریح کرد: یکی از حوزه‌های همکاری ایران و اتحادیه اروپا، رایزنی و هماهنگی برای حفظ ثبات و امنیت منطقه است و امیدواریم با تقویت این رایزنی‌ها، شاهد همکاری‌های مفید، سازنده و موثر در مسیر تقویت صلح در منطقه باشیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر