jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۸۹۴۰۴۸   ۲۱ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۸:۱۶

درخواست دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات

سیگار را گران کنید

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران گفت: سیگار را گران کنید تا جوان‌ها سیگاری و معتاد نشوند. سیگار را گران کنید تا سرطان و مرگ و سکته مغزی کمتر شود. سیگار را گران کنید تا هزینه‌های سلامت در بخش‌های دیگر صرف شود که هم به نفع جامعه و دولت است.

سیگار را گران کنید

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، محمد رضا مسجدی اظهار داشت: بر اساس مصوبه نشست 15 سپتامبر 2015 مجمع عمومی سازمان ملل متحد، همه کشورها متعهد به انجام اقدامات جدی برای اعمال معاهده جهانی کنترل دخانیات هستند. همه کشورها مکلفند با گران کردن سیگار، حداقل 70 درصد قیمت خرده فروشی آن را به‌عنوان مالیات در نظر بگیرند.

مسجدی در ادامه افزود: بر اساس اعلام بانک جهانی افزایش قیمت خرده‌فروشی سیگار به میزان 42 درصد موجب کاهش 9 درصدی مصرف روزانه سیگار می‌شود، همچنین افزایش مالیات سیگار موجب کم شدن 66 میلیون سیگاری و کاهش 15 میلیون مرگ و میر برای جمعیت بشری می‌شود.

وی ادامه داد: افزایش مالیات سیگار بر اساس قیمت خرده‌فروشی اقدام برنده برای فرد، خانواده و جامعه است و سبب کاهش بیماری و افزایش بودجه دولت برای ارتقای برنامه‌هایی نظیر بهداشت، درمان، آموزش، ورزش و غیره می‌شود.

مسجدی تصریح کرد: استعمال دخانیات مهمترین عامل بازدارنده توسعه پایدار برای کشورهای در حال توسعه است. زیرا استعمال دخانیات موجب گسترش بیماری، فقر و تحمیل بار سنگین هزینه‌های سلامت بر بودجه عمومی دولت است.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با اشاره به این مطلب که سازمان ملل متحد چندی پیش اعلام کرد، مالیات مواد دخانی مهمترین و مؤثرترین اقدام برای توسعه پایدار، کاهش بیماری و افزایش بودجه سلامت است، تاکید کرد: مالیات سیگار اقدام برد- برد برای مردم و حکومت است. به‌طور مثال کشور فرانسه از سال 1990 تا 2005 قیمت سیگار را سه برابر افزایش داد که همین امر موجب کاهش 50 درصد مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در این کشور شد.

وی با اشاره به این مطلب که 10 درصد افزایش مالیات بر سیگار موجب کاهش 5/1 درصد مرگ ناشی از سرطان ریه می‌شود، در ادامه افزود: مدل‌های جدید مالیاتی نشان می‌دهد با افزایش مالیات می‌توان میزان قاچاق و سود آن را نیز کم کرد. ولی متاسفانه مالیات سیگار در ایران کمترین میزان نسبت به کشورهای خاورمیانه است و این در حالیست که بر اساس دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی ایران متعهد است مالیات سیگار بر اساس نرخ خرده‌فروشی را اعمال کند.

مسجدی در خاتمه بر اهمیت افزایش مالیات بر سیگار تاکید کرد و گفت: سیگار را گران کنید تا جوان‌ها سیگاری یا معتاد نشوند. سیگار را گران کنید تا سرطان و مرگ و میر و سکته مغزی کمتر شود. سیگار را گران کنید تا هزینه‌های سلامت در بخش‌های دیگر صرف شود که هم به نفع جامعه و دولت است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

در روزهای اخیر درباره این‌که موج پنجم کرونا در کشورمان شروع شده یا خیر، اظهارنظرهای مختلفی می‌شود اما بهتر است فارغ از این‌که آیا این موج ایجاد شده یا قرار است در آینده ایجاد شود، به این مساله توجه کنیم که چه اتفاقاتی در کشورمان در حال وقوع است.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش