jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۳۴۶۴ ۱۹ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

زمستان که بساطش را از ایران جمع می‌کند و بخاری نفتی مدارس خاموش می‌شود، دیگر می‌توان نفسی راحت کشید. سال پیش، زمستان دربرخی استان‌ها با همه توان خودنمایی کرد، اما خدا را شکر بجز چند آتش‌سوزی کوچک از جمله در مدرسه روستای بارگاهی بوشهر و قوپوز هشترود آذربایجان شرقی، بخاری‌های نفتی حادثه تلخی رقم نزدند.

اما حالا که آفتاب بهاری، شعله بخاری‌ها را پایین کشیده هنوز دغدغه وجود بخاری‌های غیراستانداردی که در مدارس گوشه و کنار ایران نفس می‌کشند، به قوت خود باقی است؛ دغدغه 102 هزار کلاس درس.

دیروز رئیس سازمان تجهیز و نوسازی مدارس کشور با خبرنگاران نشستی صمیمی داشت اما کاستی‌های فضاهای آموزشی کشور آن‌قدر توی چشم است که مرتضی رئیسی سراغ ارائه آمارها رفت و اشاره کرد به 30 هزارکلاس درس که تا پایان سال 94 به سیستم حرارت مرکزی و پکیج حرارتی مجهز شدند و رقم کلاس‌های ایمن را به 210 هزار رساندند.

با این حال هنوز رقم بزرگی باقی‌مانده، 102 هزار، که هر کدام آنها می‌تواند باز هم مسبب حادثه‌ای باشد.

رئیسی می‌گوید برای این‌که این رقم نصف شود حداقل دو سال زمان لازم است.

بحران سایت‌های مسکن مهر رفع شد

تا چندی پیش، پیش‌بینی نشدن فضاهای آموزشی در کنار پروژه‌های مسکن مهر یکی از وخیم‌ترین مشکلات آنها بوده است، بویژه در استان تهران و مخصوصا سایت‌های مسکن مهر شهرهای جدید پرند و پردیس.

کمبود مدرسه و بناچار هجوم دانش‌آموزان این شهرها به تهران حتی تا سال گذشته نیز بحرانی برای تهران تلقی می‌شد که گویا با تزریق بودجه‌های مناسب به مدرسه‌سازی در این نقاط، سایه بحران از سر سایت‌های مسکن مهر برداشته شده است.

این خبر خوب روز گذشته مرتضی رئیسی بود که گفت 3500 کلاس درس برای پروژه‌های مسکن مهر در سراسر کشور در حال ساخت است که 63 پروژه مربوط به تهران است و ماه مهر که از راه برسد یک سوم این مدارس افتتاح می‌شود.

با وجود این اتفاقات خوب، اما هنوز سرانه فضای آموزشی در کشور رقم پایینی است؛ یعنی پنج مترمربع به‌ازای هر دانش‌آموز که این عدد برای شهرهای بزرگ کمتر است. البته اگر آن 5700 پروژه آموزشی نیمه‌تمام در کشور که به گفته رئیسی مشتمل بر 25 هزار کلاس و پنج میلیون مترمربع فضاست، تکمیل و بهره‌برداری شود رقم سرانه نیز بالا می‌کشد و آن‌وقت کیفیت فضاهای آموزشی در کشور ارتقا می‌یابد. ولی رسیدن به این مهم نیازمند اعتبار است؛ اعتباری 3000 میلیارد تومانی که تامین آن منوط به گوشه چشم دولت و مجلس به بودجه‌های عمرانی آموزش و پرورش است.

مریم خباز - جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر