jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۳۴۴۶ ۱۹ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

آمریکایی‌ها طی سال‌های گذشته به ایرانیان ثابت کردند که وفای به عهدی نداشته و امروز، عملکرد آنان در اجرای تعهدات برجام بازهم گواهی بر این امر است.

واقعیت این است که ایرانیان نباید از آمریکایی که طرف مقابل مذاکرات هسته‌ای است، انتظار خوش‌عهدی داشته باشند، چون اگر نگاهی به گزاره‌برگ یا فکت‌شیتی که توسط آمریکایی‌ها تهیه و متن برجام بر اساس آن نوشته شده داشته باشیم، می‌بینیم که زیاده‌خواهی و قلدری‌های آمریکا در آن کاملا مشهود است.

به‌نظر می‌رسد برای جلوگیری از بدعهدی آمریکا در اجرای برجام بهتر است از ابزارهای قدرت کشور بهره گرفته شود و در نخستین گام با تکیه بر نیروی انسانی متخصص کشور و به‌رغم متن نوشته شده و اشکالات موجود در توافق برجام، حوزه تحقیقات و فناوری هسته‌ای از حالت رکود یا سردرگمی خارج و فعالیت چشمگیرتری داشته باشیم. براین اساس دولت محترم باید در بودجه سال 95 با توجه به اهمیت انرژی هسته‌ای، بودجه قابل ملاحظه‌ای را برای علم و فناوری مدنظر قرار داده و ‌با تحقق آن، به شعار حمایت مالی از این دانش جامه عمل بپوشاند.

غیر از توسعه فناوری هسته‌ای، باید فشارهای سیاسی بر رژیم صهیونیستی افزوده شود تا در سال 95، لابی صهیونیستی در آمریکا مجبور به پذیرفتن حقوق هسته‌ای ایران شده و دست از حاشیه‌سازی‌های تبلیغاتی بردارد.

از آنجا که اقدامات گذشته هسته‌ای در کشور تعطیل نشده و تنها به حالت رکود درآمده است، لذا در حوزه رآکتور که توافق برجام برای ما محدودیتی ایجاد نمی‌کند، باید هدفگذاری صورت گیرد تا شرکت‌های طراحی و مهندسی و ساخت و تولید کشور مجداد فعال شده و ضمن اشتغال‌زایی برای جوانان، از فرار مغزها جلوگیری شود. به این ترتیب در آستانه روز فناوری هسته‌ای، امیدوارم بتوانیم از داشته‌های حداقلی خود در صنعت هسته‌ای بهترین استفاده را داشته باشیم.

دکتر فریدون عباسی - رئیس سابق سازمان انرژی اتمی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر