jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۹۱۸۸۶ ۱۴ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۸:۵۴

نماینده ولی فقیه درامورحج و زیارت اعلام کرد:

وضعیت حج امسال/ قول پادشاه عربستان عملی نشد

نماینده ولی فقیه درامورحج و زیارت گفت: مقام های سعودی در روزهای آینده در مورد سفرهیات حج ایران به عربستان تصمیم گیری کنند.

وضعیت حج امسال/ قول پادشاه عربستان عملی نشد

به گزارش جام جم آنلاین، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر روزشنبه در دیدار با کارکنان سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری با اشاره به موانع ایجاد شده برای سفررئیس سازمان حج و زیارت به عربستان برای گفت وگو درمورد حج 95 افزود: درسال جدید همه باید تلاش کنیم تا با کمک یکدیگر و جدیت کامل گام های اساسی تری برای تحقق اهداف نظام درحوزه حج و زیارت برداریم.

وی اظهارکرد: امیدواریم مقام های سعودی درباره این سفرکه به دعوت وزیر حج عربستان است در روزهای آینده تصمیم گیری کنند.

سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت براساس رسالت خود تاکنون تمام تلاش خود را بکار برده اند تا حج امسال در زمان مقرر انجام شود اما متاسفانه تاخیر ایجاد شده توسط عربستان برای انجام مذاکرات مقدماتی و فراهم شدن مقدمات حج مانند آموزش ، تامین مسکن ، حمل و نقل ، تغذیه و غیره به معنای آن است که نمی خواهند حج انجام شود.

وی بااشاره به اینکه وزیرخارجه عربستان اعلام کرده است مسئله حج از روابط سیاسی دو کشور جداست افزود: آنچه در عمل مشاهده می شود مغایر با این گفته سعودی ها است.

قاضی عسکر گفت: در کتاب قرآن کریم برای صد عن سبیل الله عواقب خطرناکی درنظرگرفته شده است و دولت مردان سعودی باید مراقب باشند تا گرفتار این ظلم عظیم نشوند.

وی خاطرنشان کرد: اگر در روزهای آینده گفت وگو های طرفین انجام نشود، شرایط برای برگزاری حج مطلوب بسیار دشوار خواهد شد.

نماینده ولی فقیه همچنین ادامه تعطیلی سفرعمره زائران ایرانی را بدلیل بی تدبیری مسئولان عربستانی عنوان کرد و با بیان به اینکه عربستان با افراد خاطی حادثه فرودگاه جده برخورد لازم را نکرده است افزود: دراین حادثه برای رعایت عزت و شئونات مردم عزیزمان طبیعی بود که واکنش نشان دهیم و آنها هم براساس شرع مقدس اسلام مسئولیت داشتند تا با افراد خاطی برخورد کنند و عکس العمل لازم را نشان دهند ولی متاسفانه بدلیل برخورد نکردن با افراد خاطی ، تعطیلی عمره ادامه یافت.

وی اضافه کرد: درحج امسال مشکل از طرف مقابل است، ما در چند سال گذشته تلاش کرده ایم حج به روابط سیاسی دو کشور پیوند نخورد و آنها نیز پذیرفته بودند و حج هم بخوبی انجام می شد اما شرایط در سال جاری به عکس آن تبدیل شده است.

سرپرست حجاج ایرانی ازحادثه سقوط جرثقیل درمسجدالحرام و فاجعه منا بعنوان حوادث تلخ و غیر قابل قبول برای امت اسلامی نام برد و اظهار داشت: علی رغم قولی که پادشاه عربستان به آسیب دیدگان داد اما تاکنون غرامتی به بازماندگان پرداخت نشده است.

وی با تاکید براینکه واکنش عربستان در این دو حادثه مناسب نبود، افزود: با وجود تائید بالاترین مقام سعودی دیه حادثه دیده گان مسجدالحرام به هیچ یک از کشورها پرداخت نشده است و درمورد دیه حادثه دیده گان منا نیز تاکنون اقدامی صورت نگرفته است و این مهم برای جهان اسلام قابل قبول نیست.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تاکنون علی رغم پیگیری ها لازم درمورد سفر هیات حج ایران به عربستان به نتیجه قطعی نرسیده ایم.

منبع:ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

توهم خودشیفتگان مجازی

توهم خودشیفتگان مجازی

فضای مجازی بستری شده‌است برای ظهور افرادی که با کسب مخاطب اقدام به اظهارنظرهای غیرکارشناسانه می‌کنند؛ بستری که در آن بیشتر حرافی می‌کنند.

سلامت‌ دانش‌ آموزان اولویت والدین و قانون

سلامت‌ دانش‌ آموزان اولویت والدین و قانون

صعودی شدن مجدد شیب ابتلا به کرونا، بسیاری از والدین دانش‌آموزان را نگران کرده است؛ والدینی که حالا با صحبت‌های دیروز رئیس‌جمهور، احتمالا چاره‌ای ندارند جز این که فرزندان‌شان را از 15 شهریور به مدرسه بفرستند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر