jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۹۱۳۹۸   ۱۲ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۰:۴۴

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: فقط شش کشور دیگر باید اصلاحیه کنوانسیون ایمنی هسته ای برای اجرایی شدن را تصویب کنند.

کنوانسیون بازنگری ایمنی هسته ای در آستانه اجرایی شدن/ 6کشور هنوز امضا نکرده اند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از رویترز، یوکیا آمانو گفت: فقط شش کشور دیگر باید اصلاحیه (بازنگری)‌ کنوانسیون ایمنی هسته ای را تصویب کنند تا کشورها ملزم به اجرای قانونی شوند که میزان حمایت از موسسات و مواد هسته ای را تقویت می کند.

وی افزود: اصلاحیه بعد از اینکه کشورهای صربستان و‌ جزایر مارشال روز چهارشنبه آنرا رسما تصویب کردند در آستانه اجرای شدن قرار گرفته است و انتظار می رود شش کشور دیگر روزهای پنج شنبه و فردا جمعه اوراق تصویب آنرا ارسال نمایند.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به اسامی این شش کشور اشاره ای نکرد.

آمانو که برای شرکت در نشست سران ایمنی هسته ای در واشنگتن به سر می برد، افزود: این (‌تصویب اصلاحیه و اجرای آن) گام بسیار مهم دیگری برای تقویت ایمنی هسته ای خواهد بود.

پاکستان هفته گذشته این اصلاحیه را تصویب کرد.

آمانو پیشتر روز چهارشنبه طی سخنانی در واشنگتن گفته بود اجرایی شدن این اصلاحیه احتمال اینکه تروریست ها بتوانند سلاح های رادیو اکتیو یا بمب های کثیف را منفجر کنند کم خواهد کرد.

تا قبل از 10 سال پیش 152 کشور این کنوانسیون تصویب کرده بودند و آمانو برای اصلاحیه این کنوانسیون تلاش کرد. برای اجرای شدن این کنوانسیون اصلاح شده ایمنی هسته ای باید دو سوم این اعضا (‌102 کشور از 152 عضو )‌ آنرا تصویب نمایند.

بازنگری کنوانسیون ایمنی هسته ای کشورها را به رعایت قانونی ملزم می کند که بر اساس آن باید از تاسیسات هسته ای که شامل استفاده داخلی، انباشت و نقل و انتقال مواد هسته ای است حمایت کنند. علاوه بر آن کشورها برای یافتن مواد هسته ای به سرقت رفته یا قاچاق شده همکاری تنگاتنگ خواهند کرد.

اما آمانو گفت: باید برای اینکه این اصلاحیه در سطح جهانی اجرایی شود تلاش بیشتری کرد و باید این امر تضمین شود که همه کشورهایی که توانایی هسته ای دارند از جمله کره شمالی به این قانون پایبند باشند نه فقط کشورهایی که آنرا تصویب می کنند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر