گفتگوی جام جم آنلاین با پدری که محیط بان دنا را بخشید

پسرم فقط یک عکاس بود / خون را با خون نباید شست

بالاخره پس از 8 سال، تلاش ها برای جلب رضایت ولی دم مرحوم مجتبی رضایی نیک به نتیجه نشست و اسعد تقی زاده محیط بان دنایی پس از سالها دوری امروز به کانون گرم خانواده باز می گردد. دیروز در مراسمی با حضور مسولان استانی «اسماعیل رضایی نیک» اولیای دم با در آغوش گرفتن پدر اسعد تقی زاده ثابت کرد لذتی که در بخشش است در انتقام نیست.
کد خبر: ۸۸۷۶۴۱
پسرم فقط یک عکاس بود / خون را با خون نباید شست

به گزارش خبرنگار جام جم انلاین ،اسعد تقی زاده که به صورت قراردادی در استخدام سازمان حفاظت محیط زیست بود در مرداد سال ۱۳۸۶ در پاسگاه حفاظتی خاریدون در منطقه ای کوهستانی مشرف به رشته کوه دنا که در منطقه حفاظت شده دنا واقع است خدمت می کرد. این منطقه به علت تنوع زیستی قابل توجه از سوی یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیستکره ثبت شده است. بر اساس گزارش های اولیه گفته می شود او به اتفاق دو همکارش در گشت با پنج نفر مواجه شدند. آنطور که گزارش می شود شکارچیان به سمت آنها تیراندازی کردند و تقی زاده آتش آنها را با گلوله ای پاسخ داد که یکی از آنان به اسم مجتبی رضایی را از ناحیه شکم مجروح کرد اما متاسفانه وی براثر این جراحت جان باخت. جوانی که بعدها در دادگاه مشخص شد به نیت شکار نیامده بود و وکلای محیط زیست نیز نتوانستند اثبات کنند که شکارچی بوده است.

با اسماعیل رضایی نیک پدر مرحوم مجتبی رضایی که مدیر اداره آموزش وپرورش استان کهگیویه وبویراحمد است دراین باره گفت وگویی انجام دادیم که می خوانید:

چه شد که تصمیم به بخشش محیط بانی که فرزندتان را به قتل رسانده بود گرفتید؟

بخشش قاتل فرزندم الهام و برکتی بود که از سوی خداوند متعال و ائمه معصومین (ع) بر دلم جاری شد. در طول این سالها هر گاه به قرآن ، نهج البلاغه و احادیث رجوع می کردم، همواره با جملاتی از عفو وبخشش روبه رو می شدم . هرچند که از ابتدا نیز قصد انتقام نداشتم .

پس چرا 8 سال طول کشید ؟

برخی مسائل حاشیه ای موضوع را به اینجا کشاند .من می خواستم به همه ثابت کنم که فرزندم تنها یک عکاس بود و بی گناه در ارتفاعات دنا کشته شد.و ثابت هم شد .از طرفی باید از دستگاه قضائی در استان و کشور تقدیر کنم که بدون کمترین نفوذ، مراحل قانونی پرونده فرزندم را بر اساس عدالت گذراند و در نهایت حکم به اعدام قاتل صادر کرد .

در واقع اینکه گفته می شود پسر شما مرحوم مجتبی رضایی یکی از شکارچیانی بوده که به همراه جند تن دیگر برای شکار به منطقه حفاظت شده دنا رفته بودند را قبول ندارید؟

خیر پسر من یک گردشگر بود و تنها سلاحش نیز یک دوربین عکاسی بود که الان هم در منزل ما هست او برای عکاسی به منطقه رفته بود و قصد شکار نیز نداشت اصلا سلاحی نداشت که بتواند با آن شکار کند.

فکر نمی کنید شاید در آینده از این تصمیم خود پشیمان شوید؟

من معتقدم گذشت بهترین لذت دنیاست از این رو از این اقدام خود به هیچ وجه پشیمان نیستم و نخواهم شد.برکات و اثرات زیبای این بخشش را هم اکنون در زندگی ام مشاهده می کنم. در این چندسال تمام تلاش خود را انجام می دادم تا پرونده روال قانونی خود را طی کند و از اینکه دستگاه قضایی قانون و عدالت را به نحو احسن در ارتباط با پرونده فرزندم به سرانجام رساند خوشحال هستم و از قضات و دستگاه قضایی نیز سپاسگزارم. . در واقع من خودم یکی از دوستداران محیط زیست هستم حتی برای زنده نگه داشتن نام فرزندم در کنار منزل مسکونی ام پارک تفریحی ساختم و افزون بر ۴۰ نوع درخت در آن غرس کردم و افتخار می کنم که یکی از دوستداران محیط زیست در منطقه هستم.

آقای اسعد تقی زاده در طی این سالها بسیار مورد حمایت دوستداران و مسئولان محیط زیست قرار گرفت و تلاش های زیادی نیز برای جلب رضایت شما انجام دادند به اعتقاد آنان تقی زاده یک محیط بان بوده و در راستای انجام وظیفه اقدام به تیر اندازی کرده است ؟

این گونه نبود آقای تقی زاده محیط بانی بود که آموزش ندیده بود و اسلحه ای که داشت متعلق به خودش نبود و فرزند من هم نه شکارچی بود و نه به قصد شکار رفته بود او یک طبیعت دوست بود برای مشاهده حیات وحش وعکاسی و فیلمبرداری به منطقه رفته بود.

امروز اقای تقی زاده آزاد می شود شما در این لحظه چه حسی دارید ؟

حس آرامش . خیلی آرام هستم وخوشحالم که ازاد می شود زیرا معتقدم خون را با خون نباید شست.

سها روحانی/جام جم آنلاین

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها