jamejamonline
اقتصادی بانک بیمه و بورس کد خبر: ۸۸۳۲۲۲ ۰۱ اسفند ۱۳۹۴  |  ۱۸:۰۰

رئیس کل بانک مرکزی گفت: با بانکهای متخلفی که نرخ سود مصوب ابلاغ شده را از امروز رعایت نکنند برخورد می شود.

برخورد با بانکهایی که نرخ سود مصوب را رعایت نمی کنند

به گزارش جام جم آنلاین، ولی اله سیف در مراسم رونمایی از مدل نقش بانکها در اقتصاد مقاومتی افزود: کاهش نرخ سود بانکی یک تصمیم جمعی بین بانکهای دولتی و خصوصی بود و از پنجشنبه به بانکها ابلاغ شده و از امروز اجرایی می شود.

وی ادامه داد: با توجه به کاهش تورم و رسیدن به نرخ 13.2 درصد، بانکها نمی توانستند به سپرده گذارها نرخ سود بالای 20 درصد پرداخت کنند و از تسهیلات گیرندگان نرخ سود بالای 25 درصد دریافت کنند به همین دلیل با یک نشست دسته جمعی بین مدیران بانکها تصمیم گرفتند تا نرخ سودها را کاهش دهند.

سیف افزود: نرخ سود بانکی این بار به صورت دستوری کم نشد بلکه با میل و اراده خود بانکها انجام شد.

وی ادامه داد:‌ اگر مثل گذشته نرخ سود بانکی را کم می کردیم درست نبود و باید با توجه به شرایط اقتصادی خود بانکها به این نتیجه می رسیدند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه این بانک از این اقدام بانکها استقبال کرده است گفت: نرخ تورم با روند مثبتی به سمت کاهش پیش می رود و به همین دلیل نرخ سود بانکی هم باید کاهش پیدا می کرد.

وی افزود: بانک مرکزی در طی دو سال و نیم گذشته تلاش کرده تا فضای اقتصادی را به سمت متعادل شدن پیش ببرد.

روند کاهش نرخ سود ادامه یابد

رئیس کل بانک مرکزی گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور ‌روند کاهش نرخ سود بانکی باید ادامه یابد.

ولی الله سیف با بیان اینکه در ماه های اخیر نرخ سود بین بانکی از 29 درصد به زیر 19 درصد رسیده است، افزود:‌ در بازار سرمایه نیز نرخ سود اوراق به 19 درصد رسیده است و تلاش داریم.

وی ادامه داد : متاسفانه نرخ سودهای علی الحساب در بانک های مختلف به دلیل رقابتهای موجود بسیار بالا بود و بانکها نرخ سودی را که به سپرده گذاران پرداخت می کردند از سهام داران کم می کردند و ما باید حقوق همه را در سیستم بانکی رعایت کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه انتظار داریم که در روز اول اجرای کاهش نرخ سود بانکها هیچگونه استثنایی وجود نداشته باشد ، گفت: اجرای این دستورات و رعایت انضباط در سیستم پولی سبب می شود که بازار پولی به درستی عمل کند و در جهت رشد و توسعه کشور گام بردارد.

وی گفت : ‌بانک مرکزی افرادی را به صورت ناظر به شعب بانکها اعزام می کند تا اگر کسی از دستورالعمل بانک مرکزی عدول کند ، برخوردهای انضباطی انجام شود.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نظام بانکی کشور از صنعت بانکداری روز دنیا عقب است ، گفت: ‌با توجه به شرایط پس از تحریم ،‌نظام بانکی ما باید بر مبنای استانداردهای روز دنیا حرکت کند و ما باید این استانداردها را در سیستم بانکی اجرایی کنیم.

وی افزود: ‌بانک مرکزی باید استانداردهای لازم را تدوین و به بانکها ابلاغ کند تا در شرایطی که ما با بانکهای بین المللی در ارتباط هستیم بتوانیم مطابق استانداردهای روز دنیا حرکت کنیم.

سیف افزود:‌ بانکهای دنیا برای ارتباط با ما به صورت های مالی بانکها توجه می کنند و ما باید صورت های مالی سیستم بانکی را شفاف کنیم در غیر اینصورت به نظام بانکی خودمان آسیب می زنیم.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص نقش بانکها در اقتصاد مقاومتی گفت: نظام بانکی کشور نقش جدی و تاثیرگذار در اجرای اقتصاد مقاومتی بر عهده دارد و باید با فراهم کردن بسترهای لازم در جهت رشد و توسعه کشور گام بردارد.

وی با اشاره به اینکه عدالت محوری ،‌ مردمی بودن اقتصاد و درون زا و برون زا بودن اقتصاد از سرفصل های اقتصاد مقاومتی است ، گفت : ‌نظام بانکی با جهت گیری مناسب می تواند شرایط لازم را برای اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی فراهم کند.

وی افزود: ‌اقتصاد مقاومتی ،‌اقتصادی است که در تمام زمان ها هم شرایط تحریم و هم شرایط پس از تحریم باید مورد تاکید قرار بگیرد و مسئولیت بانک مرکزی در این خصوص بسیار زیاد است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

تضییع اموال مردم در بازار سرمایه از جهات مختلفی نیازمند کاربست قواعد حقوقی است. استمرار این وضعیت هم موجب تضییع حقوق عامه است و هم مشکلاتی با ابعاد اجتماعی ـ امنیتی به دنبال خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر