jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۷۲۱۳ ۰۹ بهمن ۱۳۸۴  |  ۲۲:۱۹

وزیر مسکن و شهرسازی اعلام کرد: از این پس تخلفات ساخت و ساز جرم محسوب و با متخلفان برخورد قانونی می شود.


سعیدی کیا تصریح کرد: در اجرای سیاست های کلی نظام در زمینه پیشگیری از حوادث غیرمترقبه طبیعی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده است ، تخلفات ساخت و ساز جرم محسوب می شود. وی که دیروز در همایش بین المللی مدیریت جامع بحران در حوادث غیرمترقبه سخن می گفت ، اجرای ناقص ضوابط و آیین نامه های فنی ، استاندارد نبودن مصالح ساختمانی و مهارت نداشتن کارگران فنی رااز مشکلات مهم ساخت و سازهای مسکونی و تجاری در کشور برشمرد.این وزیر همچنین بااشاره به تجربیات بازسازی شهر زلزله زده بم ، آن را تجربه جدید دولت در مدیریت بحران حوادث غیرمترقبه دانست و از پایان کار بازسازی شهر بم تا سال آینده خبر داد. در این همایش 2 روزه که با مشارکت 26 دستگاه اجرایی و امدادی کشور و همکاری سازمان ملل برگزار می شود ، کارشناسان و صاحب نظران داخلی و خارجی ، تجارب و دیدگاه های خود را در زمینه مدیریت جامع بحران در حوادث غیرمترقبه طبیعی بیان می کنند.

رکودی در ساخت و ساز وجود ندارد

رئیس انجمن انبوه سازان گفت : هیچ سرمایه ای از بخش مسکن فرار نکرده و حتی میزان سرمایه گذاری انبوه سازان در بخش ساخت و ساز افزایش یافته است . شهرام سلماسی در گفتگو با ایسنا ، افزود: در هر برهه از زمان میزانی سرمایه ورودی و خروجی به بخش مسکن وجود دارد که سازندگان عمده نیز علاقه ای به باقی ماندن این سرمایه ها در بازار مسکن نداشته اند. او گفت : سرمایه هایی که از بخش مسکن خارج شده از سرمایه هایی بوده است که با رونق بازار مسکن وارد این عرصه می شدند و در صورت رونق گرفتن سایر بخش ها به عرصه های سودآور انتقال می یافتند که این ورود سرمایه موجب آسیب به عرصه ساخت و ساز مسکن شده است . سلماسی بیان کرد: وجود این گونه سرمایه ها باعث شد که نتوانیم در بازار عرضه و تقاضای مسکن تعادل ایجاد کنیم و قیمت مسکن در کشور تعدیل شود. لذا خروج این سرمایه ها از بخش مسکن برای ایجاد تعادل در بازار مسکن مفید است .رئیس انجمن انبوه سازان مسکن نبود مدل های تامین مالی را از مشکلات بازار مسکن خواند و گفت : این موضوع وضعیت فعلی و رکود را در بازار مسکن به دنبال دارد که به موجب آن سرمایه گذار و سازنده توانایی پرداخت بدهی های خود را از دست می دهند. وی افزود: لذا روشهای تامین مالی در بخش مسکن باید ساماندهی شود تا هنگام رکود معاملات و یا افزایش عرضه ، سازنده دچار مشکل نشود و روند تولید ادامه پیدا کند. سلماسی در مورد کاهش ساخت و ساز از ابتدای امسال گفت : متاسفانه مدت ساخت مسکن در کشور 3 سال است لذا آنچه امروز تحت عنوان آمار ارائه می شود ، آمار ناشی از معاملات بوده که آنها را از دفاتر معاملات مسکن جمع آوری می کنند.او تصریح کرد: هیچ گونه رکودی در بخش ساخت و ساز مسکن وجود ندارد و آمارهای ارائه شده واقعی نیست .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عدالت در شهر، گم شده است

عدالت در شهر، گم شده است

شورای شهر تهران دیروز یک فوریت طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن در آینده‌ای نزدیک نرخ بلیت مترو و اتوبوس مجددا افزایش می‌یابد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر