jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۷۰۳۱۵   ۱۶ دی ۱۳۹۴  |  ۱۲:۴۴

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور در باره گفتگوهای اخیر با جان کری همتای آمریکایی خود اظهار داشت:‌ ما بسیار نزدیک به روز اجرای برجام شدیم و بیشترین نقش را در اجرای برجام ایران و آمریکا ایفا می‌کنند به همین دلیل طی روزهای اخیر تماس‌های زیادی بین من و کری و صالحی و مونیز وجود داشته است که اصل صحبت‌های بنده و کری پیرامون اجرای برجام بود.

صحبت‌های من و کری در باره اجرای برجام بود

به گزارش جام جم آنلاین، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس خبری مشترک با ابراهیم جعفری همتای عراقی خود در تهران گفت: به هرحال در شرایطی هم که خبر اول دنیا اقدامات کوته بینانه عربستان شده است هر دیپلماتی که در اینباره صحبتی بکنند چند کلمه‌ای هم درباره این مساله صحبت می‌کنند.

ظریف همچنین گفت: از تلاش‌های دولت عراق برای حفظ تمامیت ارضی و مبارزه با هر گونه تروریسم تشکر می‌کنیم.

وی درباره نشست امروزش با همتای عراقی خود نیز افزود: امروز درباره شرایط ویژه‌ای که در منطقه بعد از گردن زدن عالم روحانی شیخ نمر در منطقه پیش آمده صحبت کردیم.

ظریف با محکوم کردن اقدام آل سعود در به شهادت رساندن آیت الله النمر گفت: این اقدام به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

عربستان در کنار اسرائیل ایستاد

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین گفت: متاسفانه عربستان سعودی در مخالفت با مذاکرات هسته‌ای همگام با اسرائیل عمل کرد و اقداماتی علیه مردم ما و پایین آوردن قیمت نفت انجام داد و این در حالی است که ایران همیشه با سعه صدر با این اقدامات برخورد می‌کرد و متاسفانه این تلاش ما توسط عربستان به صورت مناسب پاسخ داده نشد و این روند تنش آفرینی باید متوقف شد.

ظریف با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال تنش آفرینی در منطقه نیست گفت: انفاقاتی که شنبه شب در تهران و مشهد افتاد به هیچ وجه قابل قبول نیست و تمامی مقامات ایران این افدامات را محکوم کردند. دولت جمهوری اسلامی ایران هم به لحاظ شرعی و قانونی خود را موظف می‌داند از تمام دیپلمات‌هایی که در ایران مهمان بودند محافظت کنند. بعد از این رویداد کشورمان تمام افدامات لازم برای محافظت از کارمندان سفارت در تهران و مشهد را انجام داد، اما متاسفانه عربستان بر اساس همان سیاست تنش زایی اقدام کرد، همه ما امروز نیاز داریم در برابر افراط و تروریسم و فرقه گرایی متحد شویم.

وی همچنین درباره اهمیت جوامع اسلامی برای مقابله با دشمنان گفت: ما معتقدیم که در جهان اسلام همه ما باید مبارزه با مظاهر مخالف اسلام که تکفیر و ارهاب و افراط است را در یک جبهه انجام دهیم نه اینکه علیه هم ائتلاف کنیم. البته معتقدیم که این ائتلاف‌ها نه تاثیری دارند و نه جدی هستند.

بیشترین نقش را در اجرای برجام ایران و آمریکا ایفا می‌کنند

جعفری: از شنیدن خبر شهادت شیخ النمر شوکه شدیم

در ادامه ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق نیز به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت و درباره شرایط منطقه گفت: در دولت عراق تصمیم گرفتیم با توجه به شرایط موجود در منطقه و روابطی که با ایران و کشورهای عرب برادر داریم حرکتی را برای جلوگیری از افزایش بحران انجام دهیم.

وزیر خارجه عراق درباره اقدام رژیم آل‌سعود در به شهادت رساندن آیت الله نمر باقر النمر نیز گفت: اعدام شیخ نمر را محکوم می‌کنیم. وی فردی خواهان اصلاحات بود و اعتقادی به استفاده از سلاح نداشت. وقتی این خبر را شنیدیم شوکه شدیم و از دیروز با پنج تا شش وزیر خارجه عرب و دبیر کل اتحادیه عرب در این باره صحبت کردم و هدف از این گفتگوها آرام کردن شرایط و تلاش در جهت حل مساله است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایبندی در برابر پایبندی

پایبندی در برابر پایبندی

تکلیف ما در برابر جلسه شورای حکام صرف‌ نظر از هر نتیجه‌ای که داشته باشد، مشخص است. ما در مجلس شورای اسلامی قانونی تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران تصویب کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر