jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۸۶۷۸۳۵   ۰۶ دی ۱۳۹۴  |  ۱۶:۲۷

جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر علی اکبر ولایتی برگزار شد.

تجربه امیرکبیر امروز هم در مقابله با استعمار به کار می‌آید

به گزارش جام جم آنلاین، در این جلسه که به مناسبت فرارسیدن سالگرد شهادت میرزا تقی خان امیرکبیر - موسس مدرسه دارالفنون- در محل این مدرسه برگزار شد؛ دکتر علی اکبر ولایتی طی سخنانی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره میرزا تقی خان امیرکبیر گفت: یاد و خاطره نیک امیرکبیر به عنوان یک چهره درخشان و خدوم به فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، هیچگاه از حافظه ملت ایران محو نخواهد شد.

وی افزود: مدرسه دارالفنون به عنوان نخستین مرکز آموزش عالی که به سبک جدید در کشور دائر شد، به دست توانا و باکفایت این سیاستمدار متدین و وطن‌دوست بنیان نهاده شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: هرچند بر سر این مدرسه بعد از عزل و شهادت امیرکبیر همان رفت که بر سر همه ملت ایران رفت و حکام بی‌کفایت و خودفروخته قاجار این مدرسه را از هدف اصلی آن که آموزش علوم و فنون روز در عین حفظ هویت ملی بود، تهی کردند؛ اما این برگ درخشان در کارنامه پرافتخار امیر کبیر برای همیشه ثبت و ضبط شده است.

دکتر ولایتی با اشاره به بخشی از خدمات امیرکبیر در جریان مذاکرات "ارزنه الروم" با دولت عثمانی که به تثبیت و تحکیم مرزهای غربی کشور انجامید؛ گفت: در این مذاکرات با پایمردی امیرکبیر و مقاومت او در برابر همه تهدیدات عثمانی‌ها که حتی تا ضرب و جرح همراهان امیرکبیر پیش رفت، با رعایت منافع ملی و مصالح کشور، مرزهای غربی کشور که آن زمان با دولت عثمانی مشترک بود؛ تثبیت و تحکیم شد.

وی افزود: مرحوم امیرکبیر قطعا از مفاخر تاریخی و فرهنگی ایران معاصر و نماد اتکا بر توان ملی و بومی برای پیشرفت و رشد کشور است و تجربه او امروز هم در مقابله با استعمار به کار می‌آید.

بعد از سخنان دکتر ولایتی، ادامه گزارش اقدامات انجام شده و برنامه‌های در دست اقدام وزارت آموزش و پرورش به منظور انعکاس دستاوردها و مفاخر تمدن اسلام و ایران ارائه شد.

در این بخش از گزارش که به اقدامات حوزه "معاونت فنی و حرفه‌ای" و "مجلات رشد" در این زمینه اختصاص داشت، ضمن تاکید بر لزوم تدوین " طرح جامع نحوه انعکاس موضوع فرهنگ وتمدن اسلام و ایران در کتب درسی" مواردی مانند تناسب موضوع ارائه شده با سرفصلهای مندرج در کتاب درسی مربوطه، توجه به مفاخر هر منطقه از کشور برای انعکاس آن موضوع در کتب درسی آن استان و در نظر گرفتن مفاخر علمی تاریخ معاصر کشور مانند شهدای هسته‌‎ای نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

پس از ارائه این گزارش، اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن به شرح ذیل است: پرداختن به ارزش‌ها و توانمندی‌های تمدن اسلامی ایرانی برای زندگی امروز در حوزه‌های مختلف مانند معماری و شهرسازی، خودداری از ترویج الگوهای غیربومی و بکارگیری الگوهای بومی در مثال‌های علمی، طراحی قالب‌های جذاب و گیرا در ارائه مفاهیم بویژه در صفحه‌آرایی کتب درسی، همکاری بیشتر با سازمان میراث فرهنگی و پرداختن بیشتر به آن وجوه و جنبه‌هایی از تمدن اسلام و ایران که تاکنون مغفول مانده است.

بعد از سخنان اعضای کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محی الدین محمدیان معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان برنامه‌ریزی و تالیف کتب درسی هم طی سخنانی گفت: قریب به 1050 عنوان کتاب درسی و تعداد زیادی از نشریات کمک آموزشی در وزارت آموزش وپرورش تولید می‌شوند که باید از این ظرفیت خوب به نحو شایسته استفاده شود.

وی افزود: حوزه تعلیم وتربیت توزیع کننده و مصرف کننده علمی است که باید در حوزه و دانشگاه تولید شود و تا موضوع تولید علم جدی گرفته نشود، مشکلات ادامه خواهد داشت.

در ادامه جلسه دکتر ولایتی هم طی سخنانی گفت: موضوع "بازتعریف هویت ایرانی" مساله و موضوع اصلی تمدن اسلام و ایران است.

وی افزود: توجه جدی به هویت اسلامی و ایرانی از زمان صفویه به این سو جدی گرفته شد و تمام حملات استعمارگران به صفویان هم به دلیل این حرکت مثبت آنان است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

رهبر معظم انقلاب دیروز در بیانات‌شان به موضوع پیگیری مشکلات استان خوزستان و همچنین بی‌تدبیری‌ هایی که در جریان معضلات این استان صورت گرفته اشاره کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر