jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۶۴۳۴۰   ۲۴ آذر ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

رئیس قوه قضاییه، انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری را بسیار مهم ارزیابی کرد و خواستار انجام وظایف قانونی دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات در حیطه‌های مختلف، پرهیز از تشویش اذهان عمومی از سوی افراد مختلف و رسانه‌ها و طرح سخنان و ادعاهای ناروا، غیرمنطقی و خلاف قانون درخصوص انتخابات شد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در جلسه دیروز مسئولان عالی قضایی برخی اقدامات رسانه‌ای را درخصوص انتخابات ناصحیح دانست و تصریح کرد: گاهی رسانه‌ها به حرف‌هایی دامن می‌زنند که صحیح نیست، از آن جمله سخنان بی پایه‌ای است که درباره نظارت مجلس خبرگان بر رهبری و نهادهای زیرمجموعه ایشان مطرح می‌شود. وی با اشاره به این‌که برخی افراد، آرزوها و توقعات غیرقانونی خود را که ربطی به قانون اساسی ندارد مطرح می‌کنند، نظارت مجلس خبرگان بر رهبری را سخنی نادرست و غیرقانونی اعلام کرد و گفت: در قانون اساسی چیزی به نام نظارت بر رهبری نداریم. رئیس قوه قضاییه به مواد 107، 108،109،110 و 111 قانون اساسی و اصل پنجم آن درباره شرایط، صفات و ویژگی‌های رهبری در نظام جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: مطابق قانون اساسی تشخیص دارا بودن شرایط رهبری یا فقدان این شرایط به عهده خبرگان رهبری است و طبیعی است که مقوله تشخیص از نظارت جداست و این دو تلازمی با هم ندارد. رئیس قوه قضاییه با اعلام این‌که متاسفانه گاهی از قول برخی افراد و شخصیت‌ها چنین حرف‌ها و چنین توقعاتی را می‌نویسند و مطرح می‌کنند که انتظارش نمی‌رود، چون علی‌القاعده باید به نص قانون اساسی واقف باشند گفت: نظارت مجلس خبرگان بر رهبری مانند این است که بگوییم افراد در مقام تقلید از مراجع، چون باید شرایطی همچون (اعلم بودن یا مجتهد مطلق بودن) یا عدالت را در مرجع تقلید احراز کنند، پس بر وی نظارت دارند! سخنی که بطلان آن روشن است، چون وظیفه مقلد تشخیص ویژگی‌ها و صفات مرجعیت است. خلاصه، آنچه در قانون اساسی آمده است «تشخیص» صفاتی خاص یا فقدان آن در رهبری است و تشخیص، تلازمی با نظارت ندارد. آیت‌الله آملی‌لاریجانی از رسانه‌ها خواست از مطرح کردن مباحث خالی از استناد و فضا‌سازی‌های ناسالم در آستانه برگزاری انتخابات پرهیز کنند تا انتخاباتی پرشور با مشارکت قشرهای مختلف مردم و در فضایی سالم
برگزار شود
.

پاسخ آملی‌لاریجانی به ادعاهای حقوق‌بشری کری

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود به موضعگیری اخیر مقامات آمریکایی علیه جمهوری اسلامی ایران به بهانه سالروز اعلامیه جهانی حقوق بشر اشاره کرد و افزود: ادعاهای حقوق بشری از کشوری مانند آمریکا مضحک است. آیت‌الله آملی‌لاریجانی گفت: جمهوری اسلامی ایران در طول چند دهه گذشته مردم‌سالاری را به تمام معنا حتی در اوج تحریم‌ها و جنگ تحمیلی اجرا کرده است و در مقابل درکشوری مانند عربستان هیچ‌گاه حکومت بر مردم‌سالاری استوار نبوده است. اما حقوق بشر آمریکایی ایران را ناقض حقوق بشر می‌داند و از کشوری مثل عربستان به تمام معنا حمایت می‌کند؛ کشوری که نسبت به همسایه خود یمن مرتکب جنایات جنگی شده است. رئیس قوه قضاییه تبعیض نژادی و بی‌احترامی به حقوق اقلیت‌ها، سیاهپوست‌ها و مسلمانان را در آمریکا کاملا واضح و آشکار دانست و گفت: آنچه از سوی آمریکا به عنوان حقوق بشر مطرح می‌شود، توحش و بربریتی است که به آن رنگ و لعاب حقوق بشری زده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عباس‌ آقا باشیم

عباس‌ آقا باشیم

سال‌ها پیش توی یک مدرسه تئاتر به کار مشغول بودم. ساختمانی با موقعیت اداری را دوستی اجاره کرده‌بود که چند کلاس داشت و یک پلاتوی نسبتا بزرگ برای تمرین‌ها و کلاس‌های عملی.

پایبندی در برابر پایبندی

پایبندی در برابر پایبندی

تکلیف ما در برابر جلسه شورای حکام صرف‌ نظر از هر نتیجه‌ای که داشته باشد، مشخص است. ما در مجلس شورای اسلامی قانونی تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران تصویب کردیم.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر