jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۵۹۳۰۵   ۰۳ آذر ۱۳۹۴  |  ۲۱:۴۳

کمیسیون مشترک ایران و 1+5 شانزدهم آذر در وین

عراقچی: تبادل اورانیوم با روسیه پس از گزارش آژانس انجام می‌شود

معاون وزیر خارجه کشورمان که در وین به سر می‌برد گفت تبادل اورانیوم با روسیه انجام می شود و ما از آنها کیک زرد می‌گیریم.

عراقچی: تبادل اورانیوم با روسیه پس از گزارش آژانس انجام می‌شود

معاون وزیر امور خارجه که صبح سه شنبه وارد وین شد طی یک روز علاوه بر اشمید با یوکیا امانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و استفان مال هماهنگ کننده ارشد امریکا برای اجرای برجام دیدار و گفت و گو کرد.

سیدعباس عراقچی پس از دیدار با یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: تبادل اورانیوم با روسیه انجام می شود و ما از آنها کیک زرد می گیریم و احتمالا بعد از گزارش آژانس این کار انجام می شود.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در پاسخ به سوالی درباره تبادل اورانیوم به تسنیم گفت: در خصوص تبادل اورانیم و گرفتن کیک زرد از روسیه تمام قرار داد ها امضاء شده اما منتظریم که موضوع پرونده پی ام دی بسته شود . آن هم در گزارش 15 دسامبر شورای حکام مطرح می شود. بعد از آن این کار را انجام می دهیم.

معاون وزیر امور خارجه درباره دیدارش با آمانو هم گفت: قرار بود یک جلسه جمع بندی با آقای آمانو داشته باشیم بر اساس نقشه راهی که بین ما و آژانس است برای بررسی مسائل گذشته که اصطلاحا به عنوان پی ام دی شناخته می شود.

عراقچی افزود: ما طبق نقشه راه حرکت کرده ایم و آژانس هم بر اساس نقشه راه گزارش خود را ارائه می دهد. بنا بر این بود که یک جلسه جمع بندی بین ما و آژانس تشکیل شود که این جلسه امروز در سطح کارشناسی برگزار شد .

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه اظهار داشت: بنده و آقای آمانو مروری کردیم بر بحث های کارشناسی که در این زمینه انجام شده بود , برخی اختلاف نظر ها و برخی تفاوت دیدگاه ها وجود دارد. در تلاش هستیم که این ها را به هم نزدیک کنیم که انشاالله گزارش نهایی آژانس , گزارشی باشد بر اساس واقعیت هایی که وجود دارد و همکاری های ایران با آژانس کاملا به طور واقعی نشان داده شود.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام اظهار امیدواری کرد: این گزارش در پایان موجب شود موضوعی که به عنوان فعالیت های احتمالی نظامی ایران شناخته می شود و مورد ادعای کشور های غربی بوده خاتمه پیدا کند و پرونده آن بسته شود.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است شما دیداری با مدیرکل آژانس مجددا داشته باشید، گفت: قرار ما بر این شد که تماس های فنی بین متخصین و کارشناسان دوطرف و مشورت ها ادامه پیدا کند, تا زمانی که گزارش آژانس تکمیل شود و اگر در این فاصله نیاز باشد که مذاکراتی انجام دهیم , حتما این کار را خواهیم کرد ,اما فعلا تماس های ما درسطح کارشناسی پیدا خواهد کرد.

معاون وزیر امورخارجه اضافه کرد: گزارش آژانس به شورای حکام آژانس ارائه خواهد شد و تصمیم گیری در این خصوص با شورای حکام خواهد بود. برآورد ما این است که شورای حکام در حدود 15 دسامبر تشکیل جلسه دهد ، گزارش را برسی کند و طی قطعنامه ای که 1+5 متحد هستند که به شورای حکام دهند با هدف بستن پرونده انشالله این پرونده را به طور کامل ببندند و تمام شود.

چند هفته آینده،هفته های حساسی است

عراقچی پس از دیدار با استفان مال هماهنگ کننده ارشد آمریکا برای اجرای برجام نیز گفته بود: "چند هفته آینده،هفته های حساسی است. اجرای برجام در هر دوطرف نکاتی دارد که باید دقیقا تنظیم و هماهنگ شود."

کمیسیون مشترک ایران و 1+5 شانزدهم آذر در وین

همچنین سید عباس عراقچی رییس ستاد پیگیری اجرای برجام به ایرنا گفت جلسه بعدی کمیسیون مشترک ایران و 1+5 هفتم دسامبر(16 آذر) در وین تشکیل خواهد شد.

تعیین تاریخ جلسه بعدی کمیسیون مشترک ایران و 1+5 یکی از موضوع های مذاکره عراقچی با هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود.

اشمید شامگاه سه شنبه با عراقچی درباره روند اجرای برجام و اقداماتی که اروپا باید در این زمینه انجام دهد مذاکره کرد.

عراقچی جلسه خود با اشمید را خوب توصیف کرد و افزود که در این مذاکره ، روند اجرای برجام را مرور کردیم.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام بعد از دیدار با اشمید وین را به مقصد تهران ترک کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر