jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۵۸۹۶۱   ۰۲ آذر ۱۳۹۴  |  ۲۰:۰۹

محققان دانشگاه MIT موفق به توسعه یک حسگر خوردنی شده اند که پس از ورود به دستگاه گوارش، ضربان قلب و تنفس را کنترل می کند.

ضربان قلب و تنفس را با حسگر خوردنی کنترل کنید

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ساینس، اندازه گیری ضربان قلب و تنفس بیمار معمولا با استفاده از حسگرهایی صورت می گیرد که مستقیما به پوست متصل می شوند.

محققان دانشگاه MIT موفق به توسعه یک حسگر خوردنی شده اند که با استفاده از خصوصیات امواج صوتی ضبط شده از بخش های مختلف دستگاه گوارش، تعداد ضربان قلب و تنفس با دقت خوبی قابل اندازه گیری است.

این دستگاه شامل یک میکروفون بسیار کوچک حساس است که در یک کپسول سیلیکونی قرار می گیرد و به راحتی بلعیده می شود.

این قرص سیلیکونی همچنین شامل پردازشگرهای الکترونیکی است که از میان تمام امواج صوتی موجود در دستگاه گوارش، امواج حاصل از قلب و سیستم تنفسی را مجزا می کند و از طریق سیگنال های بی سیم، به یک گیرنده خارجی در فاصله حداکثر سه متری ارسال می کند.

نظارت بر عملکرد قلب و سیستم تنفس بیماران قلبی و ریوی، از مهمترین کاربردهای این قرص سیلیکونی است.

چندی پیش محققان موفق به ساخت یک قرص مجهز به دوربین خوردنی شدند که می تواند یک ویدئو با کیفیت HD از داخل بدن به گیرنده خارجی بفرستد. این محصول موفق به دریافت تاییدیه از سازمان غذا و داروی آمریکا شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها