نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره گزارش یوکیا امانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: گزارش مدیرکل نشان می دهد همه فعالیت های هسته ای در تاسیسات ایران تحت نظارت آژانس ادامه دارد.
کد خبر: ۸۵۷۷۱۲
فعالیت های هسته ای ایران تحت نظارت آژانس ادامه دارد

به گزارش جام جم آنلاین ، رضا نجفی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما در وین درباره این گزارش که شامگاه چهارشنبه منتشر شد، افزود: گزارش جدید مدیرکل دومین گزارش فصلی آژانس پس از تصویب قطعنامه 2231 شورای امنیت است. مدیرکل در چند جای گزارش خود به لغو همه قطعنامه های قبلی شورای امنیت بر اساس قطعنامه 2231 این شورا اشاره کرده است.

نماینده ایران گفت: نکات جدید گزارش عمدتا اشاره به تحولات چند ماه اخیر است از جمله دیدار مدیرکل آژانس با ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران ، دیدار با دکتر صالحی و همین طور وزیر امورخارجه، تکمیل اقدامات نقشه راه، دیدار آمانو و معاونش از یک ساختمان در پارچین (که قبلا هم گزارش داده بود) و برخی اقدامات و فعالیتهای مقدماتی مربوط به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام).

وی افزود: این گزارش همچنین نشان می دهد همه فعالیت های هسته ای در تاسیسات ایران تحت نظارت آژانس ادامه دارد و هیچ انحرافی از مقاصد صلح آمیز نداشته است. متاسفانه گزارش باردیگر شامل جزییات فنی و غیر ضروری است که بارها مورد اعتراض ما و جنبش عدم تعهد بوده است.

به گفته نماینده کشورمان در آژانس، این گزارش در بخش اجرای اقدامات داوطلبانه ایران طبق توافق ژنو و تمدید آن؛ مجددا بر راستی آزمایی اجرای این اقدامات توسط آژانس صحه گذاشته و یکی از ضمائم گزارش به آن اختصاص دارد.

وی افزود: مقایسه این گزارش با گزارش های قبلی مجددا نشان می دهد که آژانس مطلب محتوایی جدیدی در رابطه با وظیفه اصلی اش یعنی اجرای پادمان در ایران برای ارائه ندارد و به جز تکرار محتویات گزارش های قبلی که البته ارقامش تغییر کرده مطالبش تقریبا همان مطالب قبلی هستند.

نجفی گفت: آژانس در بخش مربوط به مسائل حل نشده، به سیر تاریخی مسائل گذشته پرداخته و با اشاره به دو قطعنامه سالهای 2011 و 2012 شورای حکام که سبب شد موضوع پی ام دی در دستور کار آژانس قرار گیرد، روندی را که منجر به توافق بر سر «چارچوبی برای همکاری» و «نقشه راه» برای حل همه مسائل گذشته شد شرح داده است.

نماینده ایران در آژانس افزود: آژانس اشاره کرده که طبق نقشه راه، پس از ارائه توضیحات مکتوب ایران در 15 اوت، آژانس سوالاتش را در مورد ابهام هایی که در مورد این توضیحات داشته در 8 سپتامبر به ایران داده و سپس جلسات کارشناسی - فنی برگزار و آژانس فعالیت های پادمانی را در چند جای مشخص اجرا کرده است.

وی افزود: این گزارش اشاره ای هم به گزارش قبلی آمانو در مورد دیدار وی و معاونش از پارچین دارد. دیدار آمانو از پارچین که بنده هم وی را همراهی می کردم فقط یک دیدار عمومی و تشریفاتی بود و این بر اساس توافقی بود که طبق نقشه راه کرده بودیم. بر خلاف بازرسی های رسمی، آنها هیچ تجهیزاتی نداشتند و مدت بسیار کوتاهی در آن ساختمان بودند.

نماینده ایران در آژانس افزود: در این باره قبلا هم توضیح داده ایم که آنها دیدند ساختمانی که ادعا می شد در آن فعالیت مشکوک انجام می شود یک ساختمان معمولی است که هیچ فعالیت ممنوعه ای هم در آن انجام نمی شود و هیچ تجهیزاتی هم ندارد. این با ادعاهایی که قبلا میشد کاملا مغایر بود. اینکه آمانو در گزارشش تکرار کرده که آنجا علائمی از یک بازسازی اخیر دیده شده اگر منظور ساخت یک اتاق استراحت است گمان نمی کنیم چنین موضوعی باید اهمیت زیادی داشته باشد.

به گفته نجفی، در مورد نمونه برداری تکرار شده در گزارش،همانطور که قبلا هم اعلام شد متخصصان فنی ایران نمونه برداری از سایت پارچین را بدون حضور بازرسان آژانس انجام داده‌اند و تاکید می کنیم هیچ بازرسی هیچ زمانی وارد سایت نشده است.

وی افزود: نکته مهم این است که آژانس اعلام کرده ایران همه اقدامات نقشه راه را تکمیل کرده است و مدیرکل گزارش ارزیابی نهایی خود را برای اقدام توسط شورای حکام تا 15 دسامبر خواهد داد. برخی فکر می کنند مدیرکل باید پرونده را ببندد در حالیکه تصمیم گیرنده کشورهای عضو شورای حکام هستند که باید قطعنامه های قبلی شورا را لغو کنند و مدیرکل وظیفه اش تنها ارائه گزارش مبتنی بر حقایق وبصورت بیطرفانه است.

نماینده ایران در آژانس تاکید کرد: همانطور که می دانید طبق بند 14 برجام، کشورهای 1+5 متعهد هستند که قطعنامه ای را برای اقدام به شورای حکام ارائه کنند که هدفش بستن مسائل گذشته است. اقدام شورای حکام می تواند رد یا قبول قطعنامه باشد که البته رد کردن آن بعید است. پس برای بستن پرونده باید تا اجلاس فوق العاده شورای حکام که احتمالا 24 آذر برگزار می شود منتظر ماند.

وی گفت: در مورد جمع آوری برخی سانتریفیوژها که در گزارش ذکرشده، همانطور که اعلام شده برخی اقدامات زمانبر که البته قابل بازگشت هم هستند مثل جمع کردن سانتریفیوژهایی که سالهاست غیرفعال در سایتهای ما باقی مانده اند بعنوان کارهای مقدماتی انجام می شوند.

نجفی در پایان تاکید کرد: البته اقدامات خاصی مثل شروع اقدام برای بازطراحی راکتور اراک و یا تبادل مواد غنی شده تنها پس از پایان یافتن پروند مسائل گذشته ایران در شورای حکام آژانس، آغاز خواهند شد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها