معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر در واکنش به اظهارات روز گذشته احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل گفت: تعامل منطقی و همکاری سازنده با مکانیزم‌های بین المللی حقوق بشری یکی از وجوه راهبرد حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران بوده و است.
کد خبر: ۸۵۰۷۱۶
واکنش معاون ستاد حقوق بشر به اظهارات احمد شهید

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی در گفت‌وگویی در این باره افزود: ایران همواره به تعهدات حقوق بشری خود پایبند بوده و بر این اساس، با مکانیزم‌های بین المللی در این خصوص همکاری داشته است.

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر با بیان اینکه ایران همواره به مکاتبات و گزارش‌های مرتبط با مکانیزم‌های حقوق بشری از جمله گزارشگران ویژه و ادعاها و اتهامات حقوق بشری علیه خود پاسخ های مستدل و تفصیلی ارائه کرده است، گفت: ایران با در پیش گرفتن این رویه هیچگاه اجازه نداده است تا انتشار مطالب انحرافی و بی اساس علیه کشورمان محملی برای شکل دهی به افکار عمومی تبدیل شود.

وی در همین راستا تأکید کرد که روشنگری در حوزه ادعاها و اتهامات یکی دیگر از وجوه راهبرد حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران بوده و است.

غریب آبادی همچنین گفتگوی کارشناسی با مقامات دفتر کمیسر عالی و گزارشگر ویژه در حاشیه اجلاس‌های بین المللی به ویژه در ژنو را موضوعی تازه ندانست و افزود: در این گفتگوها که در حاشیه اجلاس‌های شورای حقوق بشر و از جمله اجلاس سی‌ام (شهریور 1394) انجام شده، انتقادات جدی طرف ایرانی نسبت به عملکرد و رویه کاری گزارشگر ویژه منتقل شده است. در این راستا موضوعاتی نظیر عملکرد سیاسی و غیرحرفه‌ای گزارشگر، حمایت وی از مجرمان و گروه‌های تروریستی و استفاده از منابع غیر موثق قابل ذکر هستند.

وی با اشاره به اینکه انعکاس دستاوردها و اقدامات مثبت کشورمان در حوزه های مرتبط با حقوق بشر و حقوق شهروندی یکی دیگر از وجوه راهبرد حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: متأسفانه کشورهای غربی و نهادهای بین المللی تعمداً تلاش‌های ایران در مبارزه جدی با مواد مخدر را نادیده می‌گیرند و بلکه حتی فراتر از آن سعی در جوسازی علیه کشورمان از جمله در ارتباط با مجازات های مرتبط با جرایم مواد مخدر دارند. از این رو هیئت ایرانی شرکت کننده در اجلاس سی‌ام شورای حقوق بشر، سیاست‌ها و اقدامات کشورمان در این حوزه را برای مقامات دفتر کمیسر عالی حقوق بشر و گزارشگر ویژه تشریح نمود که با استقبال حاضران در نشست مواجه شد.

غریب آبادی افزود: پس از تشریح دستاوردها، گزارشگر ویژه، قاچاقچیان مواد مخدر را چالش بسیار بزرگی برای امنیت خواند و از تلاش‌های ایران و پلیس مبارزه با مواد مخدر قدردانی کرد.

معاون ستاد حقوق بشر اذعان گزارشگر ویژه به تعاملات ایران، پاسخگویی کامل به ادعاها و برگزاری نشست های توجیهی را اقدامی جدید از سوی او خواند و تأکید کرد که اکنون وقت آن رسیده است که وی مهر پایانی بر ادعاها و اتهامات بی اساس خود علیه جمهوری اسلامی ایران بزند و از تکرار آنها پرهیز کند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها