jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۴۸۱۴۰   ۲۸ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۳:۱۷

زنان سعودی در سالهای اخیر به سهولت جذب گروههای تروریستی و افراطی از جمله القاعده و گروه تروریستی داعش شده اند و همین امر باعث شده تا پژوهشگران سعودی درصدد ریشه یابی آن برآیند.

زنان سعودی چگونه جذب داعش می شوند؟

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، جهان عرب درسالهای اخیر شاهد پیوستن برخی زنان سعودی - از هیله القیصر و اروی بغدادی و ریما الجریش گرفته تا می الطلق و امنیه الراشد و ندی القحطاتی و ساجر- به گروه تروریستی القاعده و داعش بوده است و در همین خصوص خانم میرفت عبدالرحمن پژوهشگر سعودی هشدار داد که گروههای تروریست هدف راهبردی خود را جذب زنان سعودی قرار داده اند. این امر درسایه کوتاهی در راهبرد امنیتی بررسی مشارکت زنان در تروریسم و چگونگی مبارزه با آن صورت گرفته است.

این پژوهشگر زن سعودی خواستار تشدید نظارت امنیتی بر زنانی شده است که علایم و نشانه های تفکرات افراط گرایانه و تمایل به حمایت از گروههای تندرو را در بخش های دولتی رسمی یا نهادهای جامعه مدنی یا کارهای داوطلبانه دارند.

هدف از این کار جلوگیری از توانایی آنها برای تحریک با اقدام های تروریستی یا جمع آوری کمک های مالی یا تسهیل هرگونه پشتیبانی از گروههای تندرو است.

این پژوهشگر تِز کارشناسی ارشد سال جاری خود را در دانشکده عدالت جنایی بخش شریعت و حقوق دانشگاه عربی علوم امنیتی نایف مورد بحث و بررسی قرارداد و خاطرنشان کرد: غرق کردن فکری زنان باعث گسترش تندروی خشونت آمیز در بین فرزندان خانواده و جامعه پیرامون آن می شود.

این پژوهش بدنبال پاسخ به سوال ماهیت و چگونگی مشارکت زنان درمسایل تروریستی بوده و از جمله به این نتیجه رسیده است که جذب زنان در گروههای تروریستی از مهمترین راهبردهای سازمانها و گروههای تروریستی است.

خانم میرفت عبدالرحمن، پژوهشگر سعودی، با اشاره به تفاوت اقدام های کیفری درخصوص دستگیری و بازجویی پرونده های مشارکت زنان در تروریستم توصیه هایی را مطرح کرده است که بارزترین آنها، ضرورت تدوین طرح ها و راهبردهای درمانی برای مبارزه با تندروی فکری تکفیری و خشونت در نزد زنان است؛ بویژه در بخش های مختلف آموزشی و دانشگاهها و واحدهای زنان در نهادهای دولتی. زیرا غرق کردن فکری زنان در این عرصه به گسترش افراط گرایی خشن در بین اعضای خانواده و جامعه منجر می شود.

تشویق دستگاههای امنیتی ویژه در وزارت کشور و ادارات امنیتی ویژه مبارزه با تروریسم و افراط گرایی برای تشدید نظارت امنیتی بر آن دسته از زنان که نشانه های افراط گرایی فکری و تمایل به حمایت از سازمان های افراطی در بخش های دولتی یا جامعه مدنی یا کارهای داوطلبانه دارند، از دیگر این توصیه ها است تا با این کار جلوی توانایی آنها برای تحریک به اقدام های تروریستی یا جمع آوری کمک های مالی یا تسهیل هرگونه پشتیبانی از گروههای تندرو گرفته شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اسم رمز عملیات غرب علیه لبنان

اسم رمز عملیات غرب علیه لبنان

لبنان اگر دیر زمانی به عروس خاورمیانه و کشور سپید معروف بود، امروز اما کشوری است با بحران‌های ریز و درشت و نگرانی‌های فزاینده در قبال آینده‌ای مبهم.

پشت پرده پیشروی برق‌آسای طالبان

پشت پرده پیشروی برق‌آسای طالبان

محمد حنیف اتمر وزیر خارجه اشرف غنی گفته؛ هشتاد ولسوالی[شهرستان]در سراسرافغانستان باجنگ به اشغال طالبان درنیامده بلکه به دلیل «تخلیه‌ از قبل برنامه‌ ریزی شده» هم بوده...از آنسو انس حقانی مغز متفکر طالبان و پسر جلال‌الدین حقانی بنیانگزار شبکه حقانی در پی پیشروی‌های سریع طالبان گفت؛ «ده‌ها ولسوالی به طور مسالمت‌آمیز به دست مجاهدین افتاد. در قسمت برخی ولسوالی‌ها حتی تصمیم تسخیرشان وجود نداشت.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر