ظریف در نشست مقدماتی کنفرانس مونیخ:

تلاش می کنیم پرونده جیسون رضائیان را حل کنیم

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به پرونده جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن‌پست، گفت: ما در خصوص پرونده جیسون رضائیان در تلاش هستیم تا این مساله را از طریق بشردوستانه حل کنیم. البته اتهامات رضائیان قضایی و جدی است، ولی ما تلاش می‌کنیم تا این مشکل را حل کنیم.
کد خبر: ۸۴۶۹۵۰
تلاش می کنیم  پرونده جیسون رضائیان را حل کنیم

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، محمدجواد ظریف در نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ، با بیان اینکه همه باید از خودشان برای حل بحران سوریه انعطاف به خرج دهند، گفت: موضوع سوریه باید بازتعریف شود و ایران آماده است که یک بازی برد – برد را برای حل بحران سوریه در پیش گیرد.

وی افزود: متاسفانه این ذهنیت وجود داشته که اگر هر چیزی به ضرر غرب و آمریکایی‌ها باشد، به نفع ماست و اگر به تاریخ هم نگاه کنید، خیلی تاریخ درخشانی را نخواهید دید. ما همیشه در گذشته گزینه‌های غلط را انتخاب کردیم اما در نهایت به مذاکره رسیدیم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: گزینه‌های غلط شامل جنگ هم می‌شوند و تنها تفاوت مساله هسته‌ای ایران بود که در آن جنگ وجود نداشت. البته علیه ایران فشارهای زیادی وجود داشت و تحریم‌هایی از ابتدای انقلاب علیه ایران وضع شد اما هیچ ‌کدام نتوانست نتیجه‌ای را داشته باشد.

ظریف گفت: تحریم‌ها نتوانست ما را پای میز مذاکره بنشاند و این مساله را همتایان اروپایی ما می‌دانستند. ایران همواره از ۱۲ سال گذشته آماده مذاکره بود و نیاز نبود که غرب بخواهد ایران را پای میز مذاکره بکشاند. البته در آمریکا افرادی بودند که می‌خواستند مذاکرات شکست بخورد.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: بعضی کشورها فکر می‌کنند که توافق هسته‌ای ایران یک تهدید است و می‌پنداشتند که نشان دادن ایران به عنوان یک تهدید نزد جامعه بین‌الملل یک سرمایه محسوب می‌شود؛ خلق داعش، طالبان، القاعده و تسلیح صدام در جنگ تحمیلی علیه ایران یک نمونه از این اقدامات است.

ظریف گفت: سئوال ما برای همه این است که چه کسی باید اعتماد ایجاد کند؟ آیا ایران در خلق القاعده و طالبان و داعش نقش داشته است؟ آیا ایران قربانی این گروه‌ها نبوده است؟ آیا ایران تاکنون به کسی حمله کرده است؟ نباید در گذشته اسیر شویم، زیرا به ضرر همه است.

وی تاکید کرد: اگر ایران بخواهد در گذشته بماند و به آن بپردازد، خیلی حرف برای گفتن دارد. ما نباید امنیت خود را در بی ‌امنیتی دیگران ببینیم؛ بنابراین این اعتقاد ایران است که اگر ناامنی در منطقه وجود داشته باشد، به دیگر کشورها هم سرایت خواهد کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: ما آماده‌ایم برای حل بحران سوریه همکاری کنیم؛ به شرطی که به گونه‌ای نگاه نکنیم که تنها خودمان سود ببریم؛ باید توازن وجود داشته باشد. برخی کشورها فکر می‌کنند از بهار عربی و دیگر تحولات می‌توانند سود ببرند و توازن را به نفع خودشان رقم بزنند اما ما وضعیت باخت – باخت را در پی این تفکرات می‌بینیم. کسانی که در پی بی‌ثباتی دیگر کشورها بوده‌اند، آسیب‌ دیدند.

ظریف تصریح کرد: ما در سوریه به ثبات نیاز داریم و باید قبول کنیم راه ‌حل نظامی فایده‌ای ندارد و پیروزی‌های نظامی تبعاتی دارد؛ باید پیروزی‌های سیاسی داشته باشیم، زیرا در این صورت هر دو طرف فکر می‌کنند که پیروز هستند.

وی با بیان اینکه ائتلاف بین‌المللی علیه داعش در عراق و سوریه شکست خورده است، گفت: عمده پروازها علیه تروریست‌ها، پروازهای شناسایی بوده و هیچ پرواز عملیاتی وجود نداشته است زیرا آنها فکر می‌کنند اگر علیه تروریست‌ها اقدامی انجام دهند، به نفع بشاراسد کار کرده‌اند.

ظریف با بیان اینکه ایران نخواسته است عربستان را در منطقه منزوی کند، گفت: هلال شیعی یک توطئه برای ایران‌هراسی است. آنها می‌خواهند ایران‌هراسی را گسترش دهند.

وی همچنین با اشاره به پیشنهاد وزیر خارجه آلمان مبنی بر استفاده از ظرفیت گروه‌ ۱+۵ برای پایان حل بحران سوریه، گفت: ما امروز نزدیک به ایده استفاده از ظرفیت گروه ۱+۵ هستیم و مخالفتی در خصوص این مذاکرات نداریم، اما عربستان بارها خواسته است ایران را در خصوص موضوع سوریه منزوی کند.

ظریف با اشاره به پرونده جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن‌پست، گفت: ما در خصوص پرونده جیسون رضائیان در تلاش هستیم تا این مساله را از طریق بشردوستانه حل کنیم. البته اتهامات رضائیان قضایی و جدی است، ولی ما تلاش می‌کنیم تا این مشکل را حل کنیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها