jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۳۸۸۲۰   ۰۱ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۷:۱۳

محققان با بهره‌گیری از قدرت ترکیبی دو ویروس، یک آزمایش بالینی طراحی کرده‌اند که هدفش نابودی سلول‌های سرطانی است. این سلول‌ها به‌طور گسترده تکثیر می‌شوند، اما به طرز عجیبی نسبت به عفونت حساس هستند.

مبارزه با سلول‌های سرطانی با ترکیب دو نوع ویروس

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان یک آزمایش بالینی راه‌اندازی کرده‌اند که به دنبال استفاده از قدرت ترکیبی دو ویروس، جهت حمله به سلول‌های سرطانی، در بیماران مبتلا به تومورهای پیشرفته است.

این آزمایش بالینی، تحت نظر بیمارستان اتاوا، برای اولین بار در جهان منجر به استقرار همزمان دو ویروس در بستر سلول‌های سرطانی خواهد شد.

دکتر دیوید ستوجل، یکی از دانشمندان ارشد در بیمارستان کودکان شرق انتاریو و از مبدعان این روش گفت: «اگر نتایج آزمایش، مشابه نتیجه آزمایش روی موش‌ها و سایر مدل‌های آزمایشگاهی باشد، پیامدهای مثبتی برای درمان سرطان دارد.»

در این آزمایش از نسخه تغییریافته ویروس مارابا (که از پشه خاکی برزیلی جدا شده) و آدنوویروس استفاده شده‌ است که از ویروس سرماخوردگی به دست می‌آید.

دکتر جان بل، یک دانشمند ارشد از بیمارستان اتاوا و از دیگر محققان دخیل در این پروژه گفت: «با استفاده از دو نوع ویروس و یا چند نوع از عوامل زیستی، از راه‌های متعددی، به‌طور همزمان به سرطان حمله می‌شود. بدین ترتیب سلول‌های سرطانی فرصتی برای فرار نمی‌یابند و شانس موفقیت بسیار بالاتر است.»

ویروس، عامل عفونی بسیار تکامل‌یافته‌ای است که قادر به احاطه و نابود کردن سلول‌ها است. برای بیش از یک قرن، دانشمندان به دنبال استفاده از این قدرت برای مبارزه با سلول‌های سرطانی بوده‌اند که به‌طور گسترده تکثیر می‌شوند؛ اما به طرز عجیبی نسبت به عفونت حساس هستند.

ستوجل افزود: «همه ما می‌دانیم که سرطان مخفی است؛ در میان، سلول‌های سالم و عادی ما پنهان می‌شود و از پاسخ ایمنی بدن فرار می‌کند.»

ویروس مارابا که در آزمایشگاه اتاوا اصلاح ژنتیکی شده‌است، قادر به تشخیص تفاوت بین سلول‌های تومور و سلول‌های طبیعی و سپس حمله به سرطان با کمک سیستم ایمنی خود بدن است.

ستوجل، بل و پژوهشگر دیگری به نام دکتر برایان لیچی ، 15 سال پیش در بیمارستان اتاوا شروع به تحقیق درباره ویروس‌های مبارز با سرطان کردند و این آزمایش بالینی حاصل همکاری پایدارشان است. این آزمایش قرار است تا ماه نوامبر 2017 اجرا شود و شامل 79 بیمار است که تومورهای سرطانی‌شان در مقابل درمان‌های مرسوم مقاومت کرده‌اند. برخی از بیماران یکی از ویروس‌ها را دریافت می‌کنند؛ اما اکثر آن‌ها، هر دو هفته یک‌بار، هر دو ویروس را دریافت خواهند کرد.

پس از پایان آزمایش بالینی، یک سال طول می‌کشد تا محققان تمام داده‌ها را تجزیه‌وتحلیل کرده و یافته‌های خود را منتشر کنند.

در حال حاضر، منتخبان شرکت در این آزمایش بالینی، بیماران بزرگ‌سال مبتلا به تومورهای جامد هستند. محققان همچنین به دنبال بیمارانی هستند که سلول‌های سرطانی‌شان، نوع خاصی از پروتئین به نام MAGE-A3 آزاد می‌کنند که باعث آسیب‌پذیری سلول‌ها، به ویروس می‌شود. بیش از 30 درصد از تومورهای سرطانی این پروتئین را آزاد می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها