jamejamnashriyat
نشریات چمدان کد خبر: ۸۳۶۲۶۶ ۲۶ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۹:۰۰

زنان روستاهای خراسان جنوبی عروسک هایی را با تکیه بر فرهنگ اصیل بومی و ایرانی اسلامی با دست خود می سازند که این روز ها به سوغات گردشگری مهمی در این مناطق تبدیل شده است.

عروسک‌های ساخته شده به دست زنان خراسان جنوبی در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شده‌ است. این عروسک ها که محصول صنایع دستی این منطقه است به نوعی نماد زندگی و آرزوهای زنان روستاهای استان خراسان جنوبی هستند.از ویژگی‌های عمده این عروسک‌ها این است که هر یک نمادی از بخشی از زندگی مردمان این دیار هستند. در واقع هر کدام از این عروسک ها با خود داستان زندگی زنان، مردان وکودکان روستاهای این منطقه را همراه دارند.

زنان روستایی خراسان جنوبی برای هماهنگی بیشتر در تولید بهتر این صنایع دستی بومی و محلی در یک پروژه کسب و کار محلی سازماندهی شده اند. پروژه ای که از سوی سازمان جنگل‌ها و مراتع و سازمان ملل متحد حمایت می‌شود. این عروسک‌ها در واقع بهانه‌ای شده است که هم برای زنان روستایی منبع درآمدی شود و نوعی کارآفرینی در این مناطق صورت بگیرد و هم این که با تکیه بر مهارت‌های زنان محلی و فرهنگ غنی این منطقه حفظ شود.

در واقع باید بر این نکته تاکید کرد که عروسک‌های خراسان جنوبی فقط یک کالای ساده نیستند، بلکه پشت هر کدام از آن ها حکایت ها و داستان‌های مختلفی از تاریخ روستاهای این منطقه و سبک زندگی بومی آنان وجود دارد. که نشان از هویت و ارزش تاریخی آن‌ها دارد، برای همین عروسک‌های خراسان جنوبی تنها یک محصول گردشگری نیست بلکه هویت بخش فرهنگ آن مردمان نیز محسوب می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر