jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۳۱۸۴۳   ۱۱ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۱:۴۰

اوباما یک گام تا فرار از چنگ بازها

حمایت ۳۳ سناتور و ۷۰ عضو مجلس نمایندگان از برجام

حمایت ۳۳ سناتور و بیش از ۷۰ عضو مجلس نمایندگان آمریکا از برجام موجب شده تا «اوباما» با خیالی آسوده روزهای باقی مانده تا ۱۷ سپتامبر را سپری کند و هراسی از رای منفی مخالفان به توافق هسته ای نداشته باشد.

حمایت ۳۳ سناتور و ۷۰ عضو مجلس نمایندگان از برجام

رئیس‌ جمهور ایالات متحده، برای وتوی احتمالی رای مخالف سنای آمریکا به توافق هسته ای میان ایران و کشورهای ۱+۵، به ۳۴ رای موافق نیاز دارد. روز گذشته به ترتیب سناتور «باب کیسی» و سناتور کریس کونز، به حامیان توافق هسته‌ای در سنای ایالات متحده پیوستند و شمار سناتورهای حامی توافق با این حساب به ۳۳ نفر رسید. بدین ترتیب حامیان توافق به یک رای دیگر برای قانونی کردن حق استفاده از وتوی رئیس‌جمهوری علیه اکثریت احتمالی مخالفت‌ها نیاز دارند اما بنا بر گزارش‌ها آنها در تلاش هستند که شمار موافقان را به ۴۱ نفر برسانند تا به این صورت توافق به اجرا درآید و نیازی هم به وتوی رئیس‌جمهوری نباشد.

به گزارش مهر،از مجموع یکصد سناتور آمریکایی ۴۴ نفر عضو حزب دموکرات هستند و احتمال افزایش تعداد سناتورهای حامی برجام به بیش از ۳۴ نفر نیز وجود دارد. در مجلس نمایندگان نیز حامیان به مجموع ۱۴۶ رای نیاز دارند. در این مجلس نیز بیش از ۹۰ نفر از دموکرات‌ها که در میان آنها گروهی از نمایندگان ارشد به چشم می خورند حمایت خود را از توافق اعلام کرده‌اند

روزنامه نیویورک‌ تایمز در این رابطه می نویسد: دو رای اخیر، از دو سناتور «کلیدی» در روز دهم شهریور ماه، «حمایتی اساسی» را برای توافق فراهم می‌کند و رئیس‌ جمهوری آمریکا را در مرز پیروزی بر سر آن قرار می‌دهد. به ویژه حمایت سناتور کونز می‌تواند از اهمیت زیادی در تصمیم‌گیری دیگر سناتورهای دمکراتی که هنوز مصمم نیستند، برخوردار باشد؛ او از اعضای مهم کمیته روابط خارجی سنا است و پیشتر نگرانی عمیق خود را از توافق احتمالی با ایران ابراز کرده بود.

سناتور کیسی نیز به خبرنگاران گفته است هنوز در مورد توافق با ایران، عمیقا با احتیاط روبه‌رو می‌شود، اما در نهایت به این نتیجه رسیده که حمایت از آن به سود امنیت ملی آمریکا است.

خبرگزاری رویترز نیز می‌گوید سناتور کیسی و سناتور کونز، هر دو از سناتورهای بسیار سخت‌گیر در قبال ایران به شمار می‌روند که اکنون از توافق اتمی حمایت کرده‌اند.

در میان سناتورهای دموکرات، در حال حاضر تنها دو نفر، چاک شومر و باب منندز، مخالفت علنی خود را با توافق ایران ابراز کرده‌اند. از مجموع یکصد سناتور آمریکایی ۴۴ نفر عضو حزب دموکرات هستند و احتمال افزایش تعداد سناتورهای حامی برجام به بیش از ۳۴ نفر نیز وجود دارد.

در مجلس نمایندگان نیز حامیان به مجموع ۱۴۶ رای نیاز دارند. در این مجلس نیز بیش از ۹۰ نفر از دموکرات‌ها که در میان آنها گروهی از نمایندگان ارشد به چشم می خورند حمایت خود را از توافق اعلام کرده‌اند. یادآور می شود که تعداد دموکرات ها در مجلس نمایندگان آمریکا به ۱۸۸ نفر می رسد.

توافق هسته‌ای قرار است در روز ۱۷ سپتامبر، دو هفته دیگر، به رای گذاشته شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها