jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۳۱۶۲۲   ۱۰ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۹:۴۱

روشی دیگر برای نابود کردن سلول های سرطانی

گرما درمانی تومورها با نانوذرات و امواج ماکروویو

محققان چینی با استفاده از نانوذرات، موفق به ارائه روشی برای از بین بردن سلول های سرطانی با کمک گرما شدند که در این روش امواج ماکروویو موجب گرم شدن ذرات شده و سلول های سرطانی را از بین می برند.

گرما درمانی تومورها با نانوذرات و امواج ماکروویو

به گزارش جام جم آنلاین از ستاد توسعه فناوری نانو ، هایپرترمیا، یک روش درمانی است که در آن به بافت گرما داده می شود. این روش برای درمان بیماری هایی نظیر سرطان به دلیل حساسیت بالای سلول های سرطانی نسبت به گرما مناسب است. افزایش دما به 40 درجه سانتیگراد برای از بین بردن سلول های سرطانی کافی است.

هایپرترمیا مبتنی بر ماکروویو یکی از مهمترین روش های گرمادرمانی است که مزایای زیادی دارد. این روش غیر مخرب با نفوذ به اعماق بافت ها، می تواند بدون نیاز به داروهای شیمی درمانی سلول های سرطانی را از بین ببرد.

اعمال گرما به بدن کاری دشوار است به ویژه گرم کردن بخشی از بدن بسیار چالش برانگیز است.
در این روش بافت های اطراف سلول سرطانی نیز گرم شده و پیامدهای ناخوشایندی برای بیمار به همراه دارد.

محققان مؤسسه فناوری فیزیک و شیمی چین با استفاده از نانوذرات اقدام به ارائه روشی کارا برای از بین بردن سرطان کرده و برای اولین بار آن را روی موجود زنده آزمایش کردند.

زیانوی منگ از محققان این پروژه می گوید: تحقیقات ما نشان می دهد که با این روش می توان رشد تومور را در مدل های حیوانی کنترل کرد.

وی می افزاید:میکروکپسولی که ما ساختیم دارای هسته ای از جنس محلول کلرید سدیم بوده و ترکیب زیست سازگار سدیم آلژینات نیز در آن قرار دارد. با اعمال امواج ماکرویو، انرژی پرتوهای ماکرویو جذب شده و به انرژی سینتیکی و داخلی یون انتقال می یابد و در نهایت به صورت انرژی گرمای ژول در یون نمک تبدیل می شود. با این کار دما بالا می رود.

با توجه به خواص عالی امواج ماکرویو و سمیت پایین آن، محققان با کارایی 97.86 درصد موفق به از بین بردن سلول های سرطانی شدند.

پژوهشگران با استفاده از شبیه ساز کامپیوتر سازوکار این روش را در تولید گرما تأیید کردند.

در قدم بعد، از نانوذرات ZrO2 برای تولید ماده تولیدکننده گرما استفاده کردند.

نتایج این پژوهش در قالب مقاله ای با عنوان «Insights into a microwave susceptible agent for minimally invasive microwave tumor thermal therapy» در نشریه «Biomaterials» منتشر شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها