jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۲۷۳۹۰   ۲۸ مرداد ۱۳۹۴  |  ۱۲:۱۷

پژوهشگر دانشگاه آزاد در پی دستیابی به روشی برای درمان تومورهای سرطانی اقدام به ساخت نمونه‌های آزمایشگاهی نوعی رادیو دارو کرد.

تولید نانو رادیودارو برای درمان تومورهای سرطانی

نویده‌ آقایی، دکترای تخصصی مهندسی هسته‌ای گرایش پرتو پزشکی مجری طرح «تولید نانو دارو برای درمان تومورهای سرطانی»گفت: نانورادیو‌ داروی ساخته‌شده این قابلیت را دارد که اندازه‌ تومورها را به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد. همچنین بازه‌ درمان تومورها در مدت مناسب و بدون آسیب به سلول‌های سالم صورت خواهد گرفت. این کار بر روی نمونه‌های حیوانی عملکردی موفق داشته است.

وی افزود: بسیاری از نانوذرات جدید معضل مقاومت سلولی به دارو را برطرف و عرصه‌ جدیدی را در درمان سرطان فراهم کرده‌اند.اگرچه رادیو ایزوتوپ‌ها در درمان و تشخیص انواع سرطان‌ها نقش داشته و تولید آنها در صنعت داروسازی هسته‌ای رشد و توسعه‌ زیادی یافته است، ولی ترکیب نانوذرات و رادیوایزوتوپ‌ها که منجر به تولید نانورادیو داروها می‌شود، رشد چندانی نداشته و تنها در برخی از رادیوایزوتوپ‌ها این امر میسر و ممکن شده است.

آقایی با بیان اینکه از نتایج کلی این بررسی می‌توان از کاهش قابل ملاحظه‌ اندازه‌ تومورهای پستان در موش پس از تزریق در طول دو هفته نام برد، گفت: رادیوایزوتوپ‌های جدید که در پزشکی هسته‌ای کاربرد دارند، باید ترکیب شیمیایی مناسب ایجاد کنند، تابش مناسب برای درمان و تصویربرداری داشته باشند و از نیمه عمر مناسبی نیز برخوردار باشند. ایزوتوپ‌های استفاده‌شده در این کار این خصوصیات را به همراه دارند.

دکترای تخصصی مهندسی هسته‌ای گرایش پرتو پزشکی هدف از انجام این کار را ارائه‌ روشی برای درمان تومورهای جامد مثل تومورهای پستان، کبد و پروستات دانست و افزود: اکنون در کشور ما فعالیت‌های زیادی برای تولید انواع نانو‌رادیو داروها برای مراحل تشخیص به کمک تصویربرداری‌ها و نیز درمان صورت گرفته است.

وی امیدوار است با تکیه بر نتایج این تحقیقات و انجام فازهای تکمیلی بتوان با تولید نانو رادیوداروها در سال‌های آتی در کشور ایران، صرف هزینه‌های بالا برای واردات این داروها به کشور را برطرف و به بیماران خدمت‌رسانی بهتری کرد.

به گزارش مهر، این تحقیقات با راهنمایی دکتر میترا اطهری علاف، عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات، در حال انجام است و با عنوان پایان‌نامه‌ مبتنی بر نیاز صنعت در ستاد ویژه‌ توسعه‌ فناوری نانو به تایید رسیده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها